تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان | ایران اینترنشنال

تازه‌ترین خبرها از سراسر جهان

مراسم سالانه حمام یخ برای تزکیه روح که امسال با دعا برای پایان همه‌گیری کرونا همراه بود؛ توکیو، ژاپن (عکس از رویترز).

سرمایه‌گذاری گوگل برای مقابله با اطلاعات غلط در مورد واکسن کرونا

 

گوگل برای مبارزه با انتشار اطلاعات غلط در مورد واکسن کرونا، صندوق سرمایه‌ای به ارزش ۳ میلیون دلار راه‌اندازی کرده است. هدف این صندوق حمایت از فعالیت روزنامه‌نگاری برای راستی‌آزمایی اطلاعات غلطی است که در مورد روند ایمن‌سازی در مقابل کرونا منتشر می‌شود. این صندوق از پروژه‌هایی که در راستای گسترش مخاطبان راستی‌آزمایی‌هاست حمایت می‌کند.

 

بریتانیا سردخانه‌های موقت ایجاد می‌کند

 

در پی تکمیل ظرفیت سردخانه‌ برخی بیمارستان‌ها به‌دلیل افزایش شمار جان‌باختگان کرونا، بریتانیا ناچار شده است سردخانه‌های موقت ایجاد کند. بریتانیا به‌دلیل شیوع گونه مسری‌تر ویروس کرونا، در هفته‌های اخیر با افزایش بی‌سابقه شمار مبتلایان و جان‌باختگان، به‌خصوص در لندن و جنوب شرق کشور، مواجه بوده است.

 

ادامه تردیدها در مورد حضور تماشاگر در المپیک توکیو

 

کمیته برگزاری المپیک توکیو روز سه‌شنبه اعلام کرد این کمیته در فوریه یا مارس تصمیم می‌گیرد خطر شیوع کرونا به‌اندازه‌ای کاهش پیدا کرده است که حضور تماشاگر در مسابقات المپیک ممکن باشد یا خیر. دولت ژاپن و کمیته بین‌المللی المپیک مارس سال گذشته تصمیم گرفتند به‌دلیل همه‌گیری کرونا، برگزاری المپیک ۲۰۲۰ به ژوییه ۲۰۲۱ موکول شود.

 

احتمال صدور حکم زندان برای ناوالنی در روسیه

 

الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه، روز سه‌شنبه گفت سازمان زندان‌های روسیه از دادگاه خواسته است به‌ اتهام نقض حبس تعلیقی، برای او حکم زندان صادر کند. ناوالنی در پی مسمومیت با گاز نوویچوک، برای درمان به آلمان منتقل شد. ماه پیش، سازمان زندان‌های روسیه اعلام کرد در صورتی که ناوالنی در مهلت تعیین‌شده به روسیه بازنگردد، زندانی می‌شود.

 

دو وزیر مالاوی در اثر ابتلا به کرونا جان باختند

 

دو وزیر کابینه دولت مالاوی و دو مقام سیاسی ارشد این کشور روز سه‌شنبه در اثر ابتلا به کرونا جان باختند. ابتلای این افراد به کرونا پس از جلسه کابینه دولت و حضور در جمع‌های سیاسی در ایام کریسمس رخ داد، اما دولت جرئیات بیشتری در مورد محل ابتلا افشا نکرده‌ است. وزیر دولت و وزیر ترابری مالاوی هر دو در نخستین ساعات روز سه‌شنبه درگذشتند.

 

اتحادیه اروپا ۶۰ میلیون واکسن کرونای فرانسوی می‌خرد

 

اتحادیه اروپا اعلام کرد گفت‌و‌گوهای اولیه با شرکت فرانسوی والنوا به پایان رسیده است و از این شرکت ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا می‌خرد. والنوا هشتمین شرکت داروسازی است که اتحادیه اروپا برای خرید واکسن با آن وارد مذاکره شده است. اتحادیه اروپا تاکنون برای خرید ۲/۳ میلیارد دوز واکسن، با شش شرکت قرارداد امضا کرده است.

 

اوگاندا تمام رسانه‌های اجتماعی را مسدود کرد

 

کمیسیون مخابرات اوگاندا به شرکت‌های ارائه خدمات اینترنتی دستور داده است تمام رسانه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را تا اطلاع ثانوی مسدود کنند. فیسبوک و واتس‌اپ در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو در این کشور کاربرد گسترده‌ای داشته است. گفته می‌شود این تصمیم به تلافی مسدود شدن حساب‌های حامی دولت در فیسبوک گرفته شده است.

 

اختلاف میان کشاورزان و دولت دادگاه عالی هند را وادار به مداخله کرد

 

با حکم دادگاه عالی هند، اجرای قوانین جدیدی که اعتراض گسترده کشاورزان هندی را برانگیخته بود متوقف شد. بنا بر اعلام دادگاه، این تصمیم برای تسهیل میانجی‌گری میان دولت و کشاورزان معترض گرفته شده است. در هفته‌های اخیر، ده‌ها هزار کشاورز در اعتراض به سه قانون اصلاحی که بازار کشاورزی را از نظارت دولت خارج می‌کرد، بیرون دهلی‌نو تجمع کرده بودند.

 

اتحادیه اروپا از ایران خواست غنی‌سازی را متوقف کند

 

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای، از ایران خواست در تصمیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم تجدیدنظر کند و به دیپلماسی بین‌المللی فرصت نجات برجام را بدهد. در این بیانیه از ایران خواسته شده است از افزایش غنی‌سازی پرهیز کند و در ادامه آمده است «در مقطع حساس کنونی، اقدام ایران تلاش‌ها برای تقویت روند دیپلماتیک موجود را تضعیف می‌کند».

 

اسرائیل تا دو ماه دیگر به کودکان هم واکسن کرونا می‌زند

 

یک مقام ارشد وزارت بهداشت اسرائیل اعلام کرد اگر بررسی‌ها ایمنی واکسن کرونا برای کودکان را تایید کند، این کشور تا دو ماه دیگر کودکان بالای ۱۲ سال را هم واکسینه می‌کند. اسرائیل در نظر دارد تا میانه ماه مارس، ۵ میلیون نفر از جمعیت ۹ میلیون نفری‌اش را واکسینه کند و روال عادی فعالیت‌های اقتصادی‌اش را از سر گیرد.

 

جعبه سیاه هواپیمای اندونزیایی پیدا شد

 

به گفته مقام‌های اندونزی، یکی از جعبه‌های سیاه هواپیمای شرکت سریویجایا، که در دریای جاوا سقوط کرد، پیدا شده و به بندر جاکارتا منتقل شده است. هنوز مشخص نیست جعبه سیاه کشف‌شده دستگاه ثبت اطلاعات فنی پرواز است یا دستگاه ثبت صداهای کابین و هواپیما. این هواپیما با ۶۲ سرنشین، روز شنبه، چهار دقیقه پس از پرواز از جاکارتا، در دریا سقوط کرد.

 

ترکیه مبلغ یک فرقه اسلامی را به ۱۰۷۵ سال زندان محکوم کرد

 

دادگاهی در ترکیه یک مبلغ اسلامی را به اتهام جرایم جنسی، به بیش از ۱۰۰۰ سال زندان محکوم کرد. عدنان اوکتار، که موعظه‌هایش از تلویزیون پخش می‌شد، در تمام مدت برنامه با زنان نیمه‌برهنه‌ای احاطه شده بود که اطرافش می‌رقصیدند. او به اتهام تجاوز جنسی، سوءاستفاده جنسی از افراد زیر سن قانونی، کلاهبرداری و جاسوسی به ۱۰۷۵ سال زندان محکوم شده است.

 

قطع خدمات بانکی به ترامپ

 

به گزارش نیویورک تایمز، دویچه بانک آلمان از این پس با دونالد ترامپ و شرکت‌هایش کار نمی‌کند. دویچه بانک بزرگ‌ترین وام‌دهنده به ترامپ است و گروه شرکت‌های ترامپ حدود ۳۴۰ میلیون دلار از این بانک وام گرفته است. این تصمیم پس از آن اعلام شد که بانک سیگنچر از ترامپ خواست از ریاست‌جمهوری استعفا کند و گفت حساب‌هایش را می‌بندد.

 

مصر مرزهای هوایی‌اش را به روی قطر باز می‌کند

 

به گزارش رویترز، مصر نیز در راستای روند رفع اختلاف با قطر، حریم هوایی‌اش را برای پروازهای قطری باز می‌کند و اجازه می‌دهد پروازها میان دو کشور از سر گرفته شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر تصمیم گرفتند به بایکوت قطر پایان دهند. قطر از سال ۲۰۱۷، به اتهام حمایت از تروریسم تحریم شده بود.

 

تیم سازمان بهداشت جهانی از سنگاپور به ووهان می‌رود

 

به گزارش رویترز، تیم سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه ۱۴ ژانویه، با پروازی از سنگاپور به ووهان چین می‌رود. قرار است این تیم، که متشکل است از متخصصان بین‌المللی، در مورد منشا کووید‌ـ ۱۹ و چگونگی انتقالش به انسان تحقیق کند. پیش‌تر از ورود متخصصان این سازمان ممانعت شده بود اما چین آن را «سوءتفاهم» خواند.

 

آمار جهانی ابتلا به کرونا به مرز ۹۱ میلیون نفر نزدیک شد

 

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، بیش از ۹۰/۹ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و تاکنون، یک میلیون و ۹۴۶ هزار و ۲۴۸ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند. در حال حاضر، ایالات متحده آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

 

قلاده هوشمندی که واق‌واق سگ‌ها را ترجمه می‌کند

 

شرکتی در کره جنوبی قلاده‌ هوشمندی ساخته است که با استفاده از فناوری تشخیص صدا، پنج احساس را در واق‌واق‌ سگ‌ها شناسایی می‌کند. قلاده پت‌پالس از طریق اپلیکیشن به صاحب سگ می‌گوید که سگش خوشحال، آرام، مضطرب، خشمگین یا غمگین است. این شرکت با استفاده از ۱۰ هزار نمونه از ۵۰ نژاد سگ، الگوریتمی را طراحی کرده است که ۹۰ درصد دقت تشخیص دارد.

 

فیسبوک قصد ندارد حساب ترامپ را برگرداند

 

شرل سندبرگ، مدیر اجرایی فیسبوک، گفت این شرکت قصد ندارد صفحه‌های دونالد ترامپ را که مسدود کرده است برگرداند. فیسبوک عبارت «دست از دزدی بردارید» را ممنوع کرده و آن را بانی سازماندهی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری و خشونت در کنگره خوانده است. سندبرگ گفت این مساله نشان می‌دهد که رییس‌جمهوری فراتر از سیاست‌های کاری ما نیست.

 

حمله ارتش به خانه نامزد ریاست‌جمهوری اوگاندا

 

بابی واین، نامزد اپوزیسیون در انتخابات ریاست‌جمهوری اوگاندا، گفت سربازان به منزلش حمله و محافظانش را بازداشت کرده‌اند. او در توییترش نوشت ارتش دلیلی برای دستگیری‌ها ارائه نکرده است. قرار است دو روز دیگر این خواننده سابق در انتخابات ریاست‌جمهوری با یوری موسونی ۷۶ ساله رقابت کند که از سال ۱۹۸۶ تاکنون رییس‌جمهوری اوگاندا بوده است.

 

پی‌پال هم حساب حامیان ترامپ را مسدود کرد

 

پی‌پال اعلام کرد سایت یک گروه مسیحی را که برای شرکت‌کنندگان در حمله به کنگره کمک مالی جمع‌آوری می‌کرد مسدود کرده است. این شرکت همچنین حساب الی الکساندر، یکی از سازمان‌دهندگان تجمع، را بسته است. رسانه‌های اجتماعی در روزهای اخیر علیه شرکت‌کنندگان و حامیان اتفاق اخیر در کنگره دست به اقدام زده‌اند و توییتر ۷۰ هزار حساب کاربری را بسته است.

 

ترامپ آنتیفا را مقصر حمله به کنگره می‌داند

 

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ گروه آنتیفا را مقصر حمله به ساختمان کنگره می‌داند. او این موضوع را در گفت‌و‌گوی تلفنی با کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان، مطرح کرد. اما مک‌کارتی با اشاره به این‌که آن‌جا حضور داشته است، این مساله را رد کرد و به او توصیه کرد با جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب، تماس بگیرد و برایش نامه خوشامدگویی بنویسد.

 

تازه چه خبر؟
یک مقام بلندپایه آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور، روز دوشنبه یک فرمان اجرایی را امضا خواهد کرد که هدف از آن رفع کاستی‌های قانون فعلی...More
عیسی کلانتری،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران،‌ می‌گوید در مناطق دورافتاده روستایی افراد به دلیل گرانی گوشت به شکار حیوانات می‌پردازند. کلانتری...More
مقام‌های اسرائیل روز دوشنبه مالکا لایفر، ناظم پیشین یک مدرسه در استرالیا و متهم به ۷۴ فقره آزار و تعرض جنسی دانش‌آموزان دختر، را به استرالیا مسترد...More
مهرالله رخشانی‌مهر، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس ایران، وجود چهار هزار مدرسه کانکسی در کشور را تایید کرد...More
وزارت خارجه چین ورود ناوگروه هواپیمابر آمریکا به آبراه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین را «قدرت‌نمایی» آمریکا خواند و گفت چنین اقدامی برای صلح مفید...More