تاکید آمریکا و بحرین بر ضرورت تلاش‌ها برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران | ایران اینترنشنال

تاکید آمریکا و بحرین بر ضرورت تلاش‌ها برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران

وزیران خارجه آمریکا و بحرین در اولین نشست استراتژیک دو کشور بر ضرورت همکاری واشینگتن و کشورهای منطقه برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی تاکید کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، و همتای بحرینی‌اش عبداللطيف الزيانی روز سه‌شنبه اولین نشست از گفت‌وگوهای استراتژیک دو کشور را به صورت مجازی برگزار کردند.

پمپئو در این نشست گفت سیاست فشار حداکثری آمریکا جمهوری اسلامی را منزوی کرده و دسترسی آن را به میلیاردها دلار برای گسترش «ترور و نفوذ مخرب ایران» قطع کرد.

او با اشاره به «ذات خشن رژیم انقلابی ایران» گفت وقتی صحبت از مقابله با جمهوری اسلامی باشد «اسرائیل یک شریک مهم است نه یک مشکل.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: میزبانی بحرین از ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا امکان همکاری‌های مختلف منطقه‌ای را «بدون وجود حمله‌های دریایی ایران» فراهم کرده است.

پمپئو رژیم ایران را «تهدید شماره یک» علیه امنیت خلیج فارس و مردم صلح‌طلب منطقه خواند.

او با اشاره به توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات متحده گفت این کشورها در هفته‌های آینده توافق‌های مختلفی را در زمینه‌های همچون مخابرات و خدمات مالی منعقد خواهند کرد. او همچنین ابراز امیدواری کرد کشورهای بیشتری روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کنند.

وزیر خارجه آمریکا، همچنین از سفر چند کارگروه آمریکایی به بحرین در هفته‌های آینده خبر داد و افزود این کارگروه‌ها گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه نظامی، توانمندسازی زنان و حقوق بشر را پیگیری خواهند کرد.

وزیر خارجه بحرین نیز در این نشست با انتقاد از سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی گفت: «هدف‌ها و فعالیت‌های مخرب» ایران، از جمله برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک، دخالت در سایر کشورها و «نقش آشکار» جمهوری اسلامی در مناقشه‌ها، ثبات و امنیت خاورمیانه را به چالش کشیده است.

الزيانی از جامعه بین‌المللی خواست تا با رفتارهای ایران برخورد کرده و با «فشارهای بی‌وقفه» تهران را به یک «بازیگر مسئول» تبدیل کند.

الزيانی همچنین بر تداوم همکاری‌ها با آمریکا، برای نشان‌دادن چالش‌های بوجود ‌آمده از سوی جمهوری اسلامی و محافظت از مردم منطقه تاکید کرد.

 

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More