تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

عکس روز: کشف گور دسته جمعی در شهر ترهونه در لیبی (خبرگزاری رویترز)

کابوس نیویورکی؛ مردی به درون گودال پر از موش افتاد 

خانواده مرد نیویورکی که  بر اثر ریزش پیاده‌رو، داخل گودالی پر از موش افتاد، می‌گویند که او بر اثر وحشت بیش‌ از حد این تجربه، در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفت. او روز شنبه در محله برانکس در پیاده‌رو راه می‌رفت که بتون زیر پایش شکست و او را برای ۳۰ دقیقه در عمق ۴/۵ متری به میان موش‌های شهری روانه کرد. برادر این مرد ۳۳ ساله، به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: «موش‌ها از سروکولش بالا می‌رفتند و او قادر به حرکت نبود. حتی از ترس این که موش‌ها وارد دهانش شوند، جرات فریاد کشیدن نداشت.

وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۷ در ترکیه و یونان

وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۷ در بستر دریای اژه، ترکیه و یونان را لرزاند و مردم را وحشت‌زده کرد. مردم در شهر ازمیر ترکیه پس از وقوع زلزله به خیابان‌ها ریختند و در تصاویر و ویدیوها نشان می‌دهد که شماری از ساختمان‌ها در ازمیر فروریخته‌اند.کانون زلزله در ۱۷ کیومتری استان ازمیر در دریا، و در عمق ۱۶ کیلومتری زمین اعلام شده است. مقام‌های یونانی نیز ساکنین جزیره ساموس را به پرهیز از مناطق ساحلی ترغیب کردند. 

کایلی مور-گیلبرت، محقق بریتانیایی-استرالیایی زندانی در ایران به زندان اوین بازگردانده شد

کایلی مور-گیلبرت، محقق بریتانیایی-استرالیایی که در ایران در بازداشت است، به زندان اوین بازگردانده شد. منابع آگاه به روزنامه گاردین گفتند که مور-گیلبرت، روز شنبه گذشته، از زندان زنان قرچک به بند ۲الف اوین منتقل شده است. این پژوهشگر خاورمیانه تحصیلکرده دانشگاه کمبریج، در سپتامبر ۲۰۱۸ در تهران بازداشت و در دادگاهی غیرعلنی به اتهام جاسوسی به ده سال حبس محکوم شد. 

قطر:‌ مسئولان تجسس بدنی مسافران زن به دادستانی ارجاع شدند 

مقام‌های قطری گفتند مسئولان انجام تجسس بدنی بر زنان مسافر در فرودگاه دوحه، به دنبال عصبانیت شدید مسافران، به دادستانی ارجاع شده‌اند. در تاریخ ۱۱ مهر، زنان مسافر ده پرواز خطوط هوایی قطر در فرودگاه دوحه به دنبال کشف یک نوزاد نارس در دستشویی فرودگاه، مورد بازرسی کامل بدنی قرار گرفتند تا مادر احتمالی نوزاد پیدا شود. دولت قطر در بیانیه‌ای گفت که نخست‌وزیر و وزیر کشور، از آنچه که بر مسافران زن گذشته، عمیقا متاسفند. این واقعه موجب بروز تنش دیپلماتیک قطر با سه کشور دوست استرالیا، نیوزیلند و بریتانیا شده است. 

هیترو جایگاه شلوغ‌ترین فرودگاه اروپا را به شارل ‌دوگل واگذار کرد 

فرودگاه هیتروی لندن می‌گوید برای اولین بار و به علت کاهش تقاضا در سفرهای هوایی، جایگاه خود از نظر شلوغ‌ترین فرودگاه اروپا را به فرودگاه شارل ‌دوگل پاریس واگذار کرده است. در ۹ ماهه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۱۹ میلیون مسافر از فردوگاه هیترو، و ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از فرودگاه پاریس سفر کرده‌اند. مقام‌های هیترو گفتند که فرودگاه‌های فرانکفورت و آمستردام، پشت سر آنها قرار دارند. هیترو گفت که بریتانیا در انجام تست کرونا در فرودگاه دیر عمل کرد و از سه رقیب تجاری عقب افتاد. 

نیس در سوگ قربانیان حمله به کلیسای نوتردام 

اهالی نیس در جنوب فرانسه روز جمعه در سوگ سه قربانی حمله  به کلیسای نوتردام بودند. مراسم یادبود مرد و دو زنی که به دست مهاجم مسلح به چاقو کشته شدند، در کلیسای محل حمله برگزار شد و مردم برای قربانیان شمع روشن کردند و گل گذاشتند. یکی از قربانیان، زنی ۶۰ ساله بود که به دست مهاجم سربریده شد. مرد ۵۵ ساله‌ای که خادم کلیسا بود و یک زن ۴۴ ساله دیگر، قربانیان دیگر بودند. 

بایدن در مقاله‌ای برای خبرگزاری کره جنوبی وعده حمایت از مهاجرت داد 

جو بایدن مقاله‌ای را برای خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی نوشته و در آن خود را متحد قوی سئول و همچنین متعهد به حمایت از مهاجران در ایالات متحده معرفی کرده است. آمریکا حدود یک میلیون مهاجر کره‌ای دارد که اکثرشان از کره جنوبی آمده‌اند. ایالت‌های تعیین‌کننده تگزاس، جورجیا و پنسیلوانیا، از جمله ده ایالتی هستند که میزبان بزرگترین جامعه مهاجران کره جنوبی در آمریکا به شمار می‌روند. 

فائوچی:‌ اولین دوزهای واکسن در آمریکا در اواخر دسامبر آماده می‌شود

آنتونی فائوچی، ارشدترین کارشناس بیماری‌های عفونی در ایالات متحده گفت که اولین دوزهای واکسن بی‌خطر و موثر ویروس کرونا، احتمالا در اواخر ماه دسامبر و اوایل ژانویه، برای شهروندان آمریکایی آسیب‌پذیر قابل دسترس خواهد بود. مدیر موسسه ملی بیماریهای عفونی و حساسیت، گفت که این پیش‌بینی بر اساس اطلاعات شرکت‌های داروسازی مدرنا و فایزر است. 

رکورد خرید اسلحه در آمریکا در سال  ۲۰۲۰ 

بنا بر اعلام یک شرکت تحلیل و بررسی درباره اسلحه در آمریکا، مردم این کشور تاکنون در سال ۲۰۲۰، حدود ۱۷ میلیون سلاح خریداری کرد‌ه‌اند. به گفته شرکت اسمال آرم آنالیتیک، این رقم بیش از آمار خرید اسلحه در مقایسه با هر سال دیگری در گذشته است. فروش اسلحه در ایالات متحده اولین بار در فصل بهار و در نگرانی از شروع همه‌گیری ویروس کرونا، و سپس در فصل تابستان و در جریان تظاهرات برابری‌خواهانه در اعتراض به بدرفتاری پلیس با سیاهپوستان، افزایش یافت. 

شهرداری مسکو: برنامه واکسیناسیون ساکنین پایتخت روسیه از ماه آینده آغاز می‌شود

معاون شهردار مسکو گفت آن دسته از ساکنینی که مایل به دریافت واکسن کووید-۱۹ هستند، در صورت تامین دوز کافی واکسن، از ماه آینده قادر به زدن واکسن خواهند بود. خبرگزاری‌های روسی گفته‌اند که مسکو در حال تهیه شبکه بزرگی از اتاق‌های مخصوص واکسیناسیون با ۲۵۰۰ پرسنل متشکل از پزشکان و آموزگاران است، که پیشتر در مقابل ویروس کرونا، واکسینه شده‌اند. 

مقررات و پروتکل‌های بهداشتی در انگلستان سختگیرانه‌تر می‌شود  

دومنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفت که وزیران این کشور وضع مقررات سختگیرانه‌تر در انگلستان برای مقابله با ویروس کرونا را بررسی می‌کنند. او به کانال چهار رادیوی بی‌بی‌سی گفت: «ما همواره برای در پیش گرفتن مقررات بیشتر آماده‌ایم.» با افزایش شمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها، و افزایش سطح حساسیت قوانین در برخی مناطق، مقررات سختگیرانه‌تر بهداشتی بر حدود یک پنجم انگلستان، حاکم خواهد شد. 

ترکیه و مصر حمله به کلیسای نیس را محکوم کردند  

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای در روز پنجشنبه، حمله مرگبار در فرانسه را «وحشیانه»‌ خواند و گفت: «ما قویا حمله در کلیسای نوتردام نیس را محکوم می‌کنیم.»‌ وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای گفت که مردم و دولت این کشور در مقابله با این «واقعه نفرت‌انگیز»‌ در کنار فرانسه می‌ایستد. جب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه که اخیرا بر سر انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در فرانسه، با رییس‌جمهور این کشور وارد جنگ لفظی شدیدی شده بود، از جمله اولین رهبران کشورهای اسلامی بود که در محکوم کردن حمله اخیر در فرانسه، واکنش نشان داد. 

پاپ فرانسیس:‌ دعا می‌کنم که فرانسه شر را با نیکی پاسخ دهد

پاپ فرانسیس در واکنش به حمله صبح پنجشنبه در کلیسای نوتردام نیس، گفت که حمله «در مکان دعا و نیایش» او را سوگوار کرده است. رهبر کاتولیک‌های جهان گفت:‌ «برای قربانیان، خانواده‌هایشان و مردم عزیز فرانسه دعا می‌کنم تا بتوانند شر را با نیکی پاسخ دهند.» 

ترامپ حمله نیس را محکوم کرد و به مردم فرانسه تسلیت گفت

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده حمله روز پنجشنبه به کلیسای فرانسوی در نیس را محکوم کرد و در توییتی نوشت:‌ «آمریکا در این جنگ در کنار قدیمی‌ترین متحد خود می‌ایستد.» ترامپ گفت:‌ «دل‌های ما با مردم فرانسه است. حملات تروریستی اسلامگرایان تندرو، باید فورا متوقف شوند. نه فرانسه، و نه هیچ کشور دیگری نمی‌تواند با آن کنار بیاید.» 

پمپئو:‌ آمریکایی‌های زاده بیت‌المقدس می‌توانند در گذرنامه اسرائیل را زادگاه خود ذکر کنند ‌ 

مایک‌ پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد که از این پس آمریکایی‌های زاده بیت‌المقدس می‌توانند در گذرنامه‌های خود، اسرائیل را به عنوان زادگاه خود ذکر کنند. این تازه‌ترین تحول در سیاست‌ حمایت از اسرائیل در دولت ترامپ است که چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام شده و به عنوان تایید به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل قلمداد می‌شود. بیت‌المقدس شهر مقدس مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است و فلسطینی‌ها و اسرائیل هر دو آن را پایتخت خود می‌دانند. 

وزارت خارجه تونس حمله مرگبار شهروند این کشور در کلیسای نیس را محکوم کرد

وزارت خارجه تونس عصر پنجشنبه در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در نیس، با دولت و مردم فرانسه ابراز همدردی کرد. مهاجمی که با حمله به کلیسای نوتردام نیس، سه نفر را به قتل رساند، شهروند ۲۱ ساله تونس بود. وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ خود گفت که صمیمانه و عمیقا به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوید، و تروریسم، افراطی‌گرایی و خشونت را محکوم می‌کند. در این بیانیه بر تلاش‌های مشترک بین‌المللی برای مقابله با تروریسم و جلوگیری از تکرار چنین مواردی تاکید شده است. 

حزب کارگر بریتانیا، جرمی کوربین، رهبر سابق حزب را تعلیق کرد

حزب اپوزیسیون کارگر در بریتانیا، روز پنجشنبه، جرمی کوربین، رهبر سابق حزب را تعلیق کرد. دلیل این اقدام کوتاهی حزب در رسیدگی به شکایات یهودستیزی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ عنوان می‌شود که کوربین رهبری حزب را بر عهده داشت. کمیته برابری و حقوق بشر بریتانیاگفت به شواهدی دست یافته که حاکی از عدم آموزش کافی درباره یهودستیزی، مداخله سیاسی در روند شکایات، و آزار و اذیت افراد است. 

پلیس روسیه نوجوان مهاجم به ایستگاه پلیس در تاتارستان را به ضرب گلوله کشت  

پلیس در روسیه یک نوجوان ۱۶ ساله را در منطقه عمدتا مسلمان‌نشین تاتارستان به ضرب گلوله کشت. کارآگاهان روس روز جمعه گفتند که این نوجوان با چاقو به یک مامور پلیس چند بار ضربه زد و قصد داشت با کوکتل مولوتوف  یک ایستگاه پلیس محلی را به آتش بکشد. کمیته تحقیق روسیه، در بیانیه‌ای گفت که این را یک اقدام تروریستی قلمداد کرده و برایش پرونده جنایی گشوده است. انگیزه این نوجوان مشخص نیست. 

ویتنام، ایستگاه آخر رشته سفر آسیایی مایک پمپئو 

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، رشته سفر آسیایی خود را در ویتنام به پایان می‌برد. هدف از این تور آسیایی، تکرار درخواست کمک به ایالات متحده در مقابله با تهدیدهای امنیتی چین اعلام شده است. پمپئو در این سفر از سریلانکا، هند، مالدیو و اندونزی نیز دیدار کرد. پمپئو در ملاقات با نخست‌وزیر ویتنام گفت: «مشتاق تداوم همکاری برای ساختن روابط و ایجاد شرایط ایمن، آرام و غنی در جنوب شرق آسیا، آسیا و حوزه هند-اقیانوس آرام هستیم.»‌

وزیر کشور فرانسه: جنگ علیه ایدئولوژی اسلامگرایانه به معنی حملات بیشتر در فرانسه است

وزیر کشور فرانسه  می‌گوید احتمال حملات بیشتر در خاک فرانسه وجود دارد زیرا فرانسه درگیر «جنگ علیه ایدئولوژی اسلامگرایانه» است. ژرالد دارمانن گفت: «ما در جنگ علیه دشمنی هستیم که هم در داخل است و هم در خارج.» روز پنجشنبه یک مرد تونسی مسلح به چاقو، الله‌اکبر گویان به کلیسایی در شهر نیس فرانسه حمله کرد و سه نفر را کشت. دارمانین گفت:‌«باید این را بدانیم که این قبیل حملات وحشتناک بوده و خواهد بود.» 

تازه چه خبر؟
رسانه‌های سوئد از بازداشت پیمان کیا، یک شهروند سوئدی ایرانی تبار به اتهام جاسوسی از سوی پلیس امنیت سوئد در هفته گذشته خبر داده‌اند. بر اساس گزارش این...More
بیش از سیصد نفر از جمله رهبران شیعه و سنی محلی عراق برای اولین بار با برگزاری کنفرانسی خواستند کشورشان با پیوستن به موافقتنامه‌ ابراهیم، روابط خود با...More
با وجود تاکید مقام‌های جمهوری اسلامی بر ممنوعیت تردد زائران مراسم اربعین از مرزهای زمینی، تلویزیون ایران با انتشار فیلمی خبر داد که مرز شلمچه در...More
به دنبال افزایش تنش نظامی در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، عباس موسوی، سفیر جمهوری اسلامی در باکو گفت: «روابط ایران و جمهوری آذربایجان تا حدی مستحکم...More
محمد صالح مفتاح، معاون سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در توییتر خبر داد که از وزیر کشور به دلیل صدور «غیرقانونی» حکم شهرداری تهران برای علیرضا...More