تداوم جنگ قره‌باغ؛ باکو و ایروان همچنان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند | ایران اینترنشنال

تداوم جنگ قره‌باغ؛ باکو و ایروان همچنان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند

 

 

نزدیک به سه هفته پس از آغاز درگیری‌های قره‌باغ و در پی امضای توافق آتش‌بس در مسکو، آذربایجان و ارمنستان همچنان یکدیگر را به نقض این آتش‌بس و بمباران مناطق مسکونی متهم می‌کنند.

روز شنبه، دولت باکو اعلام کرد که ۱۳ غیرنظامی در یک حمله موشکی از سوی ارمنستان علیه گنجه، دومین شهر بزرگ آذربایجان، کشته و بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی شدند. 

به گزارش دفتر دادستانی کل آذربایجان، یک محله مسکونی در گنجه هدف حمله موشکی قرار گرفته و حدود بیست ساختمان در این حمله تخریب شده‌اند.

همچنین دولت آذربایجان اعلام کرد که به دنبال بمباران شهر مینگه‌چویر، یک خط انتقال برق از این کشور به سمت گرجستان تخریب شده است.

الهام علی‌اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به دلیل حمله به شهر گنجه و ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرد و گفت: «اگر جامعه بین‌المللی ارمنستان را مجازات نکند، ما این کار را انجام خواهیم داد.»

او همچنین در توییتی نوشت ارتش این کشور کنترل هفت روستا در قره‌باغ و همچنین شهر فضولی را به دست گرفته است.

هم‌زمان دولت ایروان، آذربایجان را به انجام بمبارانی در منطقه قره‌باغ متهم کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که شامگاه جمعه و بامداد روز شنبه صداهای انفجار در شهر استپاناکرت، مرکز قره‌باغ، شنیده می‌شد.

همچنین ایروان، باکو را به انجام حمله با هواپیماهای بدون سرنشین به تاسیسات نظامی و تخریب زیرساخت‌های شهری متهم کرد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس بار دیگر آذربایجان را به تلاش برای «نسل‌کشی» ارمنی‌ها متهم کرد.

از سوی دیگر، ترکیه که از آذربایجان در این جنگ حمایت می‌کند، از موضع‌گیری ناتو در بحران قره‌باغ انتقاد کرده است؛ ترکیه خود عضو ناتوست.

وزیر دفاع ترکیه روز شنبه در گفت‌وگو با همتای آذری خود «آزادی» بخش‌هایی از منطقه قره‌باغ را به او تبریک گفت.

به عقیده آنکارا، ارمنستان این منطقه را «اشغال» کرده و باید نیروهای خود را از «مناطق اشغالی» خارج کند.

در حالی که بیست روز از آغاز درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ می‌گذرد، نیروهای مستقر در این منطقه از کشته شدن ۶۳۳ نظامی و ۳۴ غیرنظامی خود خبر داده‌اند. 

همچنین باکو از کشته شدن ۶۰ غیرنظامی و زخمی شدن۱۷۰ غیرنظامی دیگر خبر داده است. آذربایجان هنوز آماری از تلفات نظامی خود اعلام نکرده است.

آذربایجان و ارمنستان کمی پس از فروپاشی شوروی سابق در اوایل دهه ۱۹۹۰، بر سر منطقه قره‌باغ دچار اختلاف شدند و تاکنون بارها این اختلافات به درگیری‌های نظامی انجامیده است.

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More