تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

عکس از رویترز؛  معبد پوزئیدون در نزدیکی آتن، یونان

هند اپلیکیشن‌های چینی را ممنوع می‌کند

 

هند در تازه‌ترین اقدام در پی درگیری مرزی با چین، تعدادی دیگر از اپلیکیشن‌های شرکت‌های چینی را ممنوع کرده است. هند در ماه ژوئن، ۵۹ اپلیکیشن چینی از جمله تیک‌تاک را به‌دلیل تهدید «حاکمیت و یکپارچگی» کشور ممنوع کرد. در هفته‌های اخیر نیز حدود ۴۷ اپلیکیشن دیگر را ممنوع کرده است. برخلاف اقدام ماه ژوئن، دولت هند تصمیم اخیر را علنی اعلام نکرد و مشخص نبود چه تعداد اپلیکیشن مشمول ممنوعیت جدید شده‌اند.

 

شیوع کرونا در دانانگ مهار شد، از استان‌های دیگر سردرآورد

 

وزیر بهداشت و درمان ویتنام روز چهارشنبه گفت گسترش کرونا در کانون شیوع آن در شهر دانانگ مهار شده اما در دو استان دیگر شیوع پیدا کرده است. شناسایی و رهگیری، آزمایش هدفمند و قوانین قرنطینه سخت‌گیرانه به ویتنام کمک کرده بود جلوی شیوع اولیه را بگیرد. اما اکنون، پس از گذشت سه ماه بدون شیوع محلی، دست‌کم ۱۰ شهر و استان این کشور با موج شیوع کووید‌ـ‌۱۹ دست‌‌به‌گریبان‌اند. بنا بر آمار رسمی، در مجموع ۶۷۲ نفر در ویتنام به کووید‌ـ‌۱۹ مبتلا شده‌اند و ۸ نفر جان باخته‌اند.

 

همسر سفیر هلند در انفجار بیروت به‌شدت زخمی شد

 

وزارت خارجه هلند روز چهارشنبه اعلام کرد همسر سفیر این کشور در لبنان در جریان انفجار عظیم بندر بیروت به‌شدت زخمی شده است. به گفته سخنگوی وزارت خارجه هلند، او در بیمارستان بستری شده است. انفجار روز گذشته به سفارت هلند خسارت جدی زده است.

 

نتایج آزمایش اولین مورد مشکوک به کرونا در کره شمالی قطعی نبود

 

یک مقام‌ سازمان بهداشت جهانی به رویترز گفت نتایج آزمایش مردی که گفته می‌شود اولین مورد ابتلا به کرونا در کره شمالی بوده قطعی نبوده است، هرچند مقام‌های این کشور بیش از ۳۶۳۵ نفر را قرنطینه کرده‌اند. در ۲۶ ژوییه، پس از بازگشت فردی که سه سال پیش به کره جنوبی گریخته بود، کره شمالی وضعیت اضطراری اعلام و شهر مرزی کائسونگ را قرنطینه کرد. به گزارش رسانه‌ دولتی کره شمالی، این فرد علائم کووید‌ـ‌۱۹ داشت.

 

نیروگاه مکزیک مقررات زیست‌محیطی را نقض کرده است

 

یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های مکزیک دست‌کم چهار سال است که اقدام‌های ایمنی زیست‌محیطی برای جلوگیری از انتشار آلاینده‌های مرگبار را نقض کرده است. این نیروگاه در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، از میزان قانونی سولفور در نفت سوختی‌اش تخطی کرده است. این میزان سولفور دست‌کم ۳/۹ درصد و حدود دو برابر محدوده قانونی بوده است.

 

با وجود سیر صعودی شیوع کرونا، کسب‌و‌کارها در هند بازگشایی می‌شوند

 

بنا بر آمار رسمی، در شبانه‌روز گذشته، ۵۲ هزار و ۵۰۹ مورد جدید ابتلا به کووید‌ـ‌۱۹ در هند شناسایی شده و شمار مبتلایان به بیش از ۱/۹۱ میلیون نفر رسیده است. تاکنون، حدود ۴۰ هزار نفر در این کشور در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. با وجود این، مقام‌های هندی محدودیت‌ها را تسهیل کرده‌اند و به باشگاه‌ها ورزشی و کلاس‌های یوگا اجازه داده‌اند فعالیت‌هایشان را از سر بگیرند. هند سومین کانون‌ شیوع کووید‌ـ‌۱۹ در جهان است.

 

ذخیره غلات لبنان برای کمتر از یک ماه کفاف می‌دهد

 

وزیر اقتصاد لبنان روز چهارشنبه اعلام کرد انبار غله اصلی لبنان در انفجار بندر بیروت تخریب شده است و کشور برای کمتر از یک ماه ذخیره غلات دارد، هرچند محموله‌های کمک در راه‌اند. رائول نعمه به خبرگزاری رویترز گفت لبنان به دست‌کم سه ماه ذخیره غله نیاز دارد تا از امنیت غذایی کشور مطمئن شود و افزود اکنون فقط برای «اندکی کمتر از یک ماه» ذخیره دارد.

 

مهار کرونا در اوگاندا با مشت آهنین

 

اوگاندا به‌رغم وضعیت نابسامان بیمارستان‌های دولتی، اعتصاب پزشکان و فسادهای مالی، در مبارزه با کرونا موفق‌تر از سایر کشورهای آفریقایی عمل کرده است. به‌دلیل واکنش سریع و قاطعانه دولت قدرت‌طلب اوگاندا در اجرای قرنطینه سخت‌گیرانه، از ماه مارس تاکنون، در این کشور ۴۲ میلیون نفری، حدود ۱۲۰۰ مبتلا به کرونا شناسایی شده‌اند و فقط ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که شمار مبتلایان به کرونا در آفریقا از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

 

اعلام آمادگی ترکیه برای برپایی بیمارستان صحرایی در بیروت

 

بنیاد کمک‌های بشردوستانه ترکیه (IHH) برای کمک در عملیات جست‌و‌جوی قربانیان انفجار بیروت به این شهر رفته است. آنکارا پیشنهاد کرده در صورت نیاز، آماده است یک بیمارستان صحرایی برپا کند. یک مقام بلندپایه ترکیه به رویترز گفت ترکیه پیشنهاد کمک و برپایی سریع بیمارستان را منتقل کرده و منتظر پاسخ طرف لبنانی‌ است.

 

«موج سوم» کرونا به هنگ‌کنگ رسید

 

بنا بر آمار رسمی، روز چهارشنبه ۸۵ مورد جدید ابتلا به کرونا در هنگ‌کنگ شناسایی شد. این در حالی است که مقام‌های هنگ‌کنگی در تلاش‌اند موج سوم شیوع کرونا را مهار کنند. در ماه گذشته، شیوع کرونا در این منطقه دوباره سیر صعودی گرفته است. از اواخر ژانویه، حدود ۳۷۰۰ نفر در هنگ‌کنگ به کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد، ۴۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

کارمند دفتر یک سیاستمدار استرالیایی در مظان اتهام همکاری با چین

 

پلیس فدرال استرالیا به منزل و محل کار جان ژانگ، کارمند دفتر یک سیاستمدار استرالیایی، حمله کرد. این اقدام بخشی از روند پرونده تحقیق در مورد دخالت کشورهای خارجی است. در مدارک دادگاه آمده است پلیس در حال تحقیق است که آیا این مرد در راستای «پیشبرد منافع چین» فعالیت می‌کرده است یا خیر. 

 

حمله شبه‌نظامیان به نیروهای امنیتی در کشمیر

 

شبه‌نظامیان با تیراندازی و نارنجک به نیروهای امنیتی در کشمیر حمله کردند و حکومت نظامی سنگین در جامو و کشمیر را نقض کردند. هنوز گزارشی از میزان تلفات در دست نیست. در اولین سالگرد لغو خودمختاری ایالت مسلمان‌نشین جامو و کشمیر، خیابان‌های کشمیر مملو از نیروهای نظامی است که سیم‌خاردار و راه‌بند گذاشته‌اند تا از تظاهرات احتمالی جلوگیری کنند. 

 

حدود ۲۴ هزار نفر از کادر درمان آفریقای جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند

 

وزیر بهداشت و درمان آفریقای جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد حدود ۲۴ هزار کارمند بخش درمان در آفریقای جنوبی به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، ۱۸۱ نفر جان باخته‌اند. آفریقای جنوبی با دست‌کم ۵۲۱ هزار و ۳۱۸ مورد ابتلا، بیش از نیمی از مبتلایان قاره آفریقا را در خود جا داده است. این کشور پنجمین کانون شیوع کرونا در جهان به شمار می‌رود.

 

محلول دهان‌شویه در ژاپن نایاب شد

 

یک روز پس از اظهارنظر فرماندار استان اوساکا در مورد این‌که محلول دهان‌شویه خاصیت ضدویروس دارد و می‌تواند جلوی ویروس کرونا را بگیرد، قفسه داروخانه‌ها خالی و دهان‌شویه نایاب شد. صدها هزار ژاپنی تصویر قفسه‌های خالی را در توییتر پست کردند و از یکدیگر می‌پرسیدند از کجا می‌شود این محلول ضدعفونی‌کننده پرطرفدار را پیدا کنند. 

 

هند روی ویرانه مسجد، معبد هندو می‌سازد

 

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، روز چهارشنبه پروژه احداث یک معبد هندو در شهر آیودیا در شمال هند را افتتاح کرد. این معبد قرار است در محل مسجدی ساخته شود که حدود سه دهه پیش ویران شد و شورش‌های مرگباری در سراسر کشور برانگیخت. این اقدام مودی در اولین سالگرد لغو خودمختاری ایالت مسلمان‌نشین جامو و کشمیر صورت می‌گیرد.

 

سرمایه‌گذاری مشترک بریتانیا و فرانسه برای افزایش تولید واکسن کرونا

 

بریتانیا موافقت کرده است در یک سرمایه‌گذاری مشترک چند میلیون پوندی با شرکت واکسن‌سازی والنوا، یک شرکت سازنده را به‌روز‌رسانی کنند تا ظرفیت تولید واکسن کووید‌ـ‌۱۹ را افزایش دهند. بریتانیا در ماه ژوییه اعلام کرد ۶۰ میلیون دوز از واکسن والنوا را می‌خرد و در صورت اثبات ایمنی و تاثیر واکسن، ۴۰ میلیون دوز دیگر هم خریداری می‌کند.

 

واکسن هندی کووید‌ـ۱۹ اولین مرحله آزمایش را با‌موفقیت پشت سر گذاشت

 

شرکت هندی زایدوس کادیلا روز چهارشنبه اعلام کرد واکسنش در مرحله اول آزمایش روی انسان بی‌خطر و موفق بوده است. این واکسن برای آزمایش میزان تاثیر و کارآمدی‌اش روی هزار داوطلب سالم آزمایش شده بود. شرکت زایدوس در نظر دارد تا فوریه یا مارس مرحله آخر آزمایش‌ها را به پایان برساند و سالانه تا صد میلیون دوز تولید کند.

 

افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد حقوق کارگران مهاجر

 

گروهی از سرمایه‌گذاران ضمن ابراز نگرانی از رفتار با کارگران مهاجر در کشورهای حاشیه خلیج فارس، هشدار دادند که این نوع کارگری ممکن است به بردگی مدرن منجر شود. این گروه ۳۸ سرمایه‌گذار با بیش از ۳ تریلیون دلار سرمایه را شامل می‌شود و می‌خواهد شرکت‌ها مشخص کنند چطور از کارگران مهاجر محافظت می‌کنند. بیشتر این کارگران آسیایی‌اند و ستون اصلی اقتصاد کشورهای حاشیه خلیج فارس به شمار می‌روند و در بخش‌های ساخت‌وساز، هتل‌داری و نفت و گاز مشغول‌اند.

 

وزیر بهداشت آمریکا به تایوان می‌رود

 

الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، در روزهای آتی به تایوان سفر می‌کند. ایزار بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که در چهار دهه اخیر از تایوان دیدار می‌کند. احتمال دارد این اقدام چین را که مدعی مالکیت این جزیره است خشمگین کند. سفر ایزار احتمالا رابطه پکن‌ـ‌‌واشینگتن را که در مورد تجارت، همه‌گیری کرونا و حقوق بشر دچار تنش است، وخیم‌تر می‌کند.

 

در هر ۱۵ ثانیه، یک نفر در جهان در اثر کرونا جان خود را از دست می‌دهد

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، روزانه حدود ۵۹۰۰ نفر در جهان در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند. شمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان از مرز ۱۸/۵۵ میلیون نفر گذشت و بیش از ۷۰۰ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. از زمان گزارش اولین موارد ابتلا در چین در دسامبر ۲۰۱۹، بیش از ۲۱۰ کشور و منطقه جهان درگیر این بیماری بوده‌اند و در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، برزیل و هند به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

 

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More