بلومبرگ: ایران برای احیای مشتریان قدیمی نفت با آن‌ها تماس گرفته است | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: ایران برای احیای مشتریان قدیمی نفت با آن‌ها تماس گرفته است

 

بلومبرگ گزارش داد تهران هم‌زمان با افزایش دیپلماسی برای لغو تحریم‌های آمریکا، در تلاش است با برقراری تماس مشتریان قدیمی نفت خود در آسیا را احیا کند. 

این گزارش به نقل از افراد مطلع نوشته شرکت ملی نفت ایران دست‌کم با پنج پالایشگاه در منطقه ارتباط گرفته تا در پی کاهش تحریم‌ها بتواند درباره احتمال معامله و عرضه نفت به آن‌ها مذاکره کند.

بر اساس اظهارات این منابع که نخواستند نامشان به دلیل محرمانه بودن اطلاعات منتشر شود، مذاکرات در این زمینه در مرحله ابتدایی قرار دارد و صحبتی درباره حجم و قیمت نفت صورت نگرفته است.

بلومبرگ در همین زمینه به نقل از یک منبع خود، به دو بار تماس ایران با یک پالایشگاه طی سال جاری میلادی و در پی هیچ گونه ارتباطی با اوپک در سال ۲۰۲۰ میلادی اشاره کرده است. 

این شبکه نوشته وزارت نفت ایران از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.

صادرات نفت ایران پس از آن‌که در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی و کاهش تحریم‌های ناشی از برجام به حدود ۲/۵ میلیون بشکه در روز رسید، به دلیل تحریم‌های سخت دولت دونالد ترامپ از میانه همان سال، و با لغو معافیت‌ برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران در سال ۲۰۱۹، به شدت کاهش پیدا کرد.

پیش از اعمال جریمه برای خریداران، چین و هند و بعد از آن‌ها کره جنوبی و ژاپن بزرگترین خریداران نفت ایران بودند. 

با این حال، اکنون ارز حاصل از فروش نفت در برخی از این کشورها بلوکه شده و ایران در حال تلاش برای دستیابی به آن‌هاست. 

 

خریداران در انتظار

وندانا هری، بنیانگذار موسسه «وندا اینسایت» که به تحلیل بازار جهانی نفت می‌پردازد، در همین زمینه گفت: «انتظار دارم بیشتر خریداران در آسیا بگویند که راضی خواهند بود واردات نفت را در صورت لغو تحریم‌های آمریکا از سر بگیرند.»

او افزود:‌ «ایران احتمالا امیدوار و مشتاق است که نفتش به بازار برگردد،‌ اما مسیر دیپلماتیک به سمت آن طولانی و دشوار است.»

هند امیدوار است جو بایدن،‌ رییس‌ جمهوری آمریکا،‌ موضع نرم‌تری درباره ایران بگیرد تا بتواند به عنوان سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان منابع خرید نفت خود را تنوع ببخشد.

چین هم با تحریم‌های آمریکا مخالف است و واشینگتن را در این زمینه به اقدام فراتر از قلمرو صلاحیت خود متهم می‌کند.

تازه چه خبر؟
به دنبال افزایش شدید شیوع کرونا در دهلی‌نو، پایتخت هند، این شهر از شامگاه دوشنبه به مدت شش روز به طور کامل قرنطینه می‌شود. دهلی‌نو ۲۰ میلیون نفر...More
خبرگزاری مهر گزارش داده است ناهماهنگی نهادهای اقتصادی و مالیاتی باعث شده بازار اجاره کارت‌خوان‌های قدیمی داغ شود. بنابر این گزارش، قرار بود با اجرای...More
محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور پیشین ایران، با اشاره به انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «مدیران نهادهای امنیتی باید محاکمه شوند». احمدی‌نژاد روز...More
افروز صفاری‌فرد، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی، با اشاره به اینکه این سازمان در چند سال اخیر تلاش‌ کرد غربالگری ژنتیکی جنین در ایران...More
در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه مبل‌سازی در شهرستان پردیس تهران، شش نفر کشته شدند. خبرگزاری برنا گزارش داد ظهر دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه یک کارگاه مبل...More