ترامپ: اگر در انتخابات برنده شوم ایران کمتر از یک ماه با آمریکا به تفاهم می‌رسد | ایران اینترنشنال

ترامپ: اگر در انتخابات برنده شوم ایران کمتر از یک ماه با آمریکا به تفاهم می‌رسد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت در صورت پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری آبان‌ماه، جمهوری اسلامی به سرعت با ایالات متحده به تفاهم خواهد رسید.

ترامپ، روز پنج‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید گفت: «اگر ما در انتخابات برنده شویم، ایران خیلی سریع با ما به توافق خواهد رسید. من فکر می‌کنم همان هفته اول این اتفاق بیفتد اما بگذارید بگوییم یک ماه، زیرا تولید ناخالص داخلی آنها ۲۵ درصد کاهش یافته و این رقم بی‌سابقه است و آنها دوست دارند دوباره کشوری موفق داشته باشند.»

رییس‌جمهوری آمریکا، در ادامه به دستاوردهای کشورش در زمینه ایجاد صلح در خاورمیانه اشاره کرد و با اشاره به میانجیگری آمریکا در توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی، گفت: «کشورها صف کشیده‌اند و در یک بازه نسبتا کوتاه خواهید شنید که کشورهای دیگر نیز به آن ملحق شده‌اند و صلح در خاورمیانه برقرار خواهد شد.»

ترامپ گفت که کشورهای بزرگ منطقه نیز به تفاهم عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواهند پیوست و افزود: «من با پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم. ما تازه گفت‌وگوها را آغاز کرده‌ایم. آنها هم خواهند آمد.»

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «مهم‌تر از همه این است که فلسطینی‌ها نیز دوباره به جمع کشورهای مذاکره کننده با اسرائیل خواهند پیوست.»

ترامپ درباره اقدامات دولت خود برای کاهش حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه گفت ایالات متحده در حال کاهش نیروهای خود در عراق و سوریه است و افزود: «تعداد نیروهای آمریکا در عراق در مدتی بسیار کوتاه به دو هزار نفر کاهش خواهد یافت.»

رییس‌جمهوری آمریکا همچنین به تلاش‌های واشینگتن برای برقراری گفت‌وگوهای صلح در افغانستان اشاره کرد و گفت: «از ماه فوریه تاکنون هیچ جان‌باخته‌ای در افغانستان نداشته‌ایم و سال‌های زیادی بود که چنین اتفاقی نیفتاده بود. ما با طالبان و نمایندگان افغانستان بسیار خوب کنار آمده‌ایم. مایک پمپئو، وزیر خارجه، نیز به زودی عازم آنجا خواهد شد.»

پمپئو قصد دارد برای شرکت در گفت‌وگوهای صلح افغانستان به دوحه پایتخت قطر سفر کند.

پمپئو در توییتی مذاکرات صلح افغانستان را «لحظه‌ای تاریخی» خواند و گفت: «این بهترین شانس افغانستان برای پایان دادن به ۴۰ سال جنگ و خونریزی است.»

تازه چه خبر؟
کوروش مودت،‌ مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان، از مشاهده «مواردی» از ابتلای به کرونا در بین دانش‌آموزان این استان خبر داد. این مقام آموزش و پرورش روز سه‌...More
محمدحسین فرهنگی،‌ سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران، ضمن حمایت از تحویل خودروهای ۵۰۰ میلیون تومانی «دنا پلاس» به نمایندگان گفت برخی نماینده‌ها از دریافت...More
فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌...More
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More