بازداشت‌ متهمان به «فساد» در عربستان ادامه دارد | ایران اینترنشنال

بازداشت‌ متهمان به «فساد» در عربستان ادامه دارد

 

خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه ۱۵آبان‌، به نقل از منابعی در ریاض گزارش داد که بازداشت‌ها در عربستان توسط «کمیته مبارزه با فساد» به ریاست شاهزاده محمد بن‌سلمان ولیعهد این کشور، ادامه دارد.
 

برخی گزارش‌ها از دستگیری «ناصر بن عقیل الطیار» عضور کمیته اجرایی شرکت گردشگری «الطیار» خبر دادند. به‌دنبال انتشار این گزارش‌ها، ارزش سهام این شرکت امروز دوشنبه، ۱۰درصد سقوط کرد. همچنین دقایقی پس از شروع معاملات در بازار سهام عربستان، شاخص سهام ۱/۱ درصد کاهش یافت.
شرکت «الطیار» جزئیات بازداشت بن عقیل را منتشر نکرده، اما روزنامه اقتصادی«سبق» که ارتباط نزدیکی با دولت دارد، در این زمینه نوشت که «بن عقیل در چارچوب تحقیقات کمیته مبارزه با فساد به ریاست محمد بن‌سلمان بازداشت شده است».
پس از تشکیل کمیته مبارزه با فساد توسط ملک سلمان، که ریاست آن به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، واگذار شده، رسانه‌های سعودی در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه ۱۴آبان، از بازداشت یازده شاهزاده، دهها وزیر سابق و چهار وزیر کنونی خبر دادند. این کمیته، از اختیارات زیادی از جمله، صدور دستور بازداشت، تحقیق، صدور ممنوعیت سفر برای افراد متهم و بلوکه کردن اموال آنها، برخودار شده است.
روز گذشته، رویترز اعلام کرد که شاهزاده الولید بن طلال، میلیاردر معروف، و شاهزاده متعب بن عبدالله، پسر ملک عبدالله، پادشاه سابق این کشور، از جمله افراد بازدشت شده، توسط کمیته مبارزه با فساد عربستان هستند.
روزنامه عربستانی «عکاظ »امروز دوشنبه، در صفحه نخست خود، با این تیتر که «از کجا این اموال را آورده‌ای؟» نوشت: بازرگانان باید فاش کنند که از چه راهی دارایی‌های خود را به دست آورده‌اند.

روزنامه الحیات وابسته به دولت نیز در تیتری نوشت:«با اجرایی شدن شعار هر کسی که باشد، گردن‌ها به خطر افتاد».  
روزنامه الشرق الاوسط وابسته به عربستان نیز نوشت که «فهرستی از نام افراد ممنوع الخروجی تهیه شده و نیروهای امنیتی در برخی فرودگاه‌های عربستان از پرواز هواپیماهای خصوصی بدون داشتن مجوز جلوگیری می‌کنند».
از جمله اتهامات مطرح شده علیه بازداشت‌شدگان، «پولشویی»، «دادن رشوه» و «سوء استفاده از مقام خود جهت به سود منافع شخصی»، اعلام شده است.  
ولیعهد عربستان، چند ماه پیش، در گفت‌وگو با شبکه «ام بی سی» وابسته به این کشور، گفته بود که اصلاحات و مبارزه با «فساد» باید از مسئولان رده بالا آغاز شود، در غیر این‌صورت هیچ تأثیری نخواهد داشت.

گفته می‌شود که شیخ الولید آل ابراهیم، رئیس شبکه ام بی سی، نیز جزو بازداشت شدگان است.
خبرگزاری رویترز اما می‌نویسد که تحولات جاری در عربستان، سیطره شاهزاده محمد بن سلمان، بر امور امنیتی و اقتصادی کشورش را گسترش خواهد داد.

 

تازه چه خبر؟
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مقابله کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای نشست رای اعتماد به...More
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More