تداوم اعتراض‌ها در میانمار، یک روز پس از سرکوب خونین | ایران اینترنشنال

تداوم اعتراض‌ها در میانمار، یک روز پس از سرکوب خونین

 

یک روز پس از کشته شدن دو تن از معترضان در میانمار، روز یکشنبه ده‌ها هزار تن در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند و ضمن شعار علیه کودتای سه هفته پیش خواستار آزادی بازداشت‌شدگان، از جمله آنگ سان سوچی، شدند.

در شهر یانگون، بزرگ‌ترین شهر میانمار، هزاران نفر در دو محل مختلف تجمع کردند شعار دادند.

ماندالای، شهری که روز شنبه دو نفر در آن کشته شدند،‌ نیز روز یکشنبه شاهد تظاهرات بود.

خبرگزاری رویترز با اشاره به اینکه تظاهرات روز یکشنبه در اکثر شهرهای میانمار برگزار شد، از قول یکی از تظاهرکنندگان نوشت: «آن‌ها به سر شهروندان معترض شلیک کردند؛ آن‌ها به آینده ما شلیک می‌کنند.»

با این حال یک تظاهرکننده در یانگون گفت: «تعداد ما بیشتر می‌شود، نمی‌توانند جلوی‌مان را بگیرند.»

ارتش میانمار برای متوقف کردن اعتراض‌ها از روش‌های گوناگونی همچون وعده برگزاری انتخابات تا تهدید معترضان در پیش گرفته است.

بامداد یکشنبه نیز ماموران امنیتی لو مین، بازیگر مشهور این کشور را که از فعالان برگزاری تظاهرات بود بازداشت کردند. لو مین یکی از شش چهره موسوم به سلبریتی‌ها بود که بر اساس قانون جدید کودتاچیان، تحت تعقیب قرار داشت.

به گفته اتحادیه همیاری زندانیان سیاسی، شمار بازداشت‌شدگان در سه هفته اخیر به ۵۶۹ نفر رسیده است.

برخلاف دور قبلی اعتراض‌های خشونت‌آمیز در سال ۲۰۱۱ که علیه نیم قرن حکومت نظامیان بر پا شد، معترضان در سه هفته اخیر تظاهراتی مسالمت‌آمیز برگزار کرده‌اند.

معترضان خواستار آزادی زندانیان، از جمله رهبران دولت قبلی و آنگ سان سوچی، رهبر حزب «لیگ ملی دموکراسی»، هستند.

کشته شدن دو تن از معترضان در روز شنبه با واکنش‌های متعددی روبه‌رو شد. تام اندروز، نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار، با اشاره به اینکه از شنیدن خبر کشته شدن دو نفر از معترضان، از جمله یک نوجوان در شهر ماندالای، وحشت‌زده شده است، در توییتی نوشت: از ماشین‌های آب‌پاش تا گلوله‌های پلاستیکی، گاز اشک‌آور و حالا شلیک به تظاهرات مسالمت‌آمیز. این دیوانگی باید متوقف شود.

در تحولی دیگر شبکه اجتماعی فیسبوک روز یکشنبه صفحه اصلی ارتش میانمار، با نام «اخبار صحیح»، را به دلیل نقض مکرر قوانین این شبکه درباره تحریک به خشونت حذف کرد.

کشورهای غربی  کودتای میانمار و خشونت‌های بعد از آن را محکوم کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از تحولات میانمار عمیقا ابراز نگرانی کرده است. فرانسه، سنگاپور، و بریتانیا هم خشونت‌ها را محکوم کرده‌اند. 

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خشونت مرگبار علیه  معترضان را غیرقابل قبول خوانده است.

تازه چه خبر؟
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، گفت لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای، به ثبات منطقه کمک خواهد کرد تهران و واشینگتن، هر...More
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More