ترامپ از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد | ایران اینترنشنال

ترامپ از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه‌ای با حضور بنیامین نتانیاهو از طرح ۸۰ صفحه‌ای صلح خاورمیانه با هدف پایان تنش میان اسرائیل و فلسطین رونمایی کرد. 

در طرح ترامپ بیت‌المقدس به عنوان پایتخت جدایی ناپذیر اسرائیل به رسمیت شناخته شده و به دولت خودگردان فلسطین هم کشور مستقل فلسطینی به پایتختی شرق بیت‌المقدس در صورت پذیرش طرح صلح پیشنهاد شده است. 

در حالی که رهبران اسرائیل از طرح ترامپ که پس از تاخیر‌های فراوان اعلام شده استقبال کرده‌اند، رهبران فلسطین این طرح را رد کرده و گفته‌اند موضع دولت ترامپ نسبت به اسرائیل جانبدارانه است.

ترامپ برای ترغیب فلسطینی‌ها به پذیرش طرح صلح سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری آمریکا و سایر کشورها در سرزمین‌هایی را داد که به عنوان کشور فلسطینی شناخته شود. 

او گفت: «ما فلسطینی‌ها را توانمند می‌کنیم تا با غرور ملی آینده خود را بسازند. ما از آنها می‌خواهیم با چالش‌های سازش‌ آماده باشند.»

ترامپ در عین حال هشدار داد که فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی باید متوقف شود. 

او در این سخنرانی گفت که روابط آمریکا و اسرائیل در دوره ریاست‌جمهوری او به بهترین شکل ممکن درآمده و دولت او گام‌های متعددی برای اطمینان از امنیت اسرائیل برداشته است. او در این زمینه با اشاره به عملیات کشتن قاسم سلیمانی، او را «‌بزرگترین تروریست جهان» خواند و گفت: «همراه با او، فرمانده حزب‌الله هم بود، فکر نمی‌کنم آن‌ها دنبال چیز خوبی بودند» 

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل هم در دفاع از طرح ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت: «طرح‌های پیشین هرگز موازنه لازم را برقرار نمی‌کرد.»

او گفت: «این طرح، بسیاری از نقاطی را که در تورات به آن‌ها اشاره شده، به عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته است.»

نتانیاهو همچنین با بیان این که ترامپ بهترین دوستی است که اسرائیل تاکنون داشته از عملیات کشتن قاسم سلیمانی تقدیر کرد. 

نتانیاهو مزیت‌های این طرح را تاکید بر « خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه» و همچنین به رسمیت شناختن « مرز شرقی اسرائیل» عنوان کرد. 

 

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More