بحران کرونا؛ بدشانسی سه‌گانه زنان در بازار کار با امنیت و حقوق کمتر | ایران اینترنشنال

بحران کرونا؛ بدشانسی سه‌گانه زنان در بازار کار با امنیت و حقوق کمتر

 

در آستانه روز جهانی زن، روزنامه گاردین نوشته ‌زنان استرالیایی طی بحران کرونا با «بد شانسی سه‌گانه» در زمینه امنیت، پرداخت و میزان حمایت شغلی مواجه بوده‌اند.

گاردین روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه با ارجاع به گزارش موسسه گراتان، اشاره کرد زنان استرالیایی طی بحران کرونا نه‌تنها با احتمال بیشتر از دست دادن شغل روبه‌رو شدند،‌ بلکه میزان بیشتری از کار بدون حقوق کرده و کمتر از پشتیبانی دولتی برخوردار بوده‌اند.

این گزارش نوشته طی پیک شوک اقتصادی کرونا در ماه آوریل سال گذشته میلادی، تقریبا هشت درصد از زنان استرالیایی شغلشان را از دست دادند. همچنین زمان کلی کار انجام‌شده توسط زنان ۱۲ درصد کاهش یافت.

این در حالی است که نرخ از دست دادن شغل برای مردان چهار درصد و کاهش ساعت کاری‌ آن‌ها هفت درصد بوده است.

بر اساس گزارش این موسسه، رکود سال گذشته که در استرالیا نخستین‌بار طی سه دهه گذشته اتفاق افتاده، «نقطه ضعف‌های موجود در بازار کار را تشدید کرده است.»

در حالی که زنان استرالیایی در حال حاضر تقریبا برابر با مردان در بازار کار شرکت می‌کنند، این گزارش خاطر نشان می‌کند که زنان در کارهای نیمه‌وقت و پار‌ه‌وقت بیش از حد حضور دارند که در هنگام رکود اقتصادی آسیب‌پذیرتر است.

در حالی که بهبود در بازار کار موجب بازگشت اشتغال زنان بوده، این گزارش روشن می‌کند که سطح اشتغال زنان جوان ۵/۴ درصد کمتر از سطح قبل از بحران کرونا است. این رقم برای مردان جوان ۳/۹ درصد است.

بر اساس گزارش گراتان، «رکود اقتصادی علاوه بر آسیب‌پذیری‌های اقتصادی موجود برای زنان است. زنان بیشتر در کارهای غیررسمی و ناامن به سر می‌برند، به طور نیمه‌وقت مشغول به کار می‌شوند و معمولا کمتر از میزان حقوق یک ساعت درآمد دارند.»

دنیله وود، مدیرعامل این موسسه، می‌گوید: «دولت [اسکات] موریسون باید اطمینان حاصل کند که بهبودی به صورت گسترده صورت می‌گیرد و محرک بخش هتل‌داری، دانشگاهی و گردشگری برای تقویت بهبود در بازار کار و حمایت از مشارکت زنان وجود دارد.»

تازه چه خبر؟
مقام‌های محلی در خوزستان تایید کردند آب ۹ روستای «سوسن شرقی» ایذه در این استان از دو ماه پیش قطع است. دهیار روستای «چال آبزا» روز یکشنبه به ایلنا گفت...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۹ بندر گناوه در استان بوشهر را لرزاند و در تعدادی از شهرهای استان خوزستان و همه مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد نیز احساس شد...More
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More