بررسی درخواست‌ مصادره کتیبه‌های هخامنشی از سوی دیوان عالی آمریکا | ایران اینترنشنال

بررسی درخواست‌ مصادره کتیبه‌های هخامنشی از سوی دیوان عالی آمریکا

 

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۳ آذر  اعلام کرد که بررسی درخواست‌های مصادره و فروش کتیبه‌های دوران هخامنشی متعلق به ایران را به منظور پرداخت غرامت به شاکیان حملات تروریستی سال ۱۹۹۷ توسط گروه حماس در اسرائیل، آغاز خواهد کرد.

پیشتر یک دادگاه استیناف برخلاف حکم دادگاه اولیه، اعلام کرده بود که کتیبه‌های دوره هخامنشی موجود در دانشگاه شیکاگو را به دلیل اینکه به دولت ایران تعلق ندارد، نمی‌توان مصادره کرد.

به گزارش رویترز، این در حالی است که دیوان  عالی آمریکا، ۶ تیرماه سال جاری موافقت کرد که درباره ضبط و فروش مجموعه‌ای از آثار باستانی ایران که در حال حاضر در امریکا موجود هستند، تصمیم‌گیری کند.

در اثر یک حمله انتحاری که در سال ۱۹۹۷ میلادی در بیت المقدس روی داد،  سه عضو گروه حماس پنج نفر را کشتند. در جریان این حمله هشت شهروند آمریکایی نیز زخمی شدند. دادگاهی در واشنگتن حکم به پرداخت ۷۱ میلیون دلار غرامت به شاکیان داده بود.

از آنجا که ایران در آمریکا نقدینه کافی ندارد، این افراد برای دریافت غرامت، خواستار مصادره و فروش اشیا باستانی ایران در موزه و موسسه دانشگاهی در شیکاگو شدند.

برخی از اعضای دیوان عالی آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ آذر  در سوالی مطرح کرده‌اند که « آیا می توان دارایی‌های غیرتجاری مثل آثار باستانی را ضبط کرد.»

خانم سونیا سوتومایور، یکی از قضات دیوان عالی به قاضی شاکیان گفته است که  «این موضوعی است که کنگره باید درباره آن تصمیم بگیرد.»

ایران در گذشته بارها خواستار بازگرداندن این آثار شده بود. دانشگاه شیکاگو طی سالیان گذشته به مرور بیش از ۳۰ هزار  کتیبه باستانی را به ایران بازگردانده‌ است.

مت استالپر، که نگهداری از این اشیاء را در شیکاگو را برعهده دارد، پیشتر  به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود چنانچه ثبت بقیه این اشیا به انجام برسد تمام آنها به ایران بازگردانده خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
فیسبوک در گزارشی اعلام کرد بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی در کشورهای مختلف با هدف افزایش تعداد کلیک‌ها و گسترش مخاطبان خود مطالبی را درباره...More
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More