ترامپ: آماده‌ایم برای اقدام نظامی علیه مقصر حمله به عربستان سعودی | ایران اینترنشنال

ترامپ: آماده‌ایم برای اقدام نظامی علیه مقصر حمله به عربستان سعودی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، شامگاه یک‌شنبه  ۲۵ شهریور در اولین واکنش  به حمله‌هایی که روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی انجام شد، گفت که آماده اقدام نظامی علیه مقصر این حمله‌ها هستیم و در انتظاریم تا عربستان اعلام کند چه کسی مسئول این حمله‌ها بوده است.

ترامپ، در صفحه توییتر خود با اشاره به این‌که روز شنبه تاسیسات نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفت، نوشت :«دلایل فراوانی وجود دارد که می‌دانیم کار چه کسی است. بسته به تایید، آماده اقدام نظامی علیه مقصر هستیم. منتظریم عربستان سعودی اعلام کند که به باور آن‌ها چه کسی عامل این حمله بوده است و این‌که تحت چه شرایطی اقدام خواهیم کرد.»

رییس جمهوری آمریکا با آن‌که تاکید کرد «می‌دانیم کار چه کسی است»، اما نامی از کشوری که آمریکا آن را مسئول و مقصر این حمله می‌داند نبرد.

روز شنبه ساعاتی پس از آن که تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفت، حوثی‌های یمن، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده گرفتند اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به صراحت گفت که جمهوری اسلامی ایران مسئول این حمله است.

پمپئو تاکید کرد که ایران پشت بیش از ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی بوده است اما حسن روحانی و محمد جواد ظریف «تظاهر می‌کنند به دیپلماسی روی آورده‌اند». او گفت: «در میانه درخواست‌ها برای کاهش تنش ایران حمله بی‌سابقه‌ای به تامین انرژی جهان کرده است.»

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده بود مدرکی وجود ندارد که حمله‌ها به عربستان سعودی از جانب یمن انجام شده باشد. پمپئو از همه کشورها خواست حمله‌های ایران را محکوم کنند.

روز یک‌شنبه ساعتی قبل از آنکه ترامپ بر آمادگی برای اقدام نظامی علیه عامل حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تاکید کند، دو خبرگزاری آسوشیتد پرس و رویترز، گزارش دادند که «ایالات متحده عکس‌های ماهواره‌ای از حمله به ۱۹ نقطه از تاسیسات نفتی عربستان سعودی و قلب امپراطورری پردازش نفت در بقیق را در اختیار دارد.»

مقام‌های مسئول تاکید کردند که «این عکس‌ها نشان می‌دهند حمله به تاسیسات نفتی از سمت ایران یا عراق  انجام شده است، نه از سمت یمن و جنوب.»

همزمان رندی لارسن، استاد پیشین و رییس گروه دانشکده جنگ ملی آمریكا گفت: «این احتمال وجود دارد که حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به اندازه حمله ژاپن به پرل‌هاربر مهم باشد.»

وقتی جنگنده ژاپنی بامداد یک‌شنبه ۷دسامبر۱۹۴۱ به بندر پرل هاربر حمله کردند، آمریکا هنوز وارد جنگ جهانی دوم نشده بود اما پس از این حمله، آمریکا با پیوستن به متفقین وارد جنگ جهانی دوم شود که فرجام آن شکست متحدین آلمان، به ویژه ژاپن بود.

واکنش ترامپ در خصوص حمله روز شنبه به تاسیات نفتی عربستان سعودی، پس از آن انجام شد که در جریان حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از تولید نفت این کشور کاسته شد.

علاوه بر اتحادیه اروپا که در بیانیه‌ای مستقل این حمله‌ها را محکوم کرد، آلمان، بریتانیان و فرانسه نیز این حمله‌ها را به شدت محکوم کردند.

تازه چه خبر؟
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه، در واکنش به تصمیم دولت بایدن برای تعلیق موقت فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در توییتی نوشت...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More
هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد. گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن...More
تلویزیون دولتی چین گزارش داد این کشور استفاده از ابزار مقعدی را برای آزمایش افراد در معرض خطر ابتلای ویروس کرونا آغاز کرده است. شبکه فرانس‌۲۴ نوشت...More
دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند. علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز...More