با ادای سوگند سه سناتور دموکرات، اکثریت سنای آمریکا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت | ایران اینترنشنال

با ادای سوگند سه سناتور دموکرات، اکثریت سنای آمریکا در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت

چند ساعت پس از مراسم تحلیف جو بایدن، به عنوان رییس جمهوری آمریکا، مراسم سوگند سه سناتور جدید، هر سه دموکرات، در سنای آمریکا برگزار شد. به این ترتیب اکثریت سنا نیز از دست جمهوری‌‌خواهان خارج و در اختیار دموکرات‌ها قرار گرفت.

کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا نیز  به‌عنوان رییس مجلس سنا، جلسه ادای سوگند را به‌عهده گرفت. 

جان اوسوف و رافائل وارنوک از ایالت جورجیا و همچنین الکس پادیلا، جانشین کامالا هریس در کالیفرنیا، هر سه از حزب دموکرات، سوگند خود را در حضور کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، ادا کردند.

به‌دنبال سوگند سه سناتور جدید در سنای آمریکا، اکثریت در این مجلس در اختیار حزب دموکرات قرار گرفت و به این ترتیب چاک شومر سناتور دموکرات ایالت نیویورک، رهبر اکثریت مجلس سنا را بر عهده گرفت. دموکرات‌ها از سال ۲۰۱۴ تاکنون اکثریت در سنا را از دست داده بودند.

وارنوک اولین سناتور آفریقایی-آمریکایی از ایالت جورجیا و اوسوف نیز اولین سناتور یهودی از همین ایالت است که تا پیش از این در اختیار نمایندگان جمهوری‌خواه بود. الکس پادیلا نیز اولین سناتور لاتین‌تبار ایالت کالیفرنیا است. او با توجه به کناره‌گیری کاملا هریس، با انتخاب فرماندار ایالت کالیفرنیا کرسی هریس را به‌دست آورده است.

اوسوف ، ۳۳ ساله ، همچنین جوانترین سناتور کنونی مجلس سنا و همچنین جوانترین سناتور آمریکا بعد از جو بایدن است که در سال ۱۹۷۳ و در سن ۳۰ سالگی به کرسی سنای آمریکا دست یافته بود.

با ادای سوگند سه عضو جدید سنای آمریکا، دموکرات‌ها در سنا به اکثریت نسبی رسیدند. هم‌اکنون جمهوری‌خواهان در سنا ۵۰ کرسی و دموکرات‌ها نیز ۵۰ کرسی را در اختیار دارند و ریاست سنا نیز با معاون رییس جمهور، کامالا هریس، است.

بعد از ادای سوگند اعضای جدید سنا، رهبران اکثریت و اقلیت مجلس سخن گفتند.

چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا طی سخنانی در این مجلس تاکید کرد که با وجود «اکثریت دموکرات» و حضور جو بایدن در کاخ سفید، به آینده امیدوار است. او گفت: «ما صفحه جدیدی از تاریخ دموکراسی خود را ورق زدیم.» شومر همچنین خواستار همکاری دو حزب بایکدیگر شد.

میچ مک کانل که برای اولین‌بار به‌عنوان رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا سخن می‌گفت، از جو بایدن به دلیل تاکید بر اتحاد ستایش کرد. او همچنین به نقش تاریخی کامالا هریس اشاره کرد و حضور اولین زن به عنوان معاون رییس‌جمهور را « فراتر از سیاست» و غروری ملی دانست.

غیر از این  در مجلس سنای آمریکا، صلاحیت  آوریل هاینس، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای ریاست سازمان اطلاعات و امنیت ملی آمریکا،  با ۸۴ رای موافق و ۱۰ رای مخالف نیز به تصویب رسید.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More