با ادای سوگند سه سناتور دموکرات، اکثریت سنای آمریکا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت | ایران اینترنشنال

با ادای سوگند سه سناتور دموکرات، اکثریت سنای آمریکا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت

چند ساعت پس از مراسم تحلیف جو بایدن، به عنوان رییس جمهوری آمریکا، مراسم سوگند سه سناتور جدید، هر سه دموکرات، در سنای آمریکا برگزار شد. به این ترتیب اکثریت سنا نیز از دست جمهوری‌‌خواهان خارج و در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت.

کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا نیز  به‌عنوان رییس مجلس سنا، جلسه ادای سوگند را به‌عهده گرفت. 

جان اوسوف و رافائل وارنوک از ایالت جورجیا و همچنین الکس پادیلا، جانشین کامالا هریس در کالیفرنیا، هر سه از حزب دموکرات، سوگند خود را در حضور کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، ادا کردند.

به‌دنبال سوگند سه سناتور جدید در سنای آمریکا، اکثریت در این مجلس در اختیار حزب دموکرات قرار گرفت و به این ترتیب چاک شومر سناتور دموکرات ایالت نیویورک، رهبر اکثریت مجلس سنا را بر عهده گرفت. دموکرات‌ها از سال ۲۰۱۴ تاکنون اکثریت در سنا را از دست داده بودند.

وارنوک اولین سناتور آفریقایی-آمریکایی از ایالت جورجیا و اوسوف نیز اولین سناتور یهودی از همین ایالت است که تا پیش از این در اختیار نمایندگان جمهوری‌خواه بود. الکس پادیلا نیز اولین سناتور لاتین‌تبار ایالت کالیفرنیا است. او با توجه به کناره‌گیری کاملا هریس، با انتخاب فرماندار ایالت کالیفرنیا کرسی هریس را به‌دست آورده است.

اوسوف ، ۳۳ ساله ، همچنین جوانترین سناتور کنونی مجلس سنا و همچنین جوانترین سناتور آمریکا بعد از جو بایدن است که در سال ۱۹۷۳ و در سن ۳۰ سالگی به کرسی سنای آمریکا دست یافته بود.

با ادای سوگند سه عضو جدید سنای آمریکا، دموکرات‌ها در سنا به اکثریت نسبی رسیدند. هم‌اکنون جمهوری‌خواهان در سنا ۵۰ کرسی و دموکرات‌ها نیز ۵۰ کرسی را در اختیار دارند و ریاست سنا نیز با معاون رییس جمهور، کامالا هریس، است.

بعد از ادای سوگند اعضای جدید سنا، رهبران اکثریت و اقلیت مجلس سخن گفتند.

چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا طی سخنانی در این مجلس تاکید کرد که با وجود «اکثریت دموکرات» و حضور جو بایدن در کاخ سفید، به آینده امیدوار است. او گفت: «ما صفحه جدیدی از تاریخ دموکراسی خود را ورق زدیم.» شومر همچنین خواستار همکاری دو حزب بایکدیگر شد.

میچ مک کانل که برای اولین‌بار به‌عنوان رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا سخن می‌گفت، از جو بایدن به دلیل تاکید بر اتحاد ستایش کرد. او همچنین به نقش تاریخی کامالا هریس اشاره کرد و حضور اولین زن به عنوان معاون رییس‌جمهور را « فراتر از سیاست» و غروری ملی دانست.

غیر از این  در مجلس سنای آمریکا، صلاحیت  آوریل هاینس، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای ریاست سازمان اطلاعات و امنیت ملی آمریکا،  با ۸۴ رای موافق و ۱۰ رای مخالف نیز به تصویب رسید.

تازه چه خبر؟
نادر سلطانی، معاون مرکز اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت که ۷۰ نفر از نیرو‌های اورژانس پیش بیمارستانی اهواز به ویروس کرونا مبتلا...More
منابع خبری العربیه، دلیل ابتلای بشار اسد به کووید-۱۹ را دیدار محرمانه او با سورنا ستاری معاون رییس‌جموری ایران ذکر کرده و اعلام کردند که احتمالا...More
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری در آمریکا روز دوشنبه راهنمایی را برای کسانی که برای مقابله با کرونا واکسینه شده‌اند منتشر کرد تا به سوال‌های آن‌ها...More
خبرگزاری رویترز از اقدام ایران از آغاز غنی‌سازی اورانیوم با سومین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام، در نیروگاه زیرزمینی هسته‌ای نطنز خبر داد...More
حسن اسفندیار، دبیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر ایران، واکسیناسیون کرونا برای پناهندگان و مهاجران ساکن ایران را به «...More