بازگشایی مرز‌های هوایی، زمینی و دریایی بین عربستان سعودی و قطر پس از گذشت سه سال | ایران اینترنشنال

بازگشایی مرز‌های هوایی، زمینی و دریایی بین عربستان سعودی و قطر پس از گذشت سه سال

وزیر خارجه کویت خبر داد که مرز هوایی و دریایی بین عربستان و قطر از  دوشنبه‌شب بازگشایی می‌شود. این خبر در حاشیه نشست شورای همکاری خلیج فارس که در عربستان سعودی برگزار شد، اعلام شده است.

شیخ احمد ناصر الصباح گفت امیر کویت با امیر قطر و ولیعهد عربستان سعودی به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده و دو طرف درباره بازگشایی حریم هوایی و مرزهای زمینی و دریایی توافق کردند.

در تحولی دیگر در زمینه عادی‌سازی روابط دوحه و ریاض، امیر قطر اعلام کرد در نشست سران کشورهای همکاری خلیج فارس در العلای عربستان  سعودی شرکت می‌کند.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از خرداد ۱۳۹۶ روابط دیپلماتیک خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند.

پس از آن تلاش‌های زیادی برای عادی سازی روابط انجام شد. 

آمریکا نیز در ماه‌های اخیر در تلاش‌ها برای احیای این روابط مشارکت کرده بود. 

ماه گذشته گزارش‌هایی از همکاری  آمریکا و  کویت منتشر شد که گفته می‌شد هدف از آن حل اختلاف این چهار کشور با قطر  و تشکیل جبهه متحد علیه حکومت ایران است. 

جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا در آن زمان پس از پایان سفرش به عربستان سعودی، در قطر با رهبران این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

پانزدهم آذر نیز فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، اعلام کرد که ملک سلمان، پادشاه این کشور «مشتاق تکامل و وحدت» کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

بن فرحان همچنین بر التزام کشورش به تقویت قدرت شورای همکاری خلیج فارس و سازوکار آن تاکید کرده بود.او با اشاره به «پیشرفت‌ در حل بحران قطر» اعلام کرده بود: «عربستان سعودی امیدوار است که نتیجه نهایی برای همه طرف‌ها راضی‌کننده باشد.»

 

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای...More
عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است. عراقچی روز دوشنبه ۱۱...More
دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد. سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌...More
در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال...More
حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد. مدیرکل...More