ترامپ: با ایران چه به توافق برسیم و چه نرسیم، عالی است | ایران اینترنشنال

ترامپ: با ایران چه به توافق برسیم و چه نرسیم، عالی است

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، ابراز امیدواری کرد که با ایران به توافق برسد. او گفت به هر حال وضعیت عالی خواهد بود.

رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ خرداد در جریان یک نشست خبری مشترک با آندرج دودا، همتای لهستانی خود، در کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی درباره ایران گفت: « امیدوارم با ایران بتوانیم کنار بیاییم. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم عالی خواهد بود و اگر هم نتوانیم، باز هم عالی خواهد بود.»

ترامپ در بخش دیگری از صحبت‌های روز چهارشنبه‌اش، با اشاره به مواضع حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، مبنی بر «دفاع از خود» گفت: «من فکر می‌کنم که آن‌ها از خودشان دفاع کنند. البته امیدوارم که چنین کنند. ایران دیگر آن کشور قبلی نیست. زمانی که من به ریاست جمهوری رسیدم، ایران یک نیروی تروریستی در سراسر جهان بود. آن‌ها تازه به توافق هسته‌ای رسیده بودند. توافقی که برای آمریکا‌ وحشتناک بود. من به آن پایان دادم.»

رییس جمهوری ایالات متحده در ادامه صحبت‌های روز چهارشنبه خود بار دیگر به وضعیت کنونی اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت که ایران در آشفتگی به سر می‌برد و با مسائل و مشکلات بسیاری روبه‌رو است. او گفت که مایل نیست وضعیت ایران این چنین باشد. به گفته ترامپ:«ما جلوی صادرات نفت و بسیاری دیگر از چیزها را گرفته‌ایم. همین دو هفته پیش صادرات فلزات از ایران را متوقف کردیم. آن‌‌ها تورم بسیار سنگینی دارند و مشکلاتشان زیاد است.»

در ادامه فشارهای اقتصادی بر ایران، روز چهارشنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شرکت عراقی و دو فرد حقیقی را به اتهام ارتباط با نیروهای قدس سپاه پاسداران تحریم کرد. همچنین روز چهارشنبه اعلام شد که شرکت‌های نفتی «سينرجی اس‌ای‌ال» و«بی‌اس کمپانی» که در لبنان مستقر هستند، به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا از طریق انتقال نفت ایران به سوریه، در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌گیرند.

ترامپ روز سه‌شنبه، در اظهارنظری مشابه گفت که مسائل و مشکلات اقتصادی و تورم در ایران به اندازه‌ای زیاد شده که حتی نمی‌شود یک تکه نان خرید.

به گفته ترامپ، ایران خیلی خوب می‌داند که چه باید بکند؛ اما از انجام آن خودداری می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More