تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

فوران آتشفشان اتنا در ایتالیا؛ اتنا فعال‌ترین آتشفشان اروپاست. عکس از رویترز

رهایی از قفس؛ بازار پرندگان پاریس بسته می‌شود

 

یکشنبه‌بازار پرندگان پاریس که از قرن نوزدهم تا به امروز بر پا شده است، برچیده خواهد شد. این بازار دهه‌ها قطب‌ جذب گردشگران و کودکان پایتخت فرانسه بود. حامیان حقوق حیوانات با برپایی این بازار و خریدوفروش پرندگان مخالف بودند و آن را محل قاچاق پرندگان کمیاب و در معرض خطر انقراض عنوان کرده بودند.

 

شلیک به پرستار سگ‌های خواننده سرشناس؛ دو سگ ربوده شدند

 

شامگاه چهارشنبه فردی ناشناس به پرستار سه سگ لیدی گاگا که آنها را برای گردش بیرون برده بود شلیک کرد و پس از ربودن دو سگ او، پا به فرار گذاشت. پرستار زخمی به بیمارستان منتقل شد و از وضعیت سلامت او اطلاعی در دست نیست. پلیس سگ سوم را که در جریان حمله گریخته بود پیدا کرد. لیدی گاگا برای بازگرداندن گوستاو و کوجی که هر دو از نژاد بولدارگ فرانسوی‌اند، مژدگانی تعیین کرده است.

 

کرونا در اروپا؛ امید به چراغ سبز اتحادیه به صدور پاسپورت سبز

 

زباستیان کورتس، صدراعظم اتریش، از سران اتحادیه اروپا خواست تا برای مسافران ایمن در برابر کرونا که در محدوده این اتحادیه سفر می‌کنند پاسپورت سبز صادر شود. کورتس گفت اتحادیه اروپا نیاز دارد برای کسانی که در برابر کوویدـ۱۹ ایمن هستند، چه با ابتلای به آن و چه با واکسینه شدن، گذرنامه سبز صادر کند. کورتس افزود که این پاسپورت می‌تواند به کسانی که جواب آزمایش کرونای اخیرآنان منفی شده است نیز تعلق بگیرد. کورتس با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در اتریش از راه‌های عمده کسب درآمد در این کشور است، بر اهمیت صدور پاسپورت سبز تاکید کرد.

 

غوغای توییتری؛ درآمد سالانه توییتر تا دو سال آینده دوبرابر می‌شود

 

رسانه اجتماعی توییتر روز پنج‌شنبه اعلام کرد که انتظار دارد درآمد این شرکت تا ۲۰۲۳ دوبرابر شود و به ۷/۵ میلیارد دلار در سال برسد. توییتر پیش‌بینی می‌کند که شمار «کاربران روزانه فعال درآمدزا» که می‌توانند تبلیغات منتشره بر روی این پلتفرم را ببینند و توییتر از آنها کسب درآمد می‌کند نیز تا ۲۰۲۳ به دست‌کم ۳۱۵ میلیون نفر برسد.

 

جزای فتنه‌انگیزی و نفرت‌پراکنی؛ مامور عالی‌رتبه آلمانی محاکمه می‌شود

 

مقام‌های آلمان از اعلام جرم علیه  یک مامور عالی‌رتبه پلیس در این کشور خبر دادند. این مامور پلیس عکسی از آدولف هیتلر به‌همراه چند عکس با مضامینی توهین‌آمیز درباره مسلمانان روی واتزاپ همخوان کرده بود. او همچنین متهم به نگهداری سلاح غیرمجاز و مواد منفجره است. جرم انتسابی به این مامور، نفرت‌پراکنی و فتنه‌انگیزی عنوان شده است. اتهاماتی از این دست، در کشوری چون آلمان که تجربه جنگ جهانی دوم و قتل‌عام میلیون‌ها یهودی را پشت سر گذاشته است، مسئله حساسی محسوب می‌شود.

 

پرونده قتل جمال خاشقجی؛ آمریکا گزارش خود را منتشر می‌کند

 

ایالات متحده برای انتشار گزارشی درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، آماده می‌شود.انتظار می‌رود این گزارش به دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در قتل خاشقجی بپردازد. جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، این گزارش را خوانده است و به‌زودی با پادشاه عربستان سعودی در این باره گفت‌وگو خواهد کرد. جمال خاشقجی سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به‌شکل بی‌رحمانه‌ای به قتل رسید. ولیعهد عربستان سعودی همواره هرگونه مداخله در قتل او را انکار کرده است.

 

غول‌های فناوری در مشت استرالیا؛ قانون جنجالی تصویب شد

 

در اقدامی بی‌سابقه، استرالیا قانونی که به‌موجب آن فیسبوک و گوگل را متعهد به پرداخت حق نشر برای پوشش محتوای رسانه‌های خبری این کشور می‌کند، به تصویب رساند. فیسبوک هفته گذشته در واکنش به لایحه تنظیم‌شده در استرالیا، دسترسی به صفحات اخبار را برای استرالیایی‌ها مسدود کرد که با انتقاد فراوان روبه‌رو شد. استرالیا در واکنش، اصلاحاتی جزئی در قانون پیشنهادی اعمال کرد و فیسبوک موافقت خود را با آن‌ها اعلام کرد. فیسبوک و گوگل پیش‌تر در واکنش به این اقدام استرالیا گفته بودند که در این قانون «اساسا» درکی از اینکه اینترنت به چه شکل عمل می‌کند وجود ندارد.

 

کرونا در جهان؛ واکسن فایزر بسیار موثر است

 

پژوهش یک کارزار واکسیناسیون در اسرائیل به‌همراه دانشگاه هاروارد بر روی نیم میلیون نفر که واکسن فایزر-‌بیون‌تک به آنها تزریق شده است، نشان می‌دهد که این واکسن بسیار موثر است. بنا بر نتایج این پژوهش، این واکسن  پس از تنها یک‌دوز و گذراندن بازه دو تا سه‌هفته‌ای پس از تزریق، تا ۵۷ درصد و پس از دو دوز، تا ۹۴ درصد از ابتلای فرد به کوویدـ۱۹ جلوگیری می‌کند. این واکسن همچنین پس از یک دوز ۶۲ درصد و پس از دو دوز، تا ۹۲ درصد از وخامت حال فرد در صورت ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند. این واکسن برای سالمندان بالای ۷۰ سال و جوانان موثر است.

 

گورستان درختان فسیلی در یونان؛ کشف یک درخت ۲۰ متری

 

کشف فسیل یک درخت حدودا ۲۰ متری با ریشه، تنه و برگ در جزیره لسبوس یونان، حیرت زمین‌شناسان را برانگیخته است .این درخت در نزدیکی جنگل درختان فسیلی دیگر در این جزیره کشف شد. درختانی که ۱۷تا ۲۰ میلیون سال قبل شاهد مدفون شدن جزیره لسبوس زیر مواد مذاب آتشفشان بوده‌اند. به‌گفته پژوهشگران، اکتشافاتی از این دست، به درک تحولات زیست‌بوم‌ها در گذر زمان و آماده‌سازی بشر برای مقابله با تغییرات اقلیمی کمک شایانی می‌کند.

 

جدال با غول‌های فناوری؛ هند سخت‌گیری به خرج می‌دهد

 

مقام‌های هند اعلام کردند به‌دنبال اعمال سخت‌گیری هر چه بیشتر بر شرکت‌های فناوری توییتر و فیسبوک‌اند تا  پوشش «اخبار نادرست» با تبعاتی برای آنها همراه باشد .بنا بر پیش‌نویس آیین‌نامه تهیه‌شده در هند، این شرکت‌ها ۳۶ ساعت وقت دارند تا محتوایی را که حکومت هند خواستار حذف آن می‌شود، پاک کنند. تصمیم برای تهیه این «آیین‌نامه دیجیتال» پس از آن اعلام می‌شود که توییتر درخواست مقام‌های هند برای حذف محتوای مربوط به اعتراض کشاورزان در این کشور را نادیده گرفت.

 

دختران امیر دوبی در حبس؛ لطیفه خواستار بازگشایی پرونده شمسه شد

 

شاهدخت لطیفه، دختر امیر دوبی که پیش‌تر با انتشار ویدیویی از زندانی شدن خود در خانه‌ای به دستور پدرش خبر داده بود، از پلیس بریتانیا خواسته است تا پرونده ربوده شدن خواهر او، شاهدخت شمسه را بازگشایی کند. شاهدخت شمسه بیست سال پیش و در اوت ۲۰۰۰ در خیابانی در کمبریج ربوده شد. او در آن زمان نوزده ساله بود و به‌گفته خودش، او نیز در دوبی در حبس به سر می‌برد.

 

کرونا در آمریکا؛ گونه جهش‌یافته این بار در نیویورک

 

دو تیم پژوهش جداگانه در نیویورک هر دو، از شناسایی نوع جهش‌یافته کرونا در نیویورک و به‌صورت پراکنده در شمال شرق آمریکا خبر داده‌اند. محققان این نوع جهش‌یافته را بی.۵۶۲.۱ نامگذاری و آن نگران‌کننده توصیف کرده‌اند. بی.۵۶۲.۱ قادر به دور زدن سیستم ایمنی انسان است و به نظر می‌رسد مانند نوع جهش‌یافته ثبت‌شده در آفریقای جنوبی، می‌تواند اثربخشی واکسن را نیز تحت‌تاثیر قرار دهد.

 

منطقه محل‌مناقشه قره‌باغ؛ حامیان پاشینیان به خیابان‌های ایروان آمدند

 

در پی هشدار نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، مبنی بر خطر کودتای نظامی در این کشور هزاران نفر به‌دعوت و در حمایت از او به خیابان‌های ایروان، پایتخت ارمنستان، سرازیر شدند. ارتش از  پاشینیان  خواسته بود تا کناره‌گیری کند. نخست‌وزیر ارمنستان در ماه‌های اخیر به‌دلیل آنچه منتقدانش «مدیریت فاجعه‌آمیز» درگیری یک‌ماه‌ونیمه با آذربایجان خوانده‌اند، با انتقادات فراوانی روبه‌رو شده است.

 

تازه چه خبر؟
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More
در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه مبل‌سازی در شهرستان پردیس تهران، شش نفر کشته شدند. خبرگزاری برنا گزارش داد ظهر دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه یک کارگاه مبل...More