ترامپ: ایران در حال حمله به سفارت آمریکا در عراق است | ایران اینترنشنال

ترامپ: ایران در حال حمله به سفارت آمریکا در عراق است

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در توییتی در واکنش به حمله به سفارت این کشور در بغداد نوشت: « ایران مسوول مرگ یک آمریکایی و مجروح شدن بسیاری است. ما شدیدا پاسخ داده و همیشه چنین خواهیم کرد. حالا ایران در حال حمله به سفارت آمریکا در عراق است. آنها مسوول هستند. ما انتظار داریم که عراق برای حفاظت از سفارتخانه از نیروهایش استفاده کند.»

نیروهای حشد شعبی و هواداران این گروه در اعتراض به حملات مرگبار اخیر آمریکا علیه شبه‌نظامیان کتائب حزب الله از نیروهای نزدیک به ایران در عراق، به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند. گزارشها حاکی است که بخش‌هایی از این سفارتخانه به دست این نیروها به آتش کشیده شده است. 

صدای آژیر خطر از داخل سفارت آمریکا به گوش می‌رسد و گزارشها حاکی از شنیده شدن صدای تیراندازی از داخل این سفارت خانه است. 

این افراد، روز سه‌شنبه دهم دی، با آتش زدن پرچم‌های آمریکا و کندن دوربین‌های مداربسته سفارت آمریکا، شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

نیروهای حشد شعبی که در تشییع جنازه کشته‌شدگان این حملات شرکت کرده بودند، توانستند از موانع منطقه سبز بغداد، جایی که اداره‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی قرار دارد، عبور کنند.

وزارت خارجه عراق اعلام کرد سفیر آمریکا و کارمندان این سفارت،‌سفارتخانه را ترک کردند. 

در حملات یکشنبه ارتش آمریکا علیه پنج هدف مرتبط با کتائب حزب‌الله، از زیرمجموعه‌های حشدالشعبی، گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران، دست‌کم ۲۵ شبه‌نظامی از جمله چهار فرمانده این شبه‌نظامیان کشته، و بیش از ۵۵ نفر مجروح شدند.

با وجود حضور نیروهای امنیتی عراق مقابل سفارت آمریکا، خبرگزاری فرانسه تجمع معترضان مقابل این سفارت را خشونت‌بار توصیف کرده است.

این خبرگزاری گزارش داد که معترضان، مردانی با لباس‌های نظامی حشدالشعبی بودند. همچنین زنانی با پرچم‌های عراق و حشدالشعبی در میان آنان به چشم می‌خورد.

آنان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود «پارلمان عراق باید نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کند وگرنه ما آنان را بیرون می‌کنیم». تظاهرکنندگان همچنین خواستار بسته شدن سفارت آمریکا در بغداد شدند.

شخصیت‌های سیاسی عراق نیز موضع‌گیری‌هایی علیه حملات آمریکا کرده‌اند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق حمله آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله از نیروهای نزدیک به ایران را محکوم کرد و گفت: «این حمله غیر قابل قبول است و می‌تواند عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد.»

جمهوری اسلامی ایران نیز با رد نقش داشتن در حمله علیه نیروهای آمریکایی در عراق، حمله نظامی آمریکا به مواضع کتائب حزب‌الله در عراق را «حمایت از تروریسم» خواند. 

اما در حالی که شبه‌نظامیان شیعه نزدیک به ایران، آمریکا را تهدید کرده‌اند که پاسخ حملات روز یکشنبه را خواهند داد، آیت‌الله علی سیستانی، پرنفوذترین مرجع شیعه در عراق ضمن محکوم کردن این حمله، اعلام کرد که فقط مقامات رسمی می‌توانند به حملات آمریکا پاسخ دهند.

سیستانی، روز دوشنبه نهم دی، با صدور بیانیه‌ای در واکنش به حملات آمریکا به مواضع گروه کتائب حزب‌الله گفت که «حاکمیت عراق باید رعایت شود.»

حملات اخیر آمریکا در پاسخ به حملات دو روز قبل علیه پایگاه محل استقرار نیروی‌های آمریکا و کشته شدن یک غیرنظامی آمریکایی در استان الانبار از سوی این گروه تحت حمایت ایران صورت گرفت.

تازه چه خبر؟
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More