بوریس جانسون همچنان شانس اصلی نخست‌وزیری | ایران اینترنشنال
سومین مناظره انتخاباتی محافظه‌کارهای بریتانیا؛

بوریس جانسون همچنان شانس اصلی نخست‌وزیری

سومین مناظره انتخاباتی برای تصدی مقام نخست‌وزیری بریتانیا سه‌شنبه شب ۲۸ خرداد با حضور پنج نامزد برگزار شد.

در آخرین رای‌گیری، بوریس جانسون وزیر امور خارجه سابق با کسب ۱۲۶ رای از ۳۱۳ رای نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام، یعنی ۱۲ رای بیشتر از دور نخست‌ رای‌گیری‌ها، توانست همچنان پیشتاز این رقابت‌ها باشد.

با این نتیجه بخت پیروزی بوریس جانسون برای تصدی مقام نخست وزیری بیشتر از قبل شد.

پس از او، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا ۸۰ رای به دست آورد، مایکل گوو وزیر محیط‌زیست ۴۱ رای، روری استوارت وزیر امور خارجه در بخش توسعه بین‌الملل ۳۷ رای و ساجد جاوید وزیر کشور ۳۳ رای و دومینیک راب وزیر امور خارجه سابق هم با ۳۰ رای از ادامه رقابت‌ها حذف شد.

در این مناظره تلویزیونی نیز موضوع برگزیت در کانون بحث‌و‌نظرهای نامزدها بود؛ بوریس جانسون بدون اظهارنظر روشنی در مورد آنچه در سر دارد، گفت که تا مهلت تعیین شده از سوی بروکسل یعنی ۳۱ اکتبر باید از اتحادیه اروپا را ترک کرد. به گفته او در غیر این بریتانیا صورت با «فاجعه از دست دادن اعتماد عمومی به سیاست» روبرو خواهد شد.

جرمی هانت گفت چنانچه توافقی قابل حصول باشد می‌تواند بعد از مهلت تعیین شده هم اتفاق بیفتد.روری استوارت هم وعده داد که در صورتی که به نخست‌وزیری برسد هرگز «به برگزیت بدون توافق» تن نخواهد داد.

بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و از چهره‌های جنجالی در سیاست داخلی بریتانیا در دور نخست مناظرات که یکشنبه شب برگزار شد حضور نداشت.

او از حامیان اصلی همه پرسی برگزیت از مخالفان سرسخت اتحادیه اروپاست و حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را نیز به همراه دارد.

پنج نامزد یاد شده در رای‌گیری‌های دیگری رقابت خواهند کرد تا از میان دو نامزد باقیمانده، اعضای حزب محافظه‌کار رهبر جدید حزب و نخست‌وزیر آینده بریتانیا را انتخاب کنند.

ترزا می سوم خرداد ماه از نخست‌وزیری بریتانیا استعفا داد. و در پی آن ۱۰ تن از هم حزبی‌هایش نامزدی خود را برای رسیدن به مقام نخست‌وزیری اعلام کردند. در نخستین مرحله از رای گیری سه نامزد از دور انتخابات حذف شدند.

 

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More