تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

معترض دموکراسی‌خواه تایلندی در تظاهرات برای برکناری نخست‌وزیر و اصلاح نظام پادشاهی؛ بانکوک، تایلند (عکس از رویترز).

اولین رستوران کوشر امارات در بلندترین برج جهان افتتاح شد

 

در پی امضای توافق عادی‌سازی روابط میان امارات متحده عربی و اسرائیل در هفته گذشته، اولین رستوران کوشر (پاک بر اساس موازین یهودیت) در طبقه همکف هتل لوکس آرمانی در برج الخلیفه دبی، بلندترین ساختمان جهان، افتتاح شد. این رستوران زیر نظر خاخام لوی داچمن مجوز کوشر گرفته است.

 

پیشنهاد تیک‌تاک برای ائتلاف رسانه‌های اجتماعی در کنترل محتوای نامناسب

 

تیک‌تاک روز سه‌شنبه پیشنهاد کرد رسانه‌های اجتماعی برای شناسایی زودهنگام محتواهای مخرب و حذف آن‌ها، ائتلافی جهانی تشکیل دهند. این پیشنهاد در حالی مطرح شده است که اپلیکیشن‌های ارتباطی و شبکه‌های در سال‌های اخیر به‌دلیل گردش اطلاعات غلط و ضعف در حفاظت از داده‌های شخصی کاربران همواره آماج انتقادهای شدید بوده‌اند.

 

شمار مبتلایان به کرونا در کشورهای حاشیه خلیج فارس از مرز ۸۰۰ هزار نفر گذشت

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار موارد ابتلا به کرونا در شش کشور حاشیه خلیج فارس در سه ماه گذشته دو برابر شده و از مرز ۸۰۰ هزار نفر گذشته است. تمام این کشورها قوانین منع عبور‌و‌مرور و قرنطینه را برداشته‌اند، اما محدودیت‌ها در مورد تجمع، سفرهای خارجی و فاصله‌گذاری اجتماعی همچنان برقرار است. 

 

فلسطین از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد

 

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه اعلام کرد فلسطین از ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه عرب انصراف داده است و هرگونه توافق کشورهای عرب برای برقراری روابط رسمی با اسرائیل را محکوم می‌کند. فلسطینی‌ها توافق امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل را که هفته پیش در واشینگتن امضا شد خیانت به آرمان فلسطین و ضربه‌ به تلاش آن‌ها برای تاسیس کشوری مستقل در مناطق اشغالی می‌دانند.

 

ناامیدی جامعه رنگین‌کمانی بریتانیا از اصلاح حقوق اساسی تراجنیستی‌ها

 

دولت بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد افراد تراجنسیتی بدون تشخیص پزشک اجازه قانونی برای تغییر جنسیت ندارند. این سخنان در حالی بیان شد که بحث در مورد اصلاح قانون میان حامیان حقوق زنان و جامعه اقلیت‌های جنسیتی بالا گرفته بود. 

 

مخالفت جدی واتیکان با مرگ خودخواسته و کمک به خودکشی

 

واتیکان روز سه‌شنبه با تاکید بر مخالفتش با مرگ خودخواسته، آن را نوعی «آدم‌کشی» خواند که به‌هیچ‌وجه قابل‌توجیه و تحمل‌پذیر نیست. با توجه به این‌که کشورهای بیشتری در نظر دارند مرگ خودخواسته و کمک به خودکشی را قانونی کنند، در بیانیه واتیکان آمده است قانون‌گذاران و سیاستمدارانی که از چنین قوانینی حمایت می‌کنند «همدست و شریک‌جرم‌اند».

 

حکم مرگ برای دو متهم آتش‌سوزی مهلک در پاکستان

 

دادگاهی در پاکستان روز سه‌شنبه آتش‌سوزی مهلک سال ۲۰۱۲ را که به مرگ ۲۶۰ کارگر کارخانه منجر شد عمدی تشخیص داد و دو متهم این پرونده را به مرگ محکوم کرد. بنا بر اعلام دادگاه ضدتروریسم، این دو نفر قصد اخاذی از صاحبان این کارخانه پوشاک را داشتند و به‌دلیل پرداخت نشدن مبلغ درخواستی، ساختمان را به آتش کشیدند.

 

آمریکا و امارات متحده عربی در آستانه امضای قرارداد تسلیحاتی

 

آمریکا و امارات متحده عربی امیدوارند تا دسامبر در مورد فروش جت‌های جنگنده‌های اف‌ـ‌۳۵ به توافق‌ اولیه برسند. دولت ترامپ در حال بررسی است تا قرارداد را به نحوی تنظیم کند که با اسرائیل اختلاف پیدا نکند و شرط برتری تسلیحاتی اسرائیل در منطقه را زیر پا نگذارد. منابع نزدیک به دو طرف مذاکره‌کننده می‌گویند هدف این است که توافق‌نامه تا جشن روز ملی امارات متحده عربی در ۲ دسامبر آماده شود.

 

یک سال زندان به جرم توهین به اردوغان

 

یک نماینده سابق پارلمان ترکیه که به اتهام تروریسم در زندان به سر می‌برد به‌ جرم توهین به رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری این کشور، به یک سال حبس دیگر محکوم شد. صباحت تونجل، زندانی سیاسی کرد، به‌دلیل این‌که در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۶، اردوغان را «دشمن کردها و زنان» خطاب کرده بود به ۱۱ ماه و ۲۰ روز حبس محکوم شد. به عقیده وکلای تونجل، این سخنان «انتقاد از رقیب سیاسی» و «در چارچوب آزادی بیان» بوده است.

 

روسیه دومین واکسن کرونا را ثبت می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری روسیه (TASS)، این کشور پیش‌بینی می‌کند دومین واکسن کرونایش را تا ۱۵ اکتبر ثبت کند. این واکسن را انستیتو وکتور در سیبری تولید کرده است و هفته گذشته، مرحله اولیه آزمایش‌های بالینی را پشت سر گذاشت. روسیه اولین واکسن کرونایش را که تولید انستیتو گامالیای مسکو بود در ماه اوت ثبت کرد. مرحله نهایی آزمایش‌های بالینی این واکسن روی دست‌کم ۴۰ هزار نفر در جریان است.

 

آلمان: بریتانیا از بازی دست بردارد، فرصت رو به پایان است

 

میخاییل روث، وزیر مشاور آلمان در امور اروپا، روز سه‌شنبه از بریتانیا خواست طرح لایحه لغو برخی تعهدهای این کشور در قبال اتحادیه اروپا را کنار بگذارد زیرا فرصت برای توافق تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا رو به پایان است. او ضمن ابراز نگرانی از طرح لندن برای تصویب لایحه بازار داخلی، که ناقض قانون بین‌المللی است، گفت: «دوستان عزیز در لندن، لطفا این بازی‌ها را تمام کنید، وقت دارد تمام می‌شود.»

 

تماس نهاد ناظر بر دارو در اروپا با سازندگان واکسن کرونا

 

آژانس داروی اروپا (EMA) در ماه جاری با ۳۸ سازنده واکسن کووید‌ـ‌۱۹ در تماس بوده است. واکسن‌ها پیش از استفاده در اتحادیه اروپا باید به تایید آژانس داروی اروپا برسند. هنوز هیچ واکسن کرونایی در اروپا مجوز این نهاد را نگرفته است. سازمان بهداشت جهانی ۳۸ واکسن از جمله واکسن‌های چین و روسیه را در مرحله ارزیابی بالینی فهرست کرده است. ۱۴۹ واکسن دیگر در مراحل پیش از آزمایش‌های بالینی قرار دارند.

 

درخواست کارگران جنسی تایلند برای جرم‌زدایی روسپی‌گری

 

کارگران جنسی تایلند کارزاری برای جمع‌آوری امضا به راه انداخته‌اند تا درخواست کنند از روسپی‌گری جرم‌زدایی شود و مقام‌های مسئول تمام جریمه‌ها و مجازات‌های خرید‌و‌فروش سکس را لغو کنند. آن‌ها امیدوارند ۱۰ هزار امضا جمع کنند و این طومار را به پارلمان ارائه کنند تا نمایندگان مجلس تغییر قوانین روسپی‌گری کشور را مدنظر قرار دهند.

 

ویتنام ۲۰ نفر را به‌دلیل حمله تروریستی به زندان محکوم کرد

 

دادگاهی در ویتنام ۲۰ نفر را به اتهام تروریسم به ۲ تا ۲۴ سال زندان محکوم کرد. این افراد متهم‌اند که دو سال پیش، در بمب‌گذاری اداره پلیس دست داشته‌اند. دادگاه شهر هوشی‌مین ۱۷ نفر از آن‌ها را به اتهام تروریسم و ۳ نفر را به اتهام استفاده غیرقانونی از مواد منفجره مجرم شناخت.

 

آمار جهانی ابتلا به کرونا به ۳۱/۵ میلیون نفر نزدیک شد

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، بیش از ۳۱/۳ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، ۹۶۴ هزار و ۸۴۴ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. از زمان گزارش اولین موارد ابتلا در چین در دسامبر ۲۰۱۹، بیش از ۱۸۸ کشور و منطقه جهان درگیر این بیماری بوده‌اند و در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند. 

 

روسیه مسئولیت قانونی خطرهای احتمالی واکسن کرونایش را می‌پذیرد

 

روسیه به واکسن کرونایش چنان مطمئن است که به‌جای درخواست از خریدار برای پذیرش تمام عوارض و خطرهای احتمالی، برخی مسئولیت‌های قانونی را خود می‌پذیرد. این تصمیم دست خریداران را باز می‌گذارد تا در صورت بروز عوارض جانبی پیش‌بینی‌نشده، از شرکت‌های واکسن‌سازی روسیه غرامت‌های سنگین درخواست کنند.

 

اجازه آمریکا به شرکت اینتل برای ارائه برخی محصولات به هواوی

 

شرکت اینتل از مقام‌های آمریکایی مجوزهای لازم را گرفته است تا به تامین برخی محصولات برای شرکت هواوی ادامه دهد. با تشدید تنش‌ها در روابط چین و آمریکا، واشینگتن با طرح این بحث که هواوی اطلاعات را برای جاسوسی در اختیار دولت چین قرار می‌دهد، دولت‌های سراسر جهان را وادار کرده است از همکاری با هواوی اجتناب کنند. از ۱۵ سپتامبر، با اعمال محدودیت‌های جدید، تامین محصولات یا ارائه خدمات به هواوی برای شرکت‌های آمریکایی ممنوع شده است.

 

ترکیه: تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت ترکیه‌ای مغرضانه است

 

ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکتی ترکیه‌ای به اتهام نقض منع تسلیحاتی لیبی نشان‌دهنده استاندارد دوگانه و موضع مغرضانه اتحادیه اروپاست. اتحادیه اروپا روز دوشنبه اموال شرکت کشتیرانی اوراسیا را بلوکه کرد. اتحادیه اروپا این شرکت را به قاچاق اسلحه به لیبی متهم کرده است. آنکارا اتهام قاچاق تسلیحاتی را رد می‌کند و می‌گوید کشتی‌ این شرکت حامل کمک‌های بشردوستانه بوده است.

 

تازه چه خبر؟
امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده...More
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان...More
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی...More
ان‌بی‌سی نیوز به نقل از پنج مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی، امنیتی و پلیس این کشور ماه گذشته مطلع شده‌اند که بلندپایه‌ترین مقامات...More
مقامات دولت آمریکا اعلام کردند ایالات متحده پول فروش نفتی را که از نفتکش‌های ایرانی توقیف می‌کند به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم پرداخت خواهد کرد...More