تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

یکی از شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های ضدکودتا؛ یانگون، میانمار (عکس از رویترز).

نخست‌وزیر مجارستان واکسن چینی کرونا زد

 

برای تسریع واکسیناسیون کرونا، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، واکسن چینی سینوفارم زد. مجارستان اولین کشور اتحادیه اروپاست که واکسیناسیون با واکسن سینوفارم را آغاز می‌کند. این کشور پیش‌تر واکسن روسی اسپوتنیک را نیز توزیع کرده بود. هیچ‌کدام این واکسن‌ها مجوز اتحادیه را ندارد.

 

انتقال ناوالنی به محل سپری دوران حبسش

 

خبرگزاری ریانووستی به نقل از کمیسیون دفاع از حقوق زندانیان نوشت الکسی ناوالنی، منتقد مخالف دولت روسیه، برای سپری کردن دوران حبسش به محلی در ۱۰۰ کیلومتری شرق مسکو منتقل شد. به گفته لئونید ولکوف، متحد ناوالنی، مسئولان دولتی محل ناوالنی را به خانواده و وکلایش اطلاع نداده‌اند.

 

اسرائیل در جست‌و‌جوی مقصر نشت لکه نفتی

 

اسرائیل جست‌و‌جو برای یافتن کشتی بانی نشت لکه نفتی که سواحلش را قیرگون کرده است گسترش داد. هزاران نیروی داوطلب و سرباز مشغول پاکسازی سواحل از توده‌های قیر سیاه‌اند و اسرائیل تاکید کرد افرادی را که مسئول این «جرم زیست‌محیطی‌اند» پیدا می‌کند.

 

نگرانی از کشف بمب‌های مغناطیسی در کشمیر هند

 

کشف بمب‌های مغناطیسی در منطقه مناقشه‌برانگیز کشمیر به نگرانی نیروهای امنیتی هند دامن زده است. این بمب‌ها، که به خودروها متصل و با کنترل از راه دور منفجر می‌شوند، عامل بسیاری از حملات اخیر در افغانستان بوده‌اند. این نگرانی وجود دارد شیوه‌های طالبان به درگیری‌های کشمیر گسترش یابد.

 

درخواست ایالت‌های آلمان برای آغاز تزریق واکسن آسترازنکا به جوان‌ها

 

چند ایالت آلمان درخواست کرده‌اند واکسن‌های آسترازنکا که بی‌استفاده مانده‌اند به جوان‌ترها تزریق شود. به‌دلیل نگرانی‌ها در مورد عوارض جانبی و اثرگذاری، توصیه شده است آسترازنکا به گروه سنی زیر ۶۵ سال تزریق شود. آلمان تاکنون فقط ۱۵ درصد از موجودی آسترازنکا را تزریق کرده است. 

 

نقص فنی و فرود اضطراری هلیکوپتر روسی در سوریه

 

بنا بر اعلام وزارت دفاع روسیه، یک هلیکوپتر روسی به‌دلیل نقص فنی هنگام پرواز بر فراز استان حسکه در شمال سوریه، ناچار به فرود اضطراری شد. سرنشینان به فرودگاه منتقل شده‌اند و این سانحه تلفات جانی نداشته است. پیش‌تر خبرگزاری دولتی سوریه گزارش کرده بود هلیکوپتری روسی سقوط کرده و خلبان کشته شده است.

 

بازداشت ده‌ها قزاق‌ حامی اپوزیسیون

 

پلیس قزاقستان ده‌ها حامی اپوزیسیون را که در اعتراض به «سرکوب سیاسی» به خیابان‌ها آمده بودند بازداشت کرد. در سه دهه اخیر، حزب نور اوتان بر صحنه سیاست حاکم بوده و اپوزیسیون، که به حاشیه رانده شده‌ است و در پارلمان کرسی ندارد، برای رساندن صدایش به اعتراض‌های خیابانی متوسل می‌شود.

 

آمار جهانی ابتلا به کرونا به مرز ۱۱۴ میلیون نفر نزدیک شد

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، بیش از ۱۱۳/۸ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، دو میلیون و ۵۲۶ هزار و ۸۰ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

 

در اعتراض‌های میانمار دست‌کم هفت نفر کشته شدند

 

پلیس میانمار روز یکشنبه به روی معترضان به کودتا آتش‌ گشود و دست‌کم هفت نفر کشته و تعدادی زخمی شدند. در جریان حمله پلیس با بمب صوتی به صف معلمان معترض نیز یک زن جان باخت. هنوز علت دقیق مرگ او مشخص نیست. از کودتای اول فوریه به این‌سو، میانمار شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

 

کشتی اسرائیلی سانحه‌دیده به دبی رفت

 

کشتی اسرائیلی که در خلیج عمان دچار انفجار شد برای بررسی و ارزیابی، وارد دبی شد. کشتی هلیوس ری در فاصله پنجشنبه شب تا جمعه با انفجاری روی سطح آب برخورد کرد که باعث ایجاد حفره در هر دو طرف بدنه‌اش شد. وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته ایران را بانی این حمله معرفی کرد.

 

ده‌ها دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی به براندازی متهم شدند

 

در گسترده‌ترین سرکوب تحت قانون امنیتی چین در هنگ‌کنگ، ۴۷ دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی به تبانی برای براندازی متهم شدند. تاکنون ۹۹ نفر به‌دلیل نقض قانون امنیتی دستگیر شده‌اند. قرار وثیقه برخی افراد، از جمله جیمی لای، غول رسانه‌ای و منتقد شناخته‌شده چین، به‌رغم فرجام‌خواهی‌ها، رد شده است.

 

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More