تداوم تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ایران تا ۲۰۲۳ | ایران اینترنشنال

تداوم تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ایران تا ۲۰۲۳

وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند تحریم‌های تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه ایران تا سال ۲۰۲۳ پابرجا خواهد بود.

در این بیانیه آمده است برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر «پیامدهایی جدی برای امنیت و ثبات منطقه خواهد داشت».

وزیران سه کشور اروپایی نسبت به تصمیم آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای ایران ابراز تاسف کرده و خاطر نشان کردند که این کشورها از ماه می سال ۲۰۱۸ برای نجات توافق هسته‌ای در حال تلاش مداوم هستند.

این بیانیه با اشاره به اینکه ایران از سال ۲۰۱۹ به «اقدامات هسته‌ای خلاف تعهداتش در توافق هسته‌ای» دست زده، هشدار دادند چنین رویکردی مزیت این توافق را در جلوگیری از اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی زیر سئوال می‌برد.

این بیانیه با ابراز نگرانی از عدم اجازه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازرسی از برخی مراکز هسته‌ای ایران به مدت چندین ماه، هشدار دادند که این اقدام ایران جلوی آژانس را در انجام وظایفش می‌گیرد و در صورتیکه هیچ پیشرفتی صورت نگیرد سیستم نظارت جهانی به شدت تضعیف می‌شود.

 وزیران خارجه سه کشور اروپایی از ایران خواستند به موقع و کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و به سایت‌های مورد تقاضای آژانس اجازه دسترسی بدهد.

این بیانیه افزود: «ما مصرانه از ایران می‌خواهیم از کلیه اقدامات متناقض با توافق هسته‌ای دوری کرده و بدون تاخیر به پیروی کامل از این قرارداد برگردد. ما آمادگی خود را اعلام می‌کنیم که با ایران تعامل سازنده‌ای داشته باشیم.»

وزیران کشورهای اروپایی در بیانیه خود عنوان کردند که هرگونه تلاش یک‌طرفه برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران برای شورای امنیت سازمان ملل عواقب نامطلوبی دارد و افزود: «ما از چنین تصمیمی که با تلاش‌های کنونی ما در تضاد است حمایت نمی‌کنیم.»

 این بیانیه تاکید کرد رویکرد فشار حداکثری به برطرف شدن نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران و اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» این کشور کمکی نمی‌کند و افزود: «به جای چنین رویکردی، ما به پاسخگو کردن ایران متعهد می مانیم و به دنبال دیپلماسی و مذاکرات معنادار هستیم.»

فرانسه، بریتانیا و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس ارائه داده‌اند که از جمهوری اسلامی می‌خواهد از بازرسی آژانس از دو سایت هسته‌ای، که تهران قبلا وجود آنها را اعلام نکرده بود، ممانعت نکند.

در صورتی‌که قطعنامه مورد نظر سه کشور اروپایی تصویب شود، فشارها بر ایران افزایش خواهد یافت تا تهران اجازه دسترسی به سایت‌های مذکور را بدهد. آژانس نگران است که در دهه اول سال ۲۰۰۰ و بسیار پیشتر از امضای توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی در این دو سایت فعالیت‌هایی انجام داده باشد که به ساخت سلاح‌های هسته‌ای مرتبط است.

آژانس احتمال می‌دهد هنوز هم در این سایت مواد هسته‌ای اعلام نشده و یا آثار آنها وجود داشته باشد.

 

 

تازه چه خبر؟
کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در گفت‌وگو با نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان، از طرفین درگیری در ناگورنو قره‌...More
نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت پس از پنجاه دقیقه گفت‌وگو با استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و برنامه‌ریزی برای گفتگوی بیشتر در روز...More
بریتانیا و کانادا اعلام کردند تحریم‌هایی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس، و همچنین فرزند و شش مقام ارشد دولت او اعمال می‌کنند. دومینیک...More
دولت کویت روز سه‌شنبه اعلام کرد ولیعهد این کشور، نواف احمد جابر الصباح، به عنوان امیر جدید کویت منصوب شد. به این ترتیب، نواف جابر الصباح جانشین...More
«قرارگاه قدس» نیروی زمینی سپاه پاسداران روز سه‌شنبه از کشته شدن ۳سه پاسدار در نیکشهر، واقع در استان سیستان و بلوچستان، خبر داد. بنابر اطلاعیه این...More