برگزاری اولین نشست بررسی صلاحیت ایمی کنی برت برای تصدی سمت قاضی دیوان عالی آمریکا | ایران اینترنشنال

برگزاری اولین نشست بررسی صلاحیت ایمی کنی برت برای تصدی سمت قاضی دیوان عالی آمریکا

در اولین نشست از جلسات چهار روزه سنا برای تایید صلاحیت ایمی کنی برت، نامزد دونالد ترامپ برای تصدی سمت قاضی دیوان عالی، برت متعهد شد در صورت انتخاب شدن به این سمت «با امانت‌داری و بی‌طرفی» به وظایف خود عمل کند.

در جلسه روز دوشنبه که تحت تاثیر اختلاف نظر شدید بین نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در مورد نحوه انتخاب قاضی جدید دیوان عالی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد، برت گفت: «من برای پر کردن صندلی قاضی  [روث بیدر] گینزبرگ نامزد شده‌ام اما هیچ‌کس، هرگز جای او را نخواهد گرفت. من همواره برای راهی که او گشود و آن زندگی که او رهبری کرد، سپاسگزار خواهم بود.»

او با تاکید بر این‌که دادگاه‌ها قرار نیست همه مشکلات را حل کنند گفت سیاست‌گذاری‌ها کار سیاست‌مدارانی است که از سوی مردم انتخاب شده‌اند و به آنها پاسخگو هستند.

دموکرات‌ها به اقدام ترامپ در معرفی برت محافظه کار تنها چند هفته قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری به شدت اعتراض دارند و می‌گویند رییس‌جهوری این کار را با هدف تقویت جایگاه محافظه‌کاران در دیوان عالی انجام داده است. دموکرات‌ها معتقدند رییس‌جمهوری آینده باید نامزد جدید دیوان عالی را معرفی کنند.

جمهوری‌خواهان این نظر را رد کرده و تاکید دارند پس از درگذشت قاضی گینزبرگ لیبرال، جانشین او باید هر چه سریع‌تر معرفی شود.

در حال حاضر شش قاضی از ۹ قاضی دیوان عالی ایالات متحده محافظه‌کار محسوب می‌شوند.

دموکرات‌ها هشدار می‌دهند با تقویت جایگاه محافظه‌کاران در دیوان عالی، سرنوشت قانون خدمات درمانی که در سال ۲۰۲۰ از دولت اوباما تهیه شد به خطر خواهد افتاد.

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در توییتی با اشاره به جلسه بررسی نامزدی برت گفت: «موضع قاضی برت در مورد بیمه بهداشتی -و نه ایمان مذهبی او- باید در جلسه بررسی صلاحیت وی در برابر کمیته قضایی سنا مورد بررسی قرار گیرد.»

کامالا هریس، سناتور دموکرات و معاون جو بایدن، نیز در جلسه بررسی نامزدی برت گفت: «هر آمریکایی باید بداند که با این نامزدی، عدالت تحت اقتدار قانون در خطر است. حق رای ما در خطر است. حقوق کارگران در خطر است.»

جمهوری‌خواهان در مقابل دموکرات‌ها را به پیش‌داوری در مورد برت و نیز تلاش به تبدیل دیوان عالی به ابزاری برای کسب پیروزی در عرصه قانون‌گذاری متهم کرده‌اند. جمهوری‌خواهان می‌گویند برت ۴۸ ساله که خود صاحب هفت فرزند است به خوبی به اهمیت خدمات درمانی اشراف دارد.

 

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More