تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

استقبال از برف در مرکز آزمایش کرونا؛ سئول، کره جنوبی (عکس از رویترز).

فیسبوک در ترکیه نماینده‌دار می‌شود

 

فیسبوک اعلام کرد با توجه به قانون جدید رسانه‌های اجتماعی ترکیه، روند تعیین شخصیتی حقوقی به‌عنوان نماینده این شرکت در ترکیه آغاز شده است، اما تاکید کرد که این مساله بر استانداردهای فیسبوک تاثیری نمی‌گذارد. در بیانیه فیسبوک آمده است چنانچه به‌دلیل استانداردها یا روند بررسی درخواست‌های دولت تحت فشار قرار گیرد، نماینده را عزل می‌کند.

 

روسیه دو دیپلمات هلندی را اخراج می‌کند

 

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه دو دیپلمات هلندی را اخراج و اعلام کرد این تصمیم بر اساس اصل اقدام متقابل گرفته شده است. این دو دیپلمات دو هفته فرصت دارند خاک روسیه را ترک کنند. در دسامبر، دو دیپلمات روس از لاهه اخراج شدند. این دو دیپلمات متهم بودند که از بخش فناوری پیشرفته هلند جاسوسی کرده‌اند.

 

کشورهای حوزه بالتیک خواستار تحریم‌های بیشتر علیه روسیه شدند

 

به گفته وزیر خارجه لیتوانی، استونی، لتونی و لیتوانی از وزرای خارجه اتحادیه اروپا درخواست کرده‌اند در جلسه دوشنبه آینده، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه به‌دلیل بازداشت الکسی ناوالنی به بحث و گفت‌و‌گو گذاشته شود. او در ادامه افزود واضح است که حمله مسکو به رهبر اپوزیسیون ادامه دارد و اتحادیه باید آماده برخورد قاطع باشد.

 

حمله و محاصره دفاتر اپوزیسیون اوگاندا در میانه جنجال انتخاباتی

 

بابی واین، رهبر حزب اپوزیسیون اوگاندا، از حمله نیروهای نظامی به دفاتر این حزب خبر داد. واین، که خود نیز در حصر خانگی به سر می‌برد، گفت رهبران حزب فراری شده‌اند و تحت تعقیب‌اند. حمله و محاصره دفاتر در حالی صورت گرفته که این حزب دارد خود را برای اقدام قانونی در مقابل اعلام پیروزی یووری موسونی در انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌کند.

 

دادگاه عالی آفریقای مرکزی پیروزی مجدد رییس‌جمهوری را تایید کرد

 

دادگاه قانون اساسی جمهوری آفریقای مرکزی تایید کرد که فوستین آرکانژ توادرا، رییس‌جمهوری این کشور، بار دیگر انتخاب شده است و در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری ۵۳/۱۶ آرا را کسب کرده است. کمیسیون انتخابات این رقم را ۵۳/۹ درصد اعلام کرده بود. اما دادگاه آرای دو شهر را به‌دلیل بی‌نظمی‌ باطل کرد و میزان آرا را به ۵۳/۱۶ کاهش داد.

 

ابراز نگرانی سازمان بهداشت جهانی از ملی‌گرایی در توزیع واکسن کرونا

 

رییس سازمان بهداشت جهانی گفت جهان در آستانه «سقوط اخلاقی فاجعه‌بار» قرار دارد و از کشورها و شرکت‌ها خواست واکسن کرونا را منصفانه‌تر در سراسر جهان توزیع کنند. تدروس آدانوم گفت چشم‌انداز توزیع عادلانه در معرض «خطر جدی» قرار دارد. او با اشاره به قراردادهای خرید کشورها، گفت این مساله برنامه کوواکس برای توزیع واکسن را با مشکل مواجه می‌کند.

 

فشار کشورهای اروپایی برای تایید واکسن استرازنکا

 

زباستین کورتس، صدراعظم اتریش، روز دوشنبه گفت اتریش، یونان و دانمارک آژانس داروی اروپا را تحت فشار خواهند گذاشت تا هرچه زودتر واکسن کرونا استرازنکا را تایید کند و در ادامه افزود هر هفته که می‌گذرد حیاتی است. کورتس در نشست مجازی رهبران اروپا گفت باید شبانه‌روز کار شود و تصمیم خارج از روند کاغذبازی اداری گرفته شود.

 

بالون «بچه ترامپ» از موزه لندن سر درآورد

 

بالنی که دونالد ترامپ را به‌شکل بچه غرغروی پوشک‌پوش نارنجی‌رنگی نشان می‌دهد در یکی از موزه‌های لندن ساکن شد. این بالن هلیومی، که هزینه‌اش با مشارکت عمومی تامین شده بود، در اعتراض‌ به سفر ترامپ به بریتانیا در سال ۲۰۱۸، ابتدا در آسمان لندن مشاهده شد و سپس از سایر نقاط جهان، از جمله فرانسه، آرژانتین، ایرلند و دانمارک سر درآورد.

 

شرکت هواپیمایی امارات کارکنانش را واکسینه می‌کند

 

شرکت هواپیمایی امارات از روز دوشنبه ارائه واکسن کووید‌ـ‌۱۹ به کارمندانش را آغاز کرد و اولویت با خدمه هواپیما و خلبانان است. واکسن‌های فایزر‌ـ‌بیونتک و واکسن سینوفارم چین در دسترس تمام کارمندان گروه امارات، شرکت مادر هواپیمایی امارات، قرار می‌گیرد. گروه امارات بیش از ۸۰ هزار کارمند در سراسر جهان دارد.

 

محرومیت اویغورها از ورود به پارک دیزنی شانگهای

 

پارک تفریحی دیزنی در شانگهای اعلام کرد مساله امتناع یک آژانس مسافرتی از فروش بسته تفریحی‌ـ‌اقامتی دیزنی به مسلمانان اویغور را بررسی می‌کند. یک بازدیدکننده اویغور که قصد خرید این بسته را داشت پیامی دریافت کرده بود که اویغورها، خارجی‌ها یا افراد دارای کارت شناسایی هنگ‌کنگ، ماکائو و تایوان نمی‌توانند از این امکان استفاده کنند.

 

ناوالنی جلسه دادگاهش را «نهایت بی‌قانونی» خواند

 

الکسی ناوالنی در اولین اظهارنظر عمومی‌ پس از بازداشت در فرودگاه مسکو، جلسه دادگاهی را که روز دوشنبه برایش برگزار شد «نهایت بی‌قانونی» توصیف کرد. ناوالنی این مساله را در ویدیویی عنوان کرد که سخنگویش در توییتر منتشر کرده است. دستگیری ناوالنی در بازگشت به روسیه، خشم کشورهای غربی را برانگیخته است و خواستار آزادی فوری او شده‌اند.

 

امیر کویت استعفای کابینه را پذیرفت

 

به گزارش خبرگزاری دولتی کویت (کونا)، امیر کویت استعفای شیخ صباح الخالد الصباح، نخست‌وزیر، و کابینه‌اش را پذیرفته است. کابینه شیخ صباح تا زمان تشکیل دولت جدید، به‌طور موقت به کار ادامه می‌دهد. شیخ صباح چند روز پیش از استیضاح در مجلس، همراه کابینه‌اش استعفا کرد. وزرای کابینه علت استعفا را «رابطه میان دولت و مجلس» عنوان کرده بودند.

 

جذب سرمایه ۸۸۵ میلیون دلاری بحرین

 

هیات توسعه اقتصادی بحرین روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور در سال ۲۰۲۰، از طریق تاسیس و توسعه شرکت‌ها، ۸۸۵ میلیون دلار جذب سرمایه مستقیم داشته است. در بیانیه این نهاد آمده است سرمایه‌گذاران داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در بخش‌های خدمات مالی، تولید، خدمات مدیریت و اجرای طرح و گردشگری سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

 

چین مقام‌های آمریکایی را تحریم می‌کند

 

هوا چون‌ینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، اعلام کرد مقام‌های آمریکایی که در مساله تایوان «رفتار رذیلانه» داشته‌اند تحریم می‌شوند. او در ادامه افزود آمریکا به‌دلیل رابطه با تایوان «بهای سنگینی می‌پردازد». چین تایوان را قلمرو خود می‌داند و اقدام آمریکا به رفع محدودیت تعامل مستقیم با مقام‌های تایوانی تنش‌ها میان دو کشور را تشدید کرده است.

 

روسیه: توجه غرب به ناوالنی برای انحراف افکار عمومی از مشکلات داخلی است

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه گفت ابراز خشم کشورهای غربی از بازداشت الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه، برای انحراف توجه شهروندانشان از مشکلات داخلی است. پلیس ناوالنی را روز یکشنبه در بازگشت به روسیه بازداشت کرد. او از تابستان گذشته، به‌دلیل مسمومیت با گاز نوویچوک، در آلمان تحت مداوا بود.

 

آمار جهانی ابتلا به کرونا از مرز ۹۵ میلیون نفر گذشت

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، بیش از ۹۵ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، دو میلیون و ۳۱ هزار و ۵۹۹ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

 

وارث شرکت سامسونگ راهی زندان می‌شود

 

جی لی، معاون رییس هیات مدیره شرکت سامسونگ، به اتهام رشوه به ۳۰ ماه حبس محکوم شد و پیش‌بینی می‌شود به همان زندانی برگردد که پیش‌تر یک سال حبسش را در آن گذرانده بود. او در سال ۲۰۱۷، به اتهام دادن رشوه به معاون رییس‌جمهوری سابق، به پنج سال زندان محکوم شده بود که با کاهش و تعلیق حکم، در سال ۲۰۱۸ آزاد شد.

 

تغییر دولت آمریکا سیل مهاجران هندوراسی را روانه آمریکا کرد

 

چند روز مانده به آغاز دولت جو بایدن، حدود ۲۰۰۰ مهاجر هندوراسی که قصد دارند خود را از طریق گواتمالا به آمریکا برسانند، در بزرگراهی در شرق گواتمالا اردو زده‌اند. نیروهای امنیتی روز یکشنبه با آن‌ها درگیر شدند و با استفاده از گاز اشک‌آور، از عبورشان جلوگیری کردند. از جمعه تاکنون، ۸۰۰۰ مهاجر هندوراسی، وارد گواتمالا شده‌اند.

 

در هر دقیقه، ۱۴۰ نفر در بریتانیا واکسن کرونا می‌زنند

 

ندیم زهاوی، وزیر طرح ملی واکسیناسیون بریتانیا، گفت این کشور در هر دقیقه ۱۴۰ نفر را واکسینه می‌کند و در برخی مناطق این رقم بالاتر است. او در ادامه افزود با افزایش مراکز واکسیناسیون، در برخی مناطق بیشتر جمعیت بالای ۸۰ سال واکسن کرونا دریافت‌ کرده‌اند. به گفته زهاوی، تا پایان ماه، طرح آزمایشی واکسیناسیون ۲۴ ساعته در لندن آغاز می‌شود.

 

بی‌خبری وکلا از وضعیت ناوالنی

 

وکلای الکسی ناوالنی اعلام کردند از یکشنبه که این منتقد کرملین در بازگشت به روسیه بازداشت شده است، به او دسترسی ندارند و از وضعیت او بی‌خبرند. پلیس ناوالنی را هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت کرد. او از تابستان گذشته در آلمان تحت درمان بود و مسمومیت او با گاز نوویچوک باعث درگیری سیاسی میان غرب و روسیه شده بود. 

 

تازه چه خبر؟
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More