بن سلمان در شورای همکاری خلیج فارس: اقدام جهانی علیه ایران ضروری است | ایران اینترنشنال

بن سلمان در شورای همکاری خلیج فارس: اقدام جهانی علیه ایران ضروری است

همزمان با پایان اختلاف ریاض و دوحه و افتتاح اجلاس شورای همکاری خلیج فارس محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفت تهدید موشکی و هسته‌ای ایران اقدام «جدی» جامعه جهانی را ضروری کرد.

بن سلمان روز سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه در سخنانش طی افتتاحیه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس به برنامه موشکی و هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت برنامه‌های «مخرب و توطئه‌گرانه» این کشور اقدام «جدی» جامعه جهانی را ضروری کرد. 

این اظهارات همزمان با انتقاد و واکنش اروپا، چین و ژاپن به اعلام رسمی افزایش غنی‌سازی از سوی تهران صورت می‌گیرد.

پیش از آغاز اجلاس شورای همکاری خلیج فارس ولیعهد عربستان سعودی و امیر قطر، که برای نخستین‌بار طی سه سال گذشته وارد این کشور شده است، سندی در ارتباط با اختلاف سه‌ساله خود امضا کردند. خبرگزاری رویترز نوشته جزییاتی از این توافق منتشر نشده است.

این خبرگزاری از توافق این دو کشور خلیج فارس به عنوان «موفقیت آشکاری» یاد کرده که تازه‌ترین توافق از سری توافقاتی به شمار می‌رود که واشینگتن در خاورمیانه پس از عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عرب و در صف‌آرایی مقابل ایران به دنبال آن بوده است.

رویترز اشاره کرد این اقدام ریاض حاکی از آن است که عربستان سعودی می‌خواهد دو هفته پیش از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا اختلافاتش با قطر را پشت سر بگذارد.

بایدن اعلام کرده بود كه در مورد موضوعاتی از جمله سابقه حقوق بشری و جنگ یمن موضع سخت‌تری با عربستان سعودی در پیش خواهد گرفت.

بن سلمان پیش از این اجلاس در فرودگاه شهر تاریخی العلا، در شمال غربی عربستان سعودی، از امیر قطر استقبال کرد.

او در زمینه این توافق که به نوشته رویترز با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ صورت گرفته، گفت:‌ «این تلاش‌ها منجر به توافق العلا شد که در این اجلاس پر برکت امضا می‌شود و برای خلیج فارس ثبات و وحدت عرب و اسلامی را تایید می‌کند.»

پیش از این گردهمایی کویت اعلام کرده بود ریاض که از سال ۲۰۱۷ میلادی با متحدانش دوحه را تحریم کرده، قصد دارد آسمان و مرزهای خود را به روی قطر باز کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک، تجاری و مسافرتی خود را با قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده بودند، اتهامی که قطر آن را رد می‌کند.

با آنکه ریاض اعلام کرده می‌خواهد تحریم قطر را پایان دهد،‌ سه کشور دیگر هنوز در این زمینه اعلام موضع نکرده‌اند. 

رویترز به نقل از یک مقام آمریکا نوشته «انتظار داریم» آن‌ها نیز به این حرکت بپیوندند و دوحه هم دادخواست‌های مربوط به تحریم را تعلیق کند.

بر اساس گفته‌های یک مقام آمریکا،‌ جرد کوشنر،‌ مشاور ارشد کاخ سفید، تا روز دوشنبه و پیش از شکل‌گیری این توافق در تماس تلفنی درباره آن بوده‌ است.

در تصاویری که از سخنرانی بن‌ سلمان در افتتاحیه اجلاس شورای همکاری خلیج فارس منتشر شد،‌ تصویر کوشنر نیز که با ارتباط ویدیویی در آن حاضر بود دیده می‌شد.

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More