بودجه ۸/۳ میلیارد دلاری آمریکا برای مقابله با کرونا | ایران اینترنشنال

بودجه ۸/۳ میلیارد دلاری آمریکا برای مقابله با کرونا

 

مجلس نمایندگان ایالات متحده، ۸/۳میلیارد دلار «بودجه اضطراری» به‌منظور تامین هزینه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا اختصاص داد.

مجلس نمایندگان آمریکا شامگاه چهارشنبه چهاردهم اسفند ماه با اکثریت قاطع، ۴۱۵ رای موافق در برابر تنها دو رای مخالف، به‌طور چشم‌گیری بر بودجه پیشین دولت آمریکا برای مقابله با ویروس کرونا افزود.

 انتظار می‌رود این طرح روز پنج‌شنبه، در مجلس سنا آمریکا تصویب و سپس برای امضا در اختیار دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، قرار گیرد. در رای‌گیری شامگاه چهارشنبه،تنها دو نماینده حزب جمهوری‌خواه با تامین این میزان بودجه مخالفت کردند.

به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، در حدود سه میلیارد دلار از این بودجه،  به‌منظور تحقیق برای ساخت واکسن احتمالی و نیز سایر روش‌های درمانی در نظر گرفته شده است.

بنابر گزارش‌ها، حدود یک میلیارد دلار از بودجه اضطراری کنگره نیز صرف تجهیز مراکز درمانی و خرید تجهیزات پزشکی لازم خواهد شد.

روز چهارشنبه مقام‌های دولتی در آمریکا تایید کردند کردند ۱۱ تن در ایالات متحده تاکنون در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. مقام‌های دولتی در ایالت کالیفرنیا نیز شامگاه چهارشنبه اعلام کردند دست‌کم ۵۳ تن، تنها در این ایالت به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. مقام‌های دولتی در این ایالت بامداد پنج‌شنبه به‌منظور مقابله با ویروس کرونا اعلام وضعیت اضطراری کردند.

کمک به سایر کشورها نیز از در زمره هزینه‌هایی است که در بودجه اضطراری مجلس نمایندگان آمریکا در نظر گرفته شده است.

بر اساس گزارش‌ها، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار در اختیار وزارت خارجه آمریکا قرار می‌گیرد تا صرف کمک‌های بشردوستانه، مرتبط با ویروس کرونا، شود.

همزمان روز چهارشنبه صندوق بین المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد این نهاد م ۵۰ میلیارد دلار تسهیلات مالی در اختیار کشورهای کم‌درآمدی قرار می‌دهد که در مواجه با ویروس کرونا نیازمند کمک هستند.

به‌گفته مقام‌های صندوق بین‌الملی پول، ۱۰ میلیارد دلار از این بودجه، در قالب وام‌‌های بدون بهره، در اختیار کشورهایی که بسیار فقیر ارزیابی شده‌اند قرار خواهد گرفت.

در نشست خبری مشترک روز چهارشنبه روسای بانک جهانی وصندوق بین‌الملی پول هم اعلام شد این دو نهاد  ۱۲ میلیارد دلار اعتبار به‌منظور مقابله با ویروس کرونا در نظر می‌گیرد.

گسترش ویروس کرونا در ده‌ها، از جمله چین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و  ایالات متحده کشور به کاهش رشد اقتصادی، سقوط چشم‌گیر بازارهای سهام و پایین آمدن بهای نفت انجامیده است.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده، می‌گوید اگر در شرایط فعلی دولتی غیر از دولت روحانی قوه مجریه را در اختیار داشت «فضا...More
به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره محاکمه دوباره نازنین زاغری و احتمال بازگرداندن او به زندان، وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه حمید بعیدی‌نژاد، سفیر...More
امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده...More
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان...More
وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی...More