تداوم واکنش‌ها به توافق اسرائیل و بحرین برای عادی‌سازی روابط | ایران اینترنشنال

تداوم واکنش‌ها به توافق اسرائیل و بحرین برای عادی‌سازی روابط

درپی توافق اسرائیل و بحرین برای عادی سازی روابط خود، واکنش‌ کشورهای مختلف به صلح دومین امیرنشین حوزه خلیج فارس با اسرائیل ادامه دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، توافق بحرین و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط را «عصر جدیدی از صلح» خواند و گفت: «ما سال‌های زیادی برای ایجاد صلح سرمایه‌گذاری کردیم و اکنون صلح برای ما سرمایه‌گذاری کرده و به سرمایه‌گذاری‌های واقعا عظیم در اقتصاد اسرائیل منجر خواهد شد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، که کشورش میانجی این توافق بود در توییتی نوشت: «در نوزدهمین سالگرد یازده سپتامبر ما عصر جدیدی از صلح را به ارمغان آوردیم. در کمتر از یک ماه، تحت رهبری دونالد ترامپ، به یک توافق تاریخی رسیدیم؛ این بار بین اسرائیل و پادشاهی بحرین.»

امارات متحده عربی که کمتر از یک ماه قبل پیشگام صلح کشورهای حوزه خلیج فارس با اسرائیل شده بود نیز از این تحول استقبال کرد. وزارت خارجه امارات این توافق را به بحرین و اسرائیل‌ تبریک گفت و عادی‌سازی روابط را «گامی به سوی ثبات و رفاه در منطقه» خواند.

عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر، توافق اسرائیل و بحرین در عادی‌سازی روابط خود را «گامی به سوی صلح و ثبات در خاورمیانه» خواند و از دو طرف به دلیل برداشتن این «گام تاریخی» تشکر کرد.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، که کشورش در سال ۱۹۹۴ دومین توافق صلح عربی را با اسرائیل به امضا رسانده بود، در بیانیه‌ای تاکید کرد گام‌های لازم برای رسیدن به صلحی «عادلانه و فراگیر» در منطقه باید از سوی اسرائیل برداشته شود. او افزود اسرائیل باید به «اشغال غیرقانونی زمین‌های فلسطینی» پایان دهد.

عربستان سعودی، به عنوان بزرگ‌ترین حامی بحرین، در مورد این توافق موضع مشخصی نگرفته است. منابع آگاه در دولت دونالد ترامپ که در تلاش‌های ایالات متحده برای قانع کردن عربستان سعودی در عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل شرکت داشته‌اند، به نیویورک‌تایمز گفته‌اند‌ احتمال عادی‌سازی روابط دو کشور «فعلا بعید است».

گروه‌های فلسطینی اما توافق اسرائیل و بحرین را محکوم کردند. ریاض‌المالکی، وزیرخارجه فلسطین، در اعتراض به این تصمیم بحرین، سفیر فلسطین را از منامه فراخواند.

المالکی این اقدام بحرین را به عنوان «خیانت به قدس، مسجد الاقصی و مسئله فلسطین» محکوم کرد.

سخنگوی حماس نیز با محکوم کردن توافق بحرین و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط گفت: واکنش ضعیف کشورهای عربی به توافق امارات و اسرائیل باعث شد کشورهای دیگر هم به سمت عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل بروند. او گفت: فلسطینی‌ها در موضع خود علیه اسرائیل متحدند اما به حمایت جهان عرب نیاز است.

 

تازه چه خبر؟
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More
علیرضا بیگلری،‌ رییس انستیتو پاستور ایران،‌ می‌گوید «واکسن کرونای ایران و کوبا» در اسفندماه به صورت همزمان در دو کشور آزمایش خواهد شد. بیگلری روز...More