تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

سیلاب در روستای اوبوت؛ شکودرا، آلبانی (عکس از رویترز).

اروپا استفاده از سوسک زرد برای مصرف خوراکی را تایید کرد

 

اداره ایمنی غذای اروپا میل‌ورم یا سوسک زرد را برای مصرف خوراکی انسان تایید کرد. بدین ترتیب، به‌زودی حشرات به بشقاب‌های غذای اروپایی‌ها راه پیدا می‌کنند. میل‌ورم تاکنون در غذای حیوانات خانگی استفاده می‌شد. اما پژوهشگران معتقدند اگر انسان‌ها بر اکراه‌شان غلبه کنند، به ماده غذایی پرطرفدار و آردی مناسب برای بیسکوییت و نان تبدیل می‌شود.

 

احتمال ضرر ۲۴۵ میلیون دلاری به‌خاطر فراموشی رمز عبور

 

یک برنامه‌نویس رایانه که رمز عبور هارد درایوش را فراموش کرده است در آستانه از دست دادن حدود ۷۰۰۰ بیت‌کوین به ارزش ۲۴۵ میلیون دلار قرار دارد. او تاکنون ۸ بار رمز اشتباه وارد کرده است و اگر در ۲ بار باقی‌مانده، رمز درست وارد نکند، هارد درایو برای همیشه قفل می‌شود و سرمایه بیت‌کوینی‌اش را که در سال ۲۰۱۱ دستمزد گرفته بود از دست می‌دهد.

 

برنامه هواوی برای تشخیص چهره اویغورها

 

هواوی برنامه‌ای را ثبت کرده است که چهره اویغورها را میان جمعیت تشخیص می‌دهد. به گزارش بی‌بی‌سی، این برنامه یکی از چند برنامه مشابهی است که شرکت‌های فناوری چینی ابداع کرده‌اند. هواوی پیش‌تر اعلام کرده بود هیچ‌یک از برنامه‌هایش برای شناسایی اقلیت‌های قومی طراحی نشده است. چین متهم است با استفاده از فناوری پیشرفته، اویغورها را زیر نظر دارد. 

 

آغاز محاکمه بزرگ‌ترین مافیای ایتالیا

 

محاکمه بزرگ‌ترین مافیای ایتالیا در ۳۰ سال گذشته روز چهارشنبه آغاز شد. در این دادگاه، بیش از ۳۲۰ عضو این شبکه مافیا و همدستانشان با اتهام‌هایی مانند اخاذی، قاچاق مواد مخدر و سرقت محاکمه می‌شوند. بنا بر اعلام دادستانی ایتالیا، گروه اندرانگتا از قدرتمندترین گروه‌های مافیاست و بسیاری از متهمان کارمندان سازمان‌ها و ادارات دولتی‌اند.

 

اپل میلیون‌ها دلار برای مبارزه با تبعیض نژادی سرمایه‌گذاری می‌کند

 

شرکت اپل روز چهارشنبه اعلام کرد در راستای حمایت از پروژه‌های مقابله با تبعیض نژادی سازمان‌‌یافته، ۶۰ میلیون دلار دیگر سرمایه‌گذاری می‌کند که حمایت از کارآفرینان رنگین‌پوست را شامل می‌شود. این شرکت سال گذشته، در پی قتل بریونا تیلور و جورج فلوید به‌دست پلیس، از طرح ۱۰۰ میلیون دلاری‌اش برای عدالت و برابری نژادی خبر داد.

 

اعلان قرمز اینترپل برای مالک محموله مواد شیمیایی انفجار بندر بیروت

 

پلیس اینترپل برای کاپیتان و مالک کشتی حامل مواد شیمیایی عامل انفجار بندر بیروت اعلان قرمز صادر کرد. دادستانی لبنان سه ماه پیش، از اینترپل خواست کاپیتان و مالک کشتی روسوس، که سال ۲۰۱۳ محموله را به بندر بیروت آورد، تحت پیگرد بین‌المللی قرار گیرند. در انفجار محموله نیترات آمونیوم، که سال‌ها در بندر بیروت رها شده بود، ۲۰۰ نفر کشته شدند.

 

گوگل از اقدام‌های مهاجرتی بایدن حمایت می‌کند

 

گوگل اعلام کرد از تلاش جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب، برای تصویب قانون مهاجرتی جدید آمریکا حمایت می‌کند و هزینه درخواست کار قانونی مهاجران را می‌پردازد. این شرکت اعلام کرد هزینه درخواست‌نامه حدود ۵۰۰ مهاجر را پرداخت می‌کند. در چهار سال گذشته، گوگل منتقد جدی سیاست‌های مهاجرتی دولت ترامپ بود که استخدام نیروهای خارجی را محدود می‌کرد.

 

آغاز یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های واکسیناسیون کرونا در جهان

 

اندونزی روز چهارشنبه با تزریق اولین دوز واکسن کرونا به جوکو ویدودو، رییس‌جمهوری این کشور، یکی از بزرگ‌ترین کارزارهای واکسیناسیون کرونا در جهان را آغاز کرد. در این طرح قرار است ۱۸۱/۵ میلیون نفر واکسینه شوند و اولویت با جمعیت کارگر است، نه سالمندان. این کشور دو روز پیش، واکسن شرکت چینی سینوواک را برای استفاده اضطراری تایید کرد.

 

حمله شورشی‌ها به پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی

 

با تشدید درگیری میان شورشی‌ها و دولت جمهوری آفریقای مرکزی، گروه‌های شبه‌نظامی با حمله به بانگی، قصد تصرف پایتخت این کشور را داشتند که نیروهای امنیتی آن‌ها را عقب راندند. در یک ماه گذشته، این کشور صحنه درگیری میان گروه‌های شورشی معترض به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و ارتش بوده که تحت حمایت فرانسه، روسیه، رواندا و سازمان ملل است.

 

کابینه دولت کویت استعفا کرد

 

در پی تنش میان دولت و مجلس، صباح الخالد الصباح، نخست‌وزیر کویت، استعفای کابینه‌اش را تقدیم امیر کویت کرد. قرار بود در چند روز آتی، نخست‌وزیر در مجلس نمایندگان استیضاح شود. کابینه جدید کمتر از یک ماه پیش تشکیل شد و وزرای کابینه علت استعفا را «رابطه میان دولت و مجلس» عنوان کردند. هنوز مشخص نیست امیر کویت این درخواست را می‌پذیرد یا خیر.

 

سفر فرستاده آمریکا به تایوان لغو شد

 

در پی اقدام وزارت خارجه آمریکا به لغو سفرهای هفته جاری، سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به تایوان نیز منتفی شد. چین تایوان را قلمرو خود می‌داند و در واکنش به خبر سفر کلی کرافت به این جزیره، به واشینگتن هشدار داده بود دارد با آتش بازی می‌کند. مایک پمپئو روز سه‌شنبه اعلام کرد تمام سفرها از جمله سفر خودش به اروپا لغو می‌شود.

 

پافشاری تایلند بر استفاده از واکسن سینوواک

 

به‌رغم اثربخشی ۵۰/۴ درصدی واکسن سینوواک چین در آزمایش‌های بالینی برزیل، تایلند اعلام کرد ماه آینده طبق برنامه، واکسن سینوواک را دریافت و واکسیناسیون را آغاز می‌کند. مدیرکل سازمان علوم پزشکی تایلند گفت در حال حاضر، برنامه هیچ تغییری نمی‌کند و تایلند مستقیم از سینوواک درخواست اطلاعات کرده‌ و منتظر پاسخ این شرکت‌ است.

ادامه حملات هوایی اسرائیل در سوریه

 

اسرائیل روز چهارشنبه شرق سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد. آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام اطلاعاتی آمریکا نوشت این حمله‌ با استفاده از اطلاعات محرمانه آمریکا انجام شد و انبارهای تسلیحاتی گروه‌های تحت حمایت ایران هدف قرار گرفته‌اند. به گفته او، این انبارها همچنین محل ذخیره قطعاتی بوده است که در برنامه هسته‌ای ایران کاربرد دارد.

 

اثربخشی ۵۰/۴ درصدی واکسن چینی کرونا

 

به گفته پژوهشگران برزیلی، اثربخشی واکسن کرونای شرکت سینوواک چین در آزمایش‌های بالینی برزیل ۵۰/۴ درصد بوده است. این خبر پس از آن اعلام شد که در چند روز گذشته، مرکز زیست‌پزشکی بوتانان به‌دلیل انتشار پراکنده و ناقص داده‌ها، آماج انتقادهای جدی بوده است. این واکسن یکی از دو واکسنی است که برزیل قصد داشت برای ایمن‌سازی عمومی استفاده کند.

 

الکسی ناوالنی به روسیه بازمی‌گردد

 

الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین، در صفحه اینستاگرامش نوشت سلامتی‌اش را به دست آورده است و به‌رغم تهدیدهای قانونی، ۱۷ ژانویه به روسیه باز می‌گردد. ناوالنی پس از بی‌هوشی در پروازی داخلی، در اوت ۲۰۲۰ برای درمان به آلمان منتقل شد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد که او به‌عمد با گاز نوویچوک مسموم شده بود، اتهامی که مقام‌های روسی تکذیب کرده‌اند.

 

روسیه به‌رغم فشار آمریکا، پروژه نورد استریم ۲ را تکمیل می‌کند

 

بنا بر اعلام وزارت خارجه روسیه، خط لوله انتقال گاز طبیعی به آلمان به‌رغم فشار آمریکا تکمیل می‌شود. به گزارش ریانووستی، تکمیل پروژه نورد استریم ۲، که بیش از ۹۰ درصد آن انجام شده است، به عوامل گوناگونی از جمله آب‌و‌هوا بستگی دارد. وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته شرکت‌های اروپایی را که به احداث این خط لوله کمک می‌کنند تهدید به تحریم کرد.

 

نشت مواد شیمیایی در کارخانه ال‌جی ۶ مجروح به جا گذاشت

 

بنا بر اعلام آتش‌نشانی شهر پاجو، در اثر نشت مواد شیمیایی در کارخانه شرکت ال‌جی دیسپلی در کره جنوبی، شش کارگر آسیب دیدند. این شرکت برای اپل صفحه موبایل تولید می‌کند و کارخانه‌اش در پاجو، در ۵۵ کیلومتری سئول و هم‌مرز با کره شمالی است. این سانحه در خط تولید کارخانه وقفه‌ای ایجاد نکرده است و بررسی‌ها در مورد علت بروز آن ادامه دارد.

 

آمار جهانی ابتلا به کرونا از مرز ۹۱ میلیون نفر گذشت

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، بیش از ۹۱/۶ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، یک میلیون و ۹۶۳ هزار و ۵۵۴ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

 

یوتیوب کانال ترامپ را مسدود کرد

 

یوتیوب اعلام کرد کانال دونالد ترامپ را به‌علت نقض قوانین و تحریک به خشونت مسدود کرده است. کانال ترامپ تا دست‌کم یک هفته امکان آپلود ویدیو یا پخش زنده ندارد و ممکن است این مدت تمدید شود. گزینه نظردهی زیر ویدیوهای کانال هم حذف شده است. تعلیق کانال ترامپ پس از سخنانی بود که در نشست خبری صبح سه‌شنبه عنوان کرد و از یوتیوب پخش شد. 

 

تنها زن محکوم به مرگ آمریکا اعدام شد

 

به حکم دادگاه عالی آمریکا، توقف اعدام لیسا مونتگمری لغو و او در نخستین ساعات روز چهارشنبه اعدام شد. این زن ۵۲ ساله اولین زنی است که از سال ۱۹۵۳ به این سو اعدام شده است. مونتگمری در سال ۲۰۰۷، بابی جو استینت را که هشت ماهه باردار بود ربود و پس از خفه کردن او، جنین را از شکمش بیرون کشید. فرزند استینت زنده مانده است.

 

کشاورزان هندی قوانین اصلاحی را آتش می‌زنند

 

به‌رغم دخالت دادگاه عالی هند و لغو اجرای قوانین جدید، کشاورزان هندی به اعتراض ادامه می‌دهند و روز چهارشنبه نسخه‌هایی از آن را آتش می‌زنند. کشاورزان می‌گویند شکایت‌هایشان باید شنیده شود. بیش از دو ماه است که ده‌ها هزار کشاورز بیرون دهلی‌نو اردو زده‌اند. آن‌ها می‌گویند قوانین جدید به‌نفع شرکت‌های خصوصی بزرگ و به‌ضرر کشاورزان است.

 

تازه چه خبر؟
عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران،‌ می‌گوید در مناطق دورافتاده روستایی افراد به دلیل گرانی گوشت به شکار حیوانات می‌پردازند. کلانتری...More
مقام‌های اسرائیل روز دوشنبه مالکا لایفر، ناظم پیشین یک مدرسه در استرالیا و متهم به ۷۴ فقره آزار و تعرض جنسی دانش‌آموزان دختر، را به استرالیا مسترد...More
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More
کایلی مورگیلبرت،‌ محقق بریتانیایی-استرالیایی که دو ماه قبل و پس از دو سال زندان در ایران آزاد شده بود، خواستار حمایت از زندانیان «بی‌گناه» در زندان‌...More