تداوم اعتراض‌ها در عراق

در ادامه تظاهرات‌ها و  اعتراض‌های ضد دولتی در عراق، هزاران نفر روز یک‌شنبه در میدان تحریر بغداد و چند شهر دیگر گردهم آمدند و ضمن بزرگداشت یاد کشته شدگان درگیری‌های اخیر خواهان پاسخ‌گویی مسئولان و کناره‌گیری دولت حاکم شدند. گردهمایی‌های روز یک‌شنبه با خشونت کم‌تری همراه بود و بنابرگزارش‌ها کسی کشته نشد.

خبرگزاری رویترز شامگاه یک‌شنبه در گزارشی نوشت معترضان در میدان تحریر بغداد شعار می‌دادند : «ما زندگی و خون خود را به تو می‌دهیم ای عراق».

 رویترز به نقل از منابع خود نوشت که در جریان تظاهرات‌های روزهای جمعه و شنبه دست‌کم ۷۴ تن کشته شدند. 

روز یک‌شنبه علاوه بر بغداد، گردهمایی‌ها و اعتراض‌های کوچک و بزرگ دیگری نیز در چند شهر دیگر، از جمله در شهر شیعه‌نشین کربلا نیز برپا شد. بنا بر گزارش‌ها، در جریان تجمع گروهی از معترضان مقابل استانداری کربلا، دروازه این ساختمان دولتی به آتش کشیده شد.

شبکه خبری شبکه‌خبری اسکای‌نیوز نیز به نقل از خبرنگار خود نوشت که در جریان درگیری‌های روز یک‌شنبه کربلا، ۴۵ تن از معترضان و نیز ۱۷ تن از نیروهای امنیتی مجروح شده‌اند.

پارلمان عراق قرار است روز دوشنبه جلسه ویژه‌ای درباره اعتراض‌های اخیر برگزار کند و تاکنون چهار نماینده مجلس عراق در همراهی با معترضان استعفا داده‌اند.

در ادامه واکنش‌ها به دور دوم اعتراض‌ها در عراق، مقتدی صدر، از رهبران سیاسی شیعی عراق، دولت این کشور را متهم کرد که تلاش می‌کند میان مردم و نیروهای حشد‌الشعبی درگیری ایجاد کند.

دور جدید اعتراض‌ها در عراق از شامگاه پنج‌شنبه دوم آبان ماه و همزمان با یک‌سالگی به قدرت رسیدن عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور، آغاز شده است. معترضان در جریان این تجمع‌ها، همچون دور اول اعتراض‌ها، خواهان برخورد با عوامل فساد اقتصادی و برکناری دولت حاکم شدند.

 معترضان خواهان کناره‌گیری فوری عادل عبد‌المهدی، نخست وزیر عراق، هستند. این در حالی است که عبد‌المهدی گفته است در صورت کناره‌گیری و در نبود یک دولت جایگزین قانونی کشور در آشوب و هرج و مرج فرو خواهد رفت.

بنابرگزارش‌ها از ابتدای آغاز اعتراض‌های ضددولتی در عراق، دست‌کم ۲۳۱ تن کشته شده‌اند. بخش عمده‌ای از قربانیان در اثر شلیک مستقیم به سر یا سینه کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
کارگروه ویژه فضای مجازی در ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ۵ دستورالعمل برای نظارت و پیگیری انتشار آنچه «محتوای آسیب رسان مربوط به ویروس کرونا» صادر کرد...بیشتر بخوانید
سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به خطر ابتلای زندانیان عقیدتی و سیاسی در ایران به بیماری کرونا خواستار آزادی فوری آن‌ها شد. عفو بین‌الملل، دوشنبه ۱۱...بیشتر بخوانید
هزاران نفر از شهروندان ایرانی با ارسال نامه‌ای به سازمان بهداشت جهانی از این سازمان و جامعه جهانی خواستند برای مقابله با بحران کرونا به مردم ایران...بیشتر بخوانید
علی ربیعی، سخنگوی دولت،‌ با اشاره به هم‌زمانی بحران بیماری کرونا در ایران و تحریم‌های بین‌المللی اظهار کرد اقتصاد در تحریم زمین بخورد بلند شدنش سخت...بیشتر بخوانید
سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده محدود از دو داروی ضد مالاریا را برای مقابله با بیماری کرونا صادر کرد. در بیانیه‌ای که یکشنبه ۱۰ فروردین‌ در...بیشتر بخوانید