با رای اعتماد مجلس به کابینه جدید، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق شد | ایران اینترنشنال

با رای اعتماد مجلس به کابینه جدید، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق شد

نمایندگان مجلس عراق روز چهارشنبه در جلسه‌ای پربحث به مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و کابینه پیشنهادی‌اش رای اعتماد دادند، تا این کشور از یک بن‌بست سیاسی که به شش ماه خلاء وجود دولت انجامیده بود خارج شود.

بدین ترتیب، پس از رد شدن چند نامزد نخست‌وزیری از سوی مجلس، مصطفی الکاظمی که پیش از این رییس سیستم اطلاعاتی عراق بود سرپرستی دولت این کشور را به عهده می‌گیرند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر قبلی، که در این مدت سرپرستی دولت موقت را به عهده داشت، سال گذشته در پی تظاهرات ضد دولتی، که طی آن هزاران نفر خواهان کناره‌گیری دولتمردان حاکم و شرایط بهتر اقتصادی شدند، از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی، از نخست‌وزیر شدن او استقبال کرد و افزود ایالات متحده با هدف حمایت از دولت جدید این کشور مهلت بغداد برای واردات برق از ایران را ۱۲۰ روز تمدید می‌کند.

در جلسه رای اعتماد روز چهارشنبه، مجلس صلاحیت نامزدهای وزارت دادگستری، کشاورزی و تجارت را رد کرد و رای‌گیری در مورد وزرای خارجه و نفت را به تاخیر انداخت.

کاظمی در نطق خود مقابله با کرونا را اولویت اصلی دولت‌اش عنوان کرد و همچنین خواستار پاسخگویی عواملی شد که در کشتار تظاهرکنندگان ضد دولتی طی ماه‌های گذشته نقش داشته‌اند.

به گزارش رویترز، در شرایطی که رقابت بین ایران و آمریکا به گسترش نفوذ خود در عراق تا مرز رویارویی نظامی نیز پیش رفته، مقامات عراقی معتقدند کاظمی چهره‌ای مورد قبول برای هر دو کشور است.  

مقابله با بحران کرونا، حل بحران شدید اقتصادی در شرایط افت شدید قیمت نفت به عنوان شریان اصلی درآمد ملی، ناامنی و افزایش حملات داعش در شمال عراق از مهم‌ترین چالش‌هایی هستند که دولت عراق باید با آنها مواجه شود.

در چنین شرایطی ناظران تحولات عراق نگران هستند درگیر شدن احتمالی عراق در  هرگونه مناقشه بین ایران و آمریکا به پیچیده‌تر شدن اوضاع اقتصادی و سیاسی در این کشور منجر شود.  

 

تازه چه خبر؟
دانشگاه تل‌آویو و سازمان خدمات درمانی کللیت اسرائیل در مطالعه‌ای یافتند که واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک در مقایسه با گونه اصلی ویروس کرونا و گونه‌ای که...More
مقام‌های دفاعی اسرائیل پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عملیات اسرائیل علیه ایران در رسانه‌های خارجی، خواستار تحقیق درباره درز اطلاعات و منشا این...More
مریلند با تصویب اقدامات مربوط به پاسخگویی پلیس، به اولین ایالتی در آمریکا تبدیل شد که لایحه قانون حقوق پلیس این کشور را لغو کرده است. فرماندار مریلند...More
بالگرد «نبوغ» که قرار بود روز یک‌شنبه اولین پرواز خود را برای شناسایی تاریخ حیات بر مریخ آغاز کند، پس از بروز اشکالی در تیغه های موتور چرخنده آن، تا...More
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More