سرخط خبرها

 • ایران اینترنشنال: وعده نهادهای امنیتی به خانواده حمیدرضا قبولی، از کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر، برای پرداخت ۳۰۰ میلیون تومان در ازای سکوت
 • اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی اصلی خود علیه روسیه را به مدت شش ماه تمدید کردند
 • گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، به دیدار ناهید شیرپیشه، مادر پویابختیاری، از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان‌ماه، رفت
 • دانشگاه علوم پزشکی ایلام پیدا شدن قرص در برخی کیک‌های توزیع شده در این استان را تایید کرد
 • سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: تکلیف تمامی افراد و خدمه کشتی سانچی کاملا روشن است و به خانواده‌ها هم ابلاغ شده
 • زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، از توقف مذاکرات با طالبان پس از حمله اخیر طالبان در بگرام خبر داده است
 • عیسی سحرخیز و حسن اسدی زیدآبادی، دو فعال سیاسی که نامه اعتراضی ۷۷ فعال مدنی و سیاسی را امضاء کرده بودند، به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار شدند
 • سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان اصفهان چهار نفر را به اتهام عضویت در شبکه «سلطنت‌طلبان» بازداشت کرده است
 • آیت‌الله علی سیستانی حمله به معترضان، کشتن و ربودن آنها در عراق را محکوم کرد
 • دونالد ترامپ در پیام توییتری تبریک به بوریس جانسون، برای انعقاد یک «توافق تجاری عظیم» با بریتانیا پس از برگزیت، ابراز امیدواری کرد
 • حزب محافظه کار بریتانیا در انتخابات زودهنگام پارلمان این کشور به پیروزی قاطع دست پیدا کرد
 • جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا اعلام کرد در انتخابات آینده، این حزب را رهبری نخواهد کرد
 • شاهزاده رضا پهلوی می گوید اعتراض های آبان نشانگر خشم فراگیر مردم از حکومت اسلامی در ایران است
 • پخش رادیویی ایران اینترنشنال در ایران روی موج‌های کوتاه و متوسط
 • ۷:۳۰ تا ۱۵:۳۰ عصر روی موج کوتاه ۱۱۵۹۰ کیلوهرتز، کانال ۲۵ متر
 • ۱۵:۳۰ عصر تا ۷:۳۰ صبح روی موج کوتاه ۶۲۱۰ کیلوهرتز در کانال ۴۹ متر
 • از ساعت ۱۷ تا ۷ صبح روی موج متوسط ۱۳۹۵کیلو هرتز
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

ترامپ به نمایندگان زن رنگین‌پوست کنگره: نامحبوب و غیرواقعی هستید

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، اظهارات زنان رنگین‌پوست دموکرات عضو کنگره آمریکا در انتقاد به خود را «فریبنده» و «نفرت نژادپرستانه» خواند و گفت آنها نمایندگانی «نامحبوب» و «غیرواقعی‌اند».

او روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ در توییتی افزود این زنان عضو کنگره کاری کرده‌اند که اسراییل احساس طردشدگی از سوی آمریکا می‌کند.

 

 

ترامپ پیشتر در توییتی به گروهی از نمایندگان کنگره از جناح «پیشرو» حزب دموکرات گفت آنها که «اصالتا» از کشورهای دیگری با دولت‌های فاسد، ناکارآمد و فاجعه‌بار آمده‌اند، بهتر است به کشورهای خود بازگردند و مشکلات آنجا را حل کنند. 

دونالد ترامپ به این نمایندگان پیشنهاد کرده به همان جایی که از آن آمده‌‌اند، بازگردند و مشکلات آنجا را حل کنند و پس از حل مشکلات آنجا، به آمریکا بازگردند و به ما نشان دهند چطور باید دولت را اداره کنیم.

 

 

از آنجایی که همه نمایندگان مخاطب ترامپ در این توییت رنگین‌پوست بوده‌اند، از نظر رییس مجلس نمایندگان آمریکا، این نشانه‌ای است از «بیگانه‌ستیزی» و «برتری‌جویی نژادی» رییس جمهوری آمریکا.

این چهار نماینده مخاطب توییت ترامپ عبارتند از الکساندرا اوکازیو کورتز، ایلهان عمر، رشیدا طلیب و آیانا پریسلی که خود را از جناح «پیشرو» حزب دموکرات می‌دانند. این نمایندگان حتی با نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز اختلاف نظر دارند.

دونالد ترامپ همچنین در رشته توییتش نوشته که اگر امکانات سفر رایگان برای این نمایندگان در نظر گرفته شود، حتما باعث خوشحالی نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا می‌شود.

نانسی پلوسی در واکنش به سخنان ترامپ در توییتی نوشته:‌«وقتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به چهار نماینده زن کنگره آمریکا می‌گوید به کشورهایتان بازگردید، او دوباره تایید می‌کند که برنامه‌اش برای «بازگرداندن عظمت آمریکا» به معنی بازگرداندن برتری نژاد سفید» به آمریکاست.

 

 

شایان ذکر است نمایندگانی که هدف حمله دونالد ترامپ بوده‌اند، زنانی رنگین‌پوستند که یکی از آنها فلسطینی‌تبار، یکی لاتین‌تبار و دیگری سومالیایی‌تبار است.

رشیدا طلیب، متولد شهر دیترویت در ایالت میشیگان، آیانا پریسلی متولد شهر سینسیناتی در ایالت اوهایو و الکساندریا اوکازیو کورتز متولد نیویورک است.

در این میان، فقط ایلهان عمر در سومالی به دنیا آمده و در جریان جنگ‌های داخلی این کشور با خانواده‌اش به آمریکا پناهنده شده است.

ایلهان عمر در واکنش به توییت ترامپ نوشته: «آقای رییس‌جمهور، ما به عنوان نمایندگان کنگره، تنها کشوری که در آن سوگند یاد می‌کنیم، ایالات متحده آمریکاست و به همین دلیل است که برای حفاظت از آن در برابر بدترین شرایط، فساد و بی‌پرواترین رییس‌جمهوری که تا کنون به خود دیده مبارزه می‌کنیم.»

 

 

رشیدا طلیب نیز در توییتی رییس‌جمهوری آمریکا را فردی  با افکار و ایدئولوژی خطرناک خوانده که به گفته او  در شرایط بحرانی است و باید استیضاح شود.

 

 

 

 

به گفته آیانا پرسلی، توییت ترامپ نماد نژادپرستی است و نمایندگان مخاطب ترامپ، نماد دموکراسی‌اند. او گفته ما هیچ جایی نمی‌رویم، بلکه به واشینگتن دی‌سی بازمی‌گردیم تا برای خانواده‌هایی که رییس‌جمهوری آمریکا آنها را به حاشیه رانده و به آنها آسیب رسانده مبارزه کنیم.

 

 

الکساندریا اوکازیو کورتز که همشهری دونالد ترامپ از نیویورک است در توییتی نوشته: «آقای رییس‌جمهور، کشوری که من از آنجا آمده‌آم و کشوری که در آن سوگند یاد کرده‌ام، ایالات متحده آمریکاست. اما از آنجایی که شما مرزهایمان را با تاسیس اردوگاه‌های غیرانسانی به نفع خود و کسانی که از آن سود می‌برند تخریب کرده‌اید، شما در مورد فسادی که پیش رویتان قرار دارد کاملا درست می‌گویید، چرا که خود بانی آن فساد هستید.»

 

 

از جمله سایر افرادی که به توییت ترامپ واکنش نشان داده‌اند، آنا اسکمانی، نماینده ایرانی‌تبار اهل فلوریدای آمریکاست. اسکمانی در توییتی خطاب به دونالد ترامپ نوشته: «به جای اینکه سعی کنید «همه ما را به کشورهایمان بازگردانید»، بهتر است عقاید مختلف را با آغوش باز بپذیرید.

 

 

علاوه بر نمایندگان رنگین‌پوست کنگره آمریکا، برخی از نمایندگان سفیدپوست که از خانواده‌های مهاجرند نیز به توییت ترامپ واکنش نشان داده‌اند. برندن بویل، نماینده دموکرات از فیلادلفیا نوشته: «همانند برخی از همکارانم از حزب دموکرات، من هم جوانی از خانواده‌ای مهاجر و منتقد ترامپ‌ام. اما جالب اینجاست که ترامپ هرگز به من نگفته «به جایی که از آن آمده‌ای برگرد»، و من در شگفتم که چطور هنوز چیزی به من نگفته.»

 

 

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق و رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نیز خطاب به دونالد ترامپ نوشته: «این نمایندگان همگی اهل آمریکا هستند و حق با شماست، در حال حاضر دولت آنها یک فاجعه تمام عیار است.»

 

 

به گفته سخنگوی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، او نیز معتقد است ادبیات مورد استفاده رییس‌جمهوری آمریکا در یک رشته توییت درباره گروهی از زنان نماینده کنگره که در آمریکا متولد شده‌اند، «کاملا غیرقابل قبول» است.

تعدادی از کاربران توییتر در پاسخ به توییت ترامپ از او پرسیده‌اند که آیا همسرش ملانیا ترامپ را نیز به کشور خود بازمی‌گرداند؟ با اشاره به اینکه آمریکا کشوری است که اکثریت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند، عده‌ای نیز گفتند حتی خود دونالد ترامپ باید به کشوری که پدربزرگش از آن آمده بازگردد.

تازه چه خبر؟
حسین نقوی حسینی،‌ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به شکایت خانواده خدمه کشتی «سانچی» و اظهارات آن‌ها درباره تماس‌...بیشتر بخوانید
به گزارش فارس، سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان چهار نفر را به اتهام عضویت در یک شبکه «سلطنت‌طلب» بازداشت کرده است. این خبرگزاری روز جمعه نوشت افراد...بیشتر بخوانید
علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که «اگر دولت در اختیار برخی‌ بود هم مشکل FATF حل شده بود هم رابطه با آمریکا» و «هوای نفسانی در معطل نگه...بیشتر بخوانید
سراج‌الدین عارف‌نیا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گلستان از افزایش شمار قربانیان آنفلوآنزا در این استان خبر داد و گفت: «تاکنون ۱۰ تن به دلیل...بیشتر بخوانید
مجلس سنای آمریکا به قطعنامه‌ای رای داد که کشتار ارامنه از سوی امپراتوری عثمانی، در خلال جنگ جهانی اول، را به‌عنوان یک «نسل‌کشی» معرفی می‌کند. پیشتر...بیشتر بخوانید