برگزاری چهارمین تظاهرات گسترده در بلاروس، با وجود هشدار حکومت | ایران اینترنشنال

برگزاری چهارمین تظاهرات گسترده در بلاروس، با وجود هشدار حکومت

ده‌ها هزار معترض برای چهارمین یکشنبه پیاپی به خیابان‌های مینسک، پایتخت بلاروس آمدند و خواستار کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس از قدرت شدند.

نزدیک به یک ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، حکومت این کشور نسبت به هرگونه برگزاری تجمع اعتراضی و تظاهرات هشدار داده است.

با این حال معترضان بلاروس با نادیده گرفتن این هشدارها و در دست داشتن پرچم دورنگ این اعتراضات مقابل سربازان ارتش و همچنین خودروهای نظامی علیه حکومت شعار دادند.

تظاهرات روز یکشنبه با تجمع‌های پراکنده آغاز و به مرور به دو راهپیمایی بزرگ به سوی مرکز پایتخت تبدیل شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که تظاهرکنندگان به سمت محل اقامت لوکاشنکو که تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد، حرکت کردند.

همچون هفته‌های گذشته، نیروهای امنیتی و نظامی بلاروس به صورت گسترده برای مهار معترضان بسیج شده بودند.

گروه حقوق بشری بهار-۹۶ از بازداشت دست‌کم ۷۰ نفر در اعتراضات روز یکشنبه خبر دادند. همچنین خبرگزاری روسی اینترفاکس از زخمی شدن تعدادی از تظاهرکنندگانی خبر داد که مقابل یک کارخانه دولتی ساخت تراکتور تجمع کرده بودند.

بر اساس تصاویری که از سوی یک رسانه محلی منتشر شده، نیروهای امنیتی نقابدار تعدادی از این تظاهرکنندگان را بازداشت کردند.

پیشتر وزارت کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ۹۱ معترض در تظاهرات روز شنبه بازداشت شده‌اند.

برگزاری تجمع و تظاهرات اعتراضی در بلاروس تقریبا به صورت روزانه درآمده، اما در روزهای پایانی هفته و به ویژه یکشنبه گسترده‌تر می‌شود.

لوکاشنکو ۶۶ ساله از ۲۶ سال پیش تاکنون به طور پیوسته بر بلاروس حکومت کرده و در آخرین انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز اعلام پیروزی کرد.

اما معترضان بلاروس تقلب در این انتخابات را محکوم کرده و خواستار کناره‌گیری او از قدرت هستند.

پیشتر اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات بلاروس را رد کرده و از اعمال تحریم علیه مسئولان دخیل در سرکوب معترضان خبر داده بود.

اما لیناس لینکه‌ویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی به تازگی اعلام کرد که تاخیر اتحادیه اروپا در این زمینه، اعتبار سیاست خارجی این اتحادیه را از بین می‌برد.

لیتوانی به سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان بلاروس پناه داده و همراه با دو کشور همسایه خود، استونی و لتونی، سی مقام سیاسی بلاروس از جمله لوکاشنکو را تحریم کرده است.

تازه چه خبر؟
اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی...More
سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند. مدیر پرستاری...More
رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است. پایگاه خبری «سینماسینما» روز...More
براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است. بر...More
در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به...More