بحران اقتصادی در سوریه و تداوم فشار بر بشار اسد  | ایران اینترنشنال

بحران اقتصادی در سوریه و تداوم فشار بر بشار اسد 

معترضان در جنوب سوریه به خیابان‌ها بازگشته‌اند، همان‌ جایی که در سال ۲۰۱۱ صحنه شروع تظاهرات اعتراضی علیه بشار اسد، رییس‌جمهور این کشور بود. 

به گزارش خبرگزاری‌ها تظاهرات، یکپارچه و گسترده نیست، بلکه پراکنده است اما شعارها همان است و این بار ناشی از نبود غذا است و تمامی نشانه‌ها حاکی است که شرایط دشوار زندگی حتی سخت‌تر شده است. 

ایالات متحده تخمین می‌زند که حدود ۷۰۰ هزار نفر در جنگ سوریه کشته شده‌اند و ۹۰ درصد از مردمی که در سوریه مانده‌اند، در فقر به سر می‌برند. 

با آن که رقم دقیق تخریب ناشی از جنگ بر اقتصاد سوریه نامشخص است، اما تخمین زده می‌شود که ویرانی‌ها بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار ضرر اقتصادی زده باشند. 

دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد برای امور انساندوستانه در سوریه می‌گوید، توده‌های مردم سوریه به شکلی متفاوت از یک یا دو سال پیش گرسنه‌اند. این گرسنگی همزمان است با پیامدهای اقتصادی شیوع کووید۱۹ در سوریه و دیگر نقاط جهان. 

قیمت مواد خوراکی در سوریه نسبت به یک سال پیش، دو برابر شده است. به گزارش بی‌بی‌سی جهانی، عالمگیری ویروس کرونا سهم زیادی در این وضع سوریه دارد، اما عامل اصلی به آستانه سقوط رسیدن بانک‌ها در کشور همسایه لبنان است. 

سوریه از لبنان به عنوان حلقه‌ای به جهان خارج استفاده می‌کند. با اعمال محدودیت‌های سختگیرانه بانک مرکزی لبنان برای جلوگیری از سقوط کامل بانک‌های این کشور، واحد پول سوریه سقوط کرد. 

ضربه کاری دیگر در راه است، چرا که آمریکا هفته گذشته از اعمال تحریم‌های شدید علیه سوریه تحت قانون سزار خبر داد. 

این قانون آمریکا، خواستار به کار بردن تمامی ابزار اقتصادی و سیاسی برای مجبور ساختن حاکمیت بشار اسد به توقف حملات مرگبار علیه مردم و انتقال قدرت به دولتی می‌شود که به حاکمیت قانون، حقوق بشر و همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان می‌شود. 

یکی از اهداف این قانون، غیر از رژیم اسد، جمهوری اسلامی ایران است که همراه با روسیه، متحدان کلیدی اسد به شمار می‌روند.

تازه چه خبر؟
بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند. پریتی پاتل وزیر...More
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More
برخی رسانه‌های ایران از بازداشت مدیرکل سابق اطلاعات مازندران و رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه به دلیل نقش داشتن در پرونده اکبر طبری، معاون...More
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More