بازدید مقام ارشد سازمان ملل از غزه و تاکید بر تداوم آتش‌بس | ایران اینترنشنال

بازدید مقام ارشد سازمان ملل از غزه و تاکید بر تداوم آتش‌بس

 

یک مقام ارشد سازمان ملل پس از بازدید از غزه ضمن فراخواندن دو طرف به پایبندی به آتش‌بس، درباره کمک‌های بین‌المللی به غزه و بازسازی این منطقه گفت سازوکارهایی برای نظارت وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به دست «افراد نامناسب» نخواهد رسید.

به دنبال برقراری آتش‌بس بین اسرائیل و حماس، گروه‌های امدادی در حال ارزیابی میزان خسارت‌های وارده بر اثر درگیری‌های ۱۱ روزه‌اند.

لین هستینگز، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در سرزمین‌های فلسطینی، روز شنبه اول خردادماه از مناطق ویران‌شده بر اثر حملات هوایی اسرائیل در غزه بازدید کرد و با برخی از ساکنان فلسطینی این مناطق به گفت‌وگو پرداخت.

او از طرفین اسرائیلی و فلسطینی خواست که به آتش‌بس پایبند بمانند. این مقام سازمان ملل گفت: «شب گذشته آرام بود و مسلما امیدواریم این وضعیت ادامه یابد و همه به خویشتن‌داری متعهد شوند و از اقدامات تحریک‌آمیز خودداری کنند.»

آتش‌بس میان حماس و اسرائیل که روز جمعه آغاز شد به یازده روز حملات هوایی دو طرف پایان داد.

این مقام سازمان ملل در جریان دیدارش از مناطق مختلف غزه از جمله به «خیابان وحدت» این شهر رفت که در حملات اسرائیل به شدت آسیب دید و به گفته مقام‌های درمانی فلسطینی، ۴۲ نفر از ساکنان آن، از جمله ۲۲ نفر که نسبت خویشاوندی داشتند، در این حملات کشته شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده که یک شبکه تونلی مورد استفاده حماس در غزه را هدف گرفت و این امر موجب ویران شدن ساختمان‌های روی این تونل‌ها شده است.

لین هستینگز روز شنبه گفت که ساز و کار توزیع کمک‌ها از پیشتر و از زمان جنگ قبلی حماس و اسرائیل در سال ۲۰۱۴ وجود داشته است.

او تاکید کرد: «ما سازوکارهایی برای نظارت داریم تا اطمینان حاصل کنیم کمک‌ها به دست افرادی نخواهد رسید که قرار نیست به آنها کمک داده شود. بنابر این، می‌توانیم با همین ساز و کار به پیش برویم.»

به گزارش رویترز، اشاره این مقام سازمان ملل به «ساز و کار بازسازی غزه» است که بین اسرائیل، سازمان ملل و تشکیلات خودگردان فلسطینی توافق شده است. البته تشکیلات خودگردان و رییس آن، محمود عباس، نفوذی بر نوار غزه ندارند.

بازدید مقام سازمان ملل از ویرانه‌های غزه در حالی صورت گرفت که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است واشینگتن با نهادهای سازمان ملل برای تسریع ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه همکاری می‌کند.

رییس جمهوری آمریکا در عین حال تاکید کرد که این همکاری به شیوه‌ای خواهد بود که حماس اجازه نخواهد یافت «دوباره زرادخانه نظامی خود را پر کند.»

همزمان با این دیدار، روزنامه جروزالم پست هم گزارش داد مقام‌های اطلاعاتی مصر با مقام‌های حماس و تشکیلات خودگردان فلسطینی برای حفظ آتش‌بس بین اسرائیل و غزه گفت‌وگو کردند. 

خبرگزاری فرانسه روز شنبه نوشت نیروهای امدادی پس از خارج کردن پنج جسد و نجات حدود ۱۰ نفر از تونل‌های بمباران شده از سوی اسرائیل، همچنان در حال جست‌وجو در میان ویرانه‌های جنگ هستند.

همچنین به گفته مقام‌های فلسطینی، دفاتر اداری در غزه از روز یکشنبه بازگشایی خواهند شد.

تازه چه خبر؟
سازمان هلال‌ احمر اعلام کرد که اولین محموله «واکسن تک دوز» برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور کرده است. بنابر اعلام هلال احمر این محموله شامل ۶ میلیون...More
درحالی که وزارت بهداشت وضعیت قم را از قرمز به نارنجی تغییر داده است دانشگاه علوم پزشکی قم از جانباختن ۱۹ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته خبر داد...More
میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی...More
حسن حسن‌زاده آملی، از روحانیان بلندپایه حوزه علمیه قم، شامگاه شنبه سوم مهر ماه در ۹۲ سالگی درگذشت. شبکه بهداشت لاریجان با اشاره به اینکه حسن‌زاده...More
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر اسرائیل، باید به نیازهای مردم کشور خود رسیدگی کند. بنت پیش از عزیمت به نیویورک...More