بلومبرگ: دولت آمریکا در حال بررسی طرح تحریم کل سیستم مالی ایران است | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: دولت آمریکا در حال بررسی طرح تحریم کل سیستم مالی ایران است

خبرگزاری بلومبرگ از قول سه منبع آگاه خبر داد که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در حال بررسی تحریم‌های جدید برای قطع ارتباط اقتصاد ایران با جهان است. این تحریم‌ها ۱۴ بانک و کل بخش مالی را هدف قرار خواهد داد.

بر اساس این گزارش، این اقدام که دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم مالی جهان را از بین می‌برد، اندک راه‌های قانونی باقیمانده برای ایران را محدودتر کرده و رژیم را به تجارت‌های غیررسمی و غیرقانونی وابسته‌تر خواهد کرد.

این پیشنهاد همچنان در حال بررسی است و هنوز برای شخص ترامپ ارسال نشده است.

به گفته منابع این گزارش، این تحریم‌ها دو هدف دارند: اول از بین بردن مجاری اندک درآمد برای دولت ایران و دوم جلوگیری از جو بایدن در بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای در صورت پیروزی او در انتخابات آبان ماه.

بایدن در ۲۳ شهریور در مطلبی در سی ان‌ان نوشت قصد دارد درصورتی‌که در انتخابات پیروز شود، آمریکا را به توافق هسته‌ای بازگرداند، به شرط آنکه ایران نیز به تعهدات برجامی خود برگردد. بایدن سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی را شکست‌خورده ارزیابی کرده و گفت با وجود تحریم‌های دولت ترامپ، ایران از زمان روی‌کار آمدن ترامپ به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

در صورتی‌که این پیشنهاد مورد تایید قرار گیرد، دولت ترامپ به موجب اختیاراتی که هدف از آنها تنبیه اشخاص مرتبط با تروریسم، توسعه موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر است، این چهارده بانک را که تاکنون از تحریم‌ها در امان مانده بودند هدف قرار خواهد داد.

بنابر این گزارش، مقامات وزارت خزانه‌داری، وزارت خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا از اظهار نظر در این مورد خودداردی کرده‌اند.   

به گزارش بلومبرگ، چندین نفر از مقامات دولت ترامپ از پیشنهاد ارائه شده استقبال نکرده‌اند، چرا که آنان معتقدند این اقدام ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به ایران را با پیچیدگی‌های فراوانی همراه خواهد کرد. از سوی دیگر منتقدان این پیشنهاد معتقدند تحریم‌هایی که تاکنون بر ایران اعمال شده‌اند آنقدر سنگین هستند که دور جدیدی از تحریم‌ها تفاوت چشمگیری به وجود نخواهد آورد.

در مقابل، طرفداران تحریم‌های جدید معتقدند این اقدام کار بازگشت به توافق هسته‌ای را برای بایدن سخت‌تر می‌کند و در عین حال هزینه تعامل با جمهوری اسلامی را برای شرکت‌های مختلف در سراسر جهان سنگین‌تر خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More