برگزاری جلسه دوم محاکمه ترامپ در سنا با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره | ایران اینترنشنال

برگزاری جلسه دوم محاکمه ترامپ در سنا با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره

 

جلسه دوم استیضاح محاکمه دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری سابق آمریکا،‌ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره این کشور با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

دومین جلسه از این استیضاح روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه با طرح این سوال که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد شروع و با استقبال جمهوری‌خواهان از این چالش مواجه شد.

رویترز نوشته این مساله نشان می‌دهد که دموکرات‌ها قادر نخواهند بود اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکومیت همراه داشته باشند.

دموکرات‌ها و بسیاری از کارشناسان حقوقی تفسیر جمهوری‌خواهان از قانون اساسی را رد می‌کنند.

انتظار می‌رود دموکرات‌های سنا در رای‌گیری روز سه‌شنبه در مورد جایگاه این استیضاح در قانون اساسی غلبه داشته باشند. تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه در ماه گذشته به همین دلیل با ۴۵ رای مقابل ۵۵ رای شکست خورد.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند. 

ترامپ در روز ۱۳ ژانویه، یک هفته پس از حمله، توسط مجلس نمایندگان به رهبری دموکرات‌ها به اتهام تحریک به شورش استیضاح شد. به این ترتیب، او تنها رییس‌جمهوری شد که دو بار استیضاح شده و تنها رییس‌جمهور سابق است که با محاکمه سنا مواجه می‌شود.

رویترز به نقل از دستیاران دموکرات‌ها نوشته آن‌ها شواهدی را ارائه می‌دهند که قبلا دیده نشده است و نشان می‌دهد حادثه کاپیتال می‌توانست بسیار بدتر از آنچه که اتفاق افتاد باشد.

چاک شومر،‌ رهبر اکثریت سنا از حزب دموکرات، می‌گوید: «وقتی شما چنین اتهام جدی دارید،‌ پنهان کردن آن موجب وحدت نمی‌شود. این درد را زنده و زخم‌ها را باز نگه می‌دارد.به حقیقت و پاسخگویی نیاز است.»

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More