بلومبرگ: آمریکا قصد دارد یک محموله نفت ایران را توقیف کند | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: آمریکا قصد دارد یک محموله نفت ایران را توقیف کند

خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد آمریکا در راستای اقدامات اخیر برای جلوگیری از صادرات نفت ایران، در تلاش است یک محموله حدود دو میلیون بشکه‌ای نفت را که معتقد است از ایران می‌آید، توقیف کند.

بلومبرگ روز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه که نامشان فاش نشده، نوشت این محموله در نفت‌کش آچیلئاس با پرچم لیبریاست که پس از صدور دستور توقیف آن از سوی وزارت دادگستری آمریکا، در حال حرکت به سمت این کشور است.

بر اساس این گزارش، دستور توقیف این نفتکش‌ها پیش از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در روز بیستم ژانویه صادر شده است.

در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را با هدف توقف فروش نفت این کشور، پایان دادن به فعالیت‌های هسته‌ای ایران و جلوگیری از افزایش مداخله‌های جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه افزایش داد.

به گفته منابع آگاه، شرکت یونانی مالک این نفتکش (Capital Ship Management Corp) به مقام‌های آمریکایی اعلام کرده که این شرکت احتمالا به طور ناخواسته نفت ایران را بارگیری کرده، در حالی که در ابتدا تصور می‌کرد این محموله متعلق به عراق است. 

بر اساس اسناد کشتی‌رانی، این کشتی کاملا بارگیری شده و احتمالا حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت است.

توقیف این نفتکش در حالی است که به نوشته بلومبرگ، بایدن اعلام کرده قصد دارد درباره توافق هسته‌ای ایران که آمریکا در زمان دونالد ترامپ از آن خارج شد، دوباره با تهران مذاکره کند. با این حال،  آنتونی بلینکن، نامزد بایدن برای وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که برای رسیدن به این هدف، «راه طولانی» در پیش است.

در این شرایط، تهران که امیدوار است بایدن سیاست نرم‌تری نسبت به ترامپ در مورد این کشور در پیش گیرد، اعلام کرده که ایران صادرات نفت خود را افزایش می‌دهد.

بسیاری از شرکت‌ها که بر تولید نفت ایران نظارت دارند، اعلام کرده‌اند که صادرات نفت ایران افزایش یافته است.

بلومبرگ نوشت بر اساس محاسبات این خبرگزاری، میزان تولید نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی روزانه دو میلیون بشکه بوده است. این میزان نزدیک به نصف میزان نفت خامی است که ایران پیش از خروج آمریکا از برجام تولید می‌کرد.

از مقدار تولید کنونی، تنها ده درصد از نفت خام ایران به خارج از این کشور صادر می‌شود که بیشتر آن نیز به چین فروخته می‌شود.

نفتکش آچیلئاس در ماه نوامبر محموله نفت خود را در بندر فجیره امارات متحده عربی از یک نفتکش دیگر بارگیری کرد. بر اساس اسناد کشتی‌رانی این نفتکش باید به سمت مسقط پایتخت عمان حرکت می‌کرد. 

اما سیستم رهگیری این نفتکش از روز اول تا سیزدهم ژانویه که بر اساس اطلاعات رسیده به بلومبرگ در نزدیکی آفریقای جنوبی در حرکت بود، خاموش شد.

این نفتکش اکنون در حال حرکت در اقیانوس اطلس جنوبی است.

آمریکا پیشتر نیز به توقیف نفت ایران اقدام کرده و سال گذشته چند نفتکش حامل نفت ایران به مقصد ونزوئلا توقیف شد.

بسیاری از نفتکش‌هایی که از ایران حرکت می‌کنند جی‌پی‌اس خود را خاموش می‌کنند تا ردیابی آنها و همچنین محاسبه میزان دقیق صادرات نفت این کشور دشوار باشد؛ میزانی که خود دولت نیز آن را فاش نمی‌کند.

تازه چه خبر؟
بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال...More
معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو...More
ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد...More
حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی...More