ترامپ از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد | ایران اینترنشنال

ترامپ از طرح صلح خاورمیانه رونمایی کرد

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در جلسه‌ای با حضور بنیامین نتانیاهو از طرح ۸۰ صفحه‌ای صلح خاورمیانه با هدف پایان تنش میان اسرائیل و فلسطین رونمایی کرد. 

در طرح ترامپ بیت‌المقدس به عنوان پایتخت جدایی ناپذیر اسرائیل به رسمیت شناخته شده و به دولت خودگردان فلسطین هم کشور مستقل فلسطینی به پایتختی شرق بیت‌المقدس در صورت پذیرش طرح صلح پیشنهاد شده است. 

در حالی که رهبران اسرائیل از طرح ترامپ که پس از تاخیر‌های فراوان اعلام شده استقبال کرده‌اند، رهبران فلسطین این طرح را رد کرده و گفته‌اند موضع دولت ترامپ نسبت به اسرائیل جانبدارانه است.

ترامپ برای ترغیب فلسطینی‌ها به پذیرش طرح صلح سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری آمریکا و سایر کشورها در سرزمین‌هایی را داد که به عنوان کشور فلسطینی شناخته شود. 

او گفت: «ما فلسطینی‌ها را توانمند می‌کنیم تا با غرور ملی آینده خود را بسازند. ما از آنها می‌خواهیم با چالش‌های سازش‌ آماده باشند.»

ترامپ در عین حال هشدار داد که فعالیت‌های حماس و جهاد اسلامی باید متوقف شود. 

او در این سخنرانی گفت که روابط آمریکا و اسرائیل در دوره ریاست‌جمهوری او به بهترین شکل ممکن درآمده و دولت او گام‌های متعددی برای اطمینان از امنیت اسرائیل برداشته است. او در این زمینه با اشاره به عملیات کشتن قاسم سلیمانی، او را «‌بزرگترین تروریست جهان» خواند و گفت: «همراه با او، فرمانده حزب‌الله هم بود، فکر نمی‌کنم آن‌ها دنبال چیز خوبی بودند» 

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل هم در دفاع از طرح ترامپ برای صلح خاورمیانه گفت: «طرح‌های پیشین هرگز موازنه لازم را برقرار نمی‌کرد.»

او گفت: «این طرح، بسیاری از نقاطی را که در تورات به آن‌ها اشاره شده، به عنوان بخش ثابت اسرائیل به رسمیت شناخته است.»

نتانیاهو همچنین با بیان این که ترامپ بهترین دوستی است که اسرائیل تاکنون داشته از عملیات کشتن قاسم سلیمانی تقدیر کرد. 

نتانیاهو مزیت‌های این طرح را تاکید بر « خلع سلاح حماس و حذف تسلیحات از غزه» و همچنین به رسمیت شناختن « مرز شرقی اسرائیل» عنوان کرد. 

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها هکتار از مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز در در بخش پاتاوه شهرستان دنا در جریان آتش‌سوزی گسترده سوخت. به گزارش رسانه‌های محلی آتش‌سوزی گسترده در...More
دست‌کم دو خبرنگار بر اثر واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران که به استان آذربایجان غربی سفر کرده بودند، جان باخته و ۲۱ نفر زخمی شدند. رییس مرکز مدیریت...More
بر اساس یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی تجدیدپذیر، ایرِنا، تقریبا دو سوم پروژه‌های انرژی‌های بادی و خورشیدی که در سال ۲۰۲۰ ساخته شده‌اند، قادرند...More
جمال عرف، رییس ستاد انتخابات کشور، اعلام کرد نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با وصول آخرین صورتجلسات از ۹۱ صندوق باقی‌مانده انتخابات تکمیل شده است. بر...More
وب‌سایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، خبر داد که بامداد چهارشنبه دوم تیرماه «اقدام خرابکارانه» علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی...More