برگزاری جلسه دوم محاکمه ترامپ در سنا با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره | ایران اینترنشنال

برگزاری جلسه دوم محاکمه ترامپ در سنا با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره

 

جلسه دوم استیضاح محاکمه دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری سابق آمریکا،‌ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره این کشور با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

دومین جلسه از این استیضاح روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه با طرح این سوال که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد شروع و با استقبال جمهوری‌خواهان از این چالش مواجه شد.

رویترز نوشته این مساله نشان می‌دهد که دموکرات‌ها قادر نخواهند بود اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکومیت همراه داشته باشند.

دموکرات‌ها و بسیاری از کارشناسان حقوقی تفسیر جمهوری‌خواهان از قانون اساسی را رد می‌کنند.

انتظار می‌رود دموکرات‌های سنا در رای‌گیری روز سه‌شنبه در مورد جایگاه این استیضاح در قانون اساسی غلبه داشته باشند. تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه در ماه گذشته به همین دلیل با ۴۵ رای مقابل ۵۵ رای شکست خورد.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند. 

ترامپ در روز ۱۳ ژانویه، یک هفته پس از حمله، توسط مجلس نمایندگان به رهبری دموکرات‌ها به اتهام تحریک به شورش استیضاح شد. به این ترتیب، او تنها رییس‌جمهوری شد که دو بار استیضاح شده و تنها رییس‌جمهور سابق است که با محاکمه سنا مواجه می‌شود.

رویترز به نقل از دستیاران دموکرات‌ها نوشته آن‌ها شواهدی را ارائه می‌دهند که قبلا دیده نشده است و نشان می‌دهد حادثه کاپیتال می‌توانست بسیار بدتر از آنچه که اتفاق افتاد باشد.

چاک شومر،‌ رهبر اکثریت سنا از حزب دموکرات، می‌گوید: «وقتی شما چنین اتهام جدی دارید،‌ پنهان کردن آن موجب وحدت نمی‌شود. این درد را زنده و زخم‌ها را باز نگه می‌دارد.به حقیقت و پاسخگویی نیاز است.»

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More