تجمع هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن؛ درگیری‌ها محدود و پراکنده شبانه هواداران ترامپ و مخالفان | ایران اینترنشنال

تجمع هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن؛ درگیری‌ها محدود و پراکنده شبانه هواداران ترامپ و مخالفان

 

طرفداران دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه مقابل کاخ سفید در واشنگتن تجمع کردند تا آنچه را «تقلب» و «دزدی رای» در انتخابات اخیر این کشور خواندند، محکوم کنند.

به گزارش نیویورک تایمز، این تجمع و  راهپیمایی در طول روز منظم بود اما با فرا رسیدن شب درگیری‌هایی بین طرفداران رییس جمهوری آمرییکا و مخالفان رخ داد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که در جریان تجمع هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن دی‌سی تعداد زیادی از اعضای گروه پسران مغرور نیز حضور داشتند که غالبا سیاه‌پوش بوده و برخی از آنها از کلاه ایمنی داشتند. همزمان برخی از گروه‌های چپ از جمله اعضای جنبش آنتیفا نیز تظاهراتی راه انداختند.

رویترز نوشت که شاهدان عینی دست کم ۱۲ درگیری پراکنده را در بخش‌های مختلف واشنگتن دی‌سی گزارش کرده‌اند.

پیشتر خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که دونالد ترامپ روز شنبه در حالی که کاخ سفید را به مقصد زمین گلف ترک می‌کرد، سوار بر خودروی خود در میان صدها نفر از هوادارانش که در مرکز واشینگتن تجمع کرده بودند، حضور یافت.

بر اساس این گزارش، کاروان رییس جمهوری آمریکا از میدان آزادی واشینگتن عبور کرد؛ جایی که هوادارانش فریاد «چهار سال دیگر! چهار سال دیگر!» و «آمریکا! آمریکا!» سر داده بودند.

همچنین برخی از شرکت‌کنندگان در این تجمع پلاکاردهای تبلیغاتی «ترامپ ۲۰۲۰» را در دست داشتند و برخی دیگر پلاکاردهایی را به دست گرفته بودند که روی آنها نوشته شده بود: «بهترین رییس جمهوری تاریخ» یا «دزدی را متوقف کنید».

ترامپ روز جمعه در حساب توییتر خود از حمایت هوادارانش در «تجمعات خودجوش در سراسر کشور» ابراز خرسندی کرد و تظاهرات روز شنبه در واشینگتن را یک تظاهرات «بزرگ» خواند.

 

 

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد که برخی از شرکت‌کنندگان در تجمع واشینگتن از ایالت‌های دیگر نظیر اوهایو و فلوریدا آمده بودند و شعارهایی نیز علیه رسانه‌ها سر می‌دادند و خواستار «مقاومت» در برابر نتایج اعلام شده بودند.

بر اساس این گزارش، فراخوان برگزاری چند تجمع علیه ترامپ نیز در واشینگتن اعلام شده بود که نگرانی‌ها را مبنی بر مواجه شرکت‌کنندگان در این تظاهرات با طرفداران ترامپ به وجود آورد.

بر اساس آخرین اعلام، جو بایدن توانسته ۳۰۶ رای الکترال را در سراسر کشور به دست آورد.

روز پنجشنبه، گروه از مقام‌های فدرال، ایالتی و محلی با انتشار بیانیه‌ای صریحا اعلام کردند این انتخابات «امن‌ترین انتخابات در تاریخ آمریکا» بوده است.

پیش از آن، ترامپ در توییتی با بازنشر بخشی از یک گزارش رسانه‌ای مطرح کرده بود که از طریق یک سیستم ماشینی رای‌گیری «دو میلیون و هفتصد هزار رای ترامپ در سراسر کشور حذف شده است».

دونالد ترامپ در روزهای گذشته بر موضع خود درباره «تقلب در انتخابات» تاکید کرده و خود را پیروز این انتخابات دانسته است.

با این حال، او روز جمعه در اولین سخنرانی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درباره مدیریت کرونا در دولت آینده آمریکا گفت: «کسی چه می‌داند چه دولتی خواهد بود، زمان مشخص خواهد کرد.»

تازه چه خبر؟
الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. ناوالنی روز چهارشنبه...More
هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به...More
استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد. سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی...More
حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود. روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی...More
حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است. اختری روز یکشنبه به...More