تداوم اعتراضات و سقوط پول ملی در لبنان| سرپرست نخست‌وزیری: لبنان به سرعت به سوی بی‌نظمی پیش می‌رود | ایران اینترنشنال

تداوم اعتراضات و سقوط پول ملی در لبنان| سرپرست نخست‌وزیری: لبنان به سرعت به سوی بی‌نظمی پیش می‌رود

با ادامه سقوط ارزش پول ملی لبنان، اعتراضات در لبنان همچنان ادامه دارد و شنبه شب نیز مردم معترض در پایتخت و شهرهای بزرگ لبنان با مسدود کردن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها به اعتراضات خود ادامه دادند.

همزمان حسان دیاب، سرپرست نخست‌وزیری لبنان، هشدار داد که «لبنان به سرعت به سوی بی‌نظمی پیش می‌رود». او از سیاستمداران خواست تا با کنار گذاشتن اختلافات کابینه جدیدی تشکیل دهند که بتواند ک‌مک‌های خارجی را جذب کند.

موج جدید اعتراضات در لبنان از روز سه‌شنبه گذشته و در پی سقوط دوباره ارزش پول ملی لبنان و ثبت پایین‌ترین قیمت آن در مقابل ارزهای خارجی از جمله دلار، آغاز شده است.

گزارش‌ها حاکی است که واحد پول لبنان کماکان به سرعت در حال سقوط است و معترضان عصبانی شرکت‌کننده در تظاهرات لبنان، روزهاست که خیابان‌ها و شاهراه‌های سراسر کشور را با آتش زدن لاستیک مسدود کرده‌اند.

کاهش ارزش پول لبنان موجب افزایش سریع قیمت‌ها و همچنین تاخیر در واردات سوخت شده و این وضع منجر به قطع برق در سراسر کشور شده و در برخی مناطق برق ۱۲ ساعت در روز قطع می‌شود.

سقوط روزافزون ارزش پول ملی وضعیت اقتصادی فعلی نیمی از جمعیت شش میلیونی لبنان را به فقر کشانده و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

همزمان با گسترش اعتراضات، حسان دياب که مرداد ماه پس از انفجار بزرگ در بندرگاه بیروت، از سمت نخست‌وزیری استعفا کرد و همچنان سرپرست نخست‌وزیری است، پیشنهاد کرده که اگر رفتن او به بهبود وضع کمک می‌کند، حاضر است کنار برود.

دیاب گفت:‌ «اگر به تشکیل کابینه کمک کند، آماده هستم تا از این کار کنار بروم، هر چند با اصول من مغایرت دارد.»

در ماه اکتبر، سعد حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان مسئول تشکیل کابینه شد اما پنج ماه بعد، اختلاف نظر میان او و میشل عون، رییس‌جمهور، بر سر تشکیل کابینه مانع تشکیل دولت جدید شده است.

 لبنان به شدت نیازمند ارز خارجی است اما کشورهای یاری‌رسان بین‌المللی گفته‌اند تنها به شرط انجام اصلاحات عمده برای مقابله با فساد گسترده، حاضر به کمک مالی به لبنان هستند.

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، قرار است سیدنی مک‌کین، همسر سناتور فقید جان مک‌کین، را به عنوان سفیر آمریکا در برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل،...More