خبر فوری

  • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
  • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
  • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
  • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
  • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
  • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
  • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
  • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
  • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
  • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

ترامپ تعلیق تحریم‌های مرتبط با توافق هسته ای ایران را تمدید کرد

 

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را برای سه ماه دیگر تمدید کرد. اما وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ، تحریم‌های جدیدی را که مربوط به توافق هسته‌ای نیست، علیه توسعه برنامه و فعالیت‌های موشکی ایران و سرکوب تظاهرکنندگان مخالف جمهوری اسلامی،اعلام کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: « من نظرم درباره برجام را به صراحت اعلام کرده‌ام. این توافق در ازای امتیازهای اندک برای ما به ایران امتیازهای زیادی اعطا کرده است. علی‌رغم تمایل قوی‌ به خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، هنوز این کار را انجام نداده‌ام».

ترامپ تصریح کرد: «من دو مسیر را برای ادامه ترسیم کرده‌ام: یا نقائص فاجعه‌بار برجام را اصلاح کنید یا آمریکا از آن خارج می‌شود. آماده همکاری با کنگره برای تهیه یک طرح فراحزبی درباره ایران هستم.»

او گفت: «هر طرح قانونی که من درباره برجام امضا می‌کنم بایستی شامل چهار مولفه باشد: اولاً، بایستی از ایران بخواهد اجازه بازرسی‌های نظامی در تمامی سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی را بدهد.»
«دوم، بایستی ضمانت کند ایران هرگز حتی به تملک سلاح هسته‌ای نزدیک هم نمی‌شود.  سوم، بر خلاف این توافق هسته‌ای مفاد آن طرح نبایستی تاریخ انقضا داشته باشند. سیاست من این است که تمامی مسیرهای ایران برای دستیابی به بمب، نه برای ده سال بلکه برای همیشه بسته شوند. چهارم، این طرح بایستی به صراحت - برای اولین بار- در قوانین آمریکا ذکر کند که موشک‌های دوربرد و برنامه‌های تسلیحات اتمی، جدانشدنی هستند و ساخت و آزمایش موشک‌ توسط ایران بایستی مشمول تحریم‌های شدید شود.»

ترامپ همچنین تصریح کرد با کشورهای اروپایی برای رسیدن به توافقی که  «مکمل برجام» است تعامل کرده است. 

او گفت: «بر خلاف دولت اوباما، دولت من وارد تعامل با متحدان اروپایی‌مان شده تا بتوانیم به یک توافق مکمل دست پیدا کنیم که ایران را در صورت اقدام برای ساخت یا آزمایش موشک‌های دوربرد، ممانعت از بازرسی‌ها یا حرکت به سمت سلاح‌های هسته‌ای هدف تحریم‌های جدید قرار دهد. همانند طرحی که از کنگره انتظار دارم، مفاد این توافق مکمل هم هرگز نباید منقضی شوند.»

در همین حال وزارت خزانه داری آمریکا همزمان اعلام کرده است که ۱۴ شخصیت حقیقی و حقوقی از جمله صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی را تحریم کرده است.

مقامات ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفته‌اند که این آخرین باری است که پرزیدنت ترامپ لغو سه ماه یکبار تحریم‌های توافق هسته‌ای را امضاء می‌کند و او از کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی متحد آمریکا خواسته است تا پایان سه ماهه جاری توافق هسته‌ای را بازنویسی کنند و در غیر این صورت آمریکا از آن خارج خواهد شد.

ایران هرگونه مذاکره مجدد برای بازنویسی توافق هسته‌ای را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری 'هیل'، اعلام نظر دولت ترامپ در مورد امضای توافق برای لغو سه ماهه این تحریم‌ها کماکان توافق هسته‌ای را فعلاً زنده نگه می‌دارد ولی در عین حال موضع سخت‌گیرانه واشنگتن در مورد سیاست آینده این کشور نسبت به حکومت تهران را روشن می کند.

این تصمیم ترامپ همچنین از موفقیت اچ آر مک‌مستر مشاور امنیت  ملی کاخ سفید و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و جیمز ماتیس وزیر دفاع حکایت می‌کند که از ترامپ درخواست کرده اند که آمریکا در حال حاضر از توافق هسته‌ای خارج نشود.