ایندیپندنت: ارتش بریتانیا به ارتش بلاروس آموزش داده است | ایران اینترنشنال

ایندیپندنت: ارتش بریتانیا به ارتش بلاروس آموزش داده است

در حالی که اعتراضات ضد دولتی در بلاروس همچنان ادامه دارد و علاوه بر نیروهای امنیتی، ارتش این کشور نیز برای پایان دادن به این اعتراضات به خیابان‌ها آمده است، ایندیپندنت در گزارشی از «تقویت» و آموزش ارتش بلاروس توسط بریتانیا خبر داده است.

ایندیپندنت،یکشنبه دوم شهریور، به نقل از چند فعال سیاسی نوشت که بریتانیا به «بازوی تهاجمی یک دولت شدیدا سرکوبگر و اقتدارگرا» با ارائه یک دوره آموزشی به نیروها و فرماندهان این ارتش کمک کرده است.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع بریتانیا در ماه مارس علنا اعلام کرده بود که نیروی دریایی بریتانیا «تجربه و مهارتی اساسی را با نیروهای بلاروس» در جریان یک مانور مشترک به اشتراک گذاشتند.

این وزیر بریتانیا همچنین تایید کرد که این کشور دوره‌های آموزشی پیشرفته را برای افسران ارتش بلاروس تشکیل داده است.

این در حالی است که نیروهای ارتش بلاروس به مدت چندین سال پیاپی، در تمرینات نظامی در بریتانیا حاضر شده و حتی مدال‌هایی را دریافت کرده بودند.

تصاویری که نیروهای بریتانیایی را در حال تمرین نظامی در کنار نیروهای ارتش بلاروس نشان می‌داد، در تبلیغات رسانه‌های بلاروس پخش شده است، به عقیده فعالان سیاسی به رژیم بلاروس «مشروعیت» می‌بخشد.

آندرو اسمیت، فعال ضد تجارت اسلحه، به ایندیپندنت گفت: «نیروهای ارتش بلاروس شاخه‌ای بسیار تهاجمی از یک دولت شدیدا سرکوبگر و اقتدارگراست. صحنه‌های وحشیانه‌ای که ما در هفته‌های اخیر مشاهده کردیم، به همه ما هم مربوط می‌شود.»

او اضافه کرد: «بریتانیا نباید کاری کند که مقام‌های بلاروس تقویت شوند و این باید شامل همه آموزش‌های نظامی شود.»

دولت الکساندر لوکاشنکو که از مدت‌ها پیش به عنوان آخرین دیکتاتوری کلاسیک اروپا به شمار می‌رود، اکنون در حال سرکوب اعتراضاتی است که از دو هفته پیش در واکنش به اعلام پیروزی او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به راه افتاده است.

در تظاهرات روزهای اخیر، هزاران تظاهرکننده بازداشت شدند و صدها نفر از آنان مورد شکنجه قرار گرفتند و دست‌کم چهار معترض نیز زیر فشار این شکنجه‌ها کشته شدند.

روز یکشبه دوم شهریور، بار دیگر معترضان به طور گسترده به خیابان‌های پایتخت آمدند، ولی ارتش هشدار داد که برای «محافظت از بناهای ملی» مداخله می‌کند.

اتهام «تقویت» ارتش بلاروس از سوی بریتانیا در حالی است که پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری بلاروس، دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که نتیجه این انتخابات را نمی‌پذیرد و خواستار تحقیقات مستقل سازمان امنیت و همکاری اروپا در این زمینه شد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین سرکوب خشونت‌آمیز معترضان بلاروس از سوی نیروهای دولتی این کشور را محکوم کرد.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به اتهام مطرح شده، پاسخ داد که در زمان برگزاری دوره‌های آموزشی ارتش بریتانیا برای نیروهای بلاروس، ارتش این کشور هنوز در سرکوب معترضان مداخله نکرده بود.

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More