ایندیپندنت: ارتش بریتانیا به ارتش بلاروس آموزش داده است | ایران اینترنشنال

ایندیپندنت: ارتش بریتانیا به ارتش بلاروس آموزش داده است

در حالی که اعتراضات ضد دولتی در بلاروس همچنان ادامه دارد و علاوه بر نیروهای امنیتی، ارتش این کشور نیز برای پایان دادن به این اعتراضات به خیابان‌ها آمده است، ایندیپندنت در گزارشی از «تقویت» و آموزش ارتش بلاروس توسط بریتانیا خبر داده است.

ایندیپندنت،یکشنبه دوم شهریور، به نقل از چند فعال سیاسی نوشت که بریتانیا به «بازوی تهاجمی یک دولت شدیدا سرکوبگر و اقتدارگرا» با ارائه یک دوره آموزشی به نیروها و فرماندهان این ارتش کمک کرده است.

بر اساس این گزارش، وزیر دفاع بریتانیا در ماه مارس علنا اعلام کرده بود که نیروی دریایی بریتانیا «تجربه و مهارتی اساسی را با نیروهای بلاروس» در جریان یک مانور مشترک به اشتراک گذاشتند.

این وزیر بریتانیا همچنین تایید کرد که این کشور دوره‌های آموزشی پیشرفته را برای افسران ارتش بلاروس تشکیل داده است.

این در حالی است که نیروهای ارتش بلاروس به مدت چندین سال پیاپی، در تمرینات نظامی در بریتانیا حاضر شده و حتی مدال‌هایی را دریافت کرده بودند.

تصاویری که نیروهای بریتانیایی را در حال تمرین نظامی در کنار نیروهای ارتش بلاروس نشان می‌داد، در تبلیغات رسانه‌های بلاروس پخش شده است، به عقیده فعالان سیاسی به رژیم بلاروس «مشروعیت» می‌بخشد.

آندرو اسمیت، فعال ضد تجارت اسلحه، به ایندیپندنت گفت: «نیروهای ارتش بلاروس شاخه‌ای بسیار تهاجمی از یک دولت شدیدا سرکوبگر و اقتدارگراست. صحنه‌های وحشیانه‌ای که ما در هفته‌های اخیر مشاهده کردیم، به همه ما هم مربوط می‌شود.»

او اضافه کرد: «بریتانیا نباید کاری کند که مقام‌های بلاروس تقویت شوند و این باید شامل همه آموزش‌های نظامی شود.»

دولت الکساندر لوکاشنکو که از مدت‌ها پیش به عنوان آخرین دیکتاتوری کلاسیک اروپا به شمار می‌رود، اکنون در حال سرکوب اعتراضاتی است که از دو هفته پیش در واکنش به اعلام پیروزی او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری به راه افتاده است.

در تظاهرات روزهای اخیر، هزاران تظاهرکننده بازداشت شدند و صدها نفر از آنان مورد شکنجه قرار گرفتند و دست‌کم چهار معترض نیز زیر فشار این شکنجه‌ها کشته شدند.

روز یکشبه دوم شهریور، بار دیگر معترضان به طور گسترده به خیابان‌های پایتخت آمدند، ولی ارتش هشدار داد که برای «محافظت از بناهای ملی» مداخله می‌کند.

اتهام «تقویت» ارتش بلاروس از سوی بریتانیا در حالی است که پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری بلاروس، دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که نتیجه این انتخابات را نمی‌پذیرد و خواستار تحقیقات مستقل سازمان امنیت و همکاری اروپا در این زمینه شد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین سرکوب خشونت‌آمیز معترضان بلاروس از سوی نیروهای دولتی این کشور را محکوم کرد.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا در واکنش به اتهام مطرح شده، پاسخ داد که در زمان برگزاری دوره‌های آموزشی ارتش بریتانیا برای نیروهای بلاروس، ارتش این کشور هنوز در سرکوب معترضان مداخله نکرده بود.

تازه چه خبر؟
کاوه مدنی، پژوهشگر ایرانی محیط زیست، در میان ۱۰ دانشمند این حوزه قرار دارد که دارای بیشترین دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی توییتر هستند. دانشمندان،...More
مقام‌های قضایی ترکیه دستور بازداشت ۸۲ نفر از کارمندان نظامی ارتش این کشور را به دلیل نقش داشتن در «کودتای نافرجام» سال ۲۰۱۶ میلادی صادر کردند...More
انتشارات مریام وبستر و دیکشنری دات کام کلمه «پندمیک» به معنی «همه‌گیری» را به دلیل جستجوی فراوان کاربران برای معنای آن به عنوان واژه سال ۲۰۲۰ اعلام...More
دو نفر از مقام‌های دولتی آمریکا روز دوشنبه استعفای خود را ارائه کردند. کریستوفر مایر، رییس‌ گروه ویژه مقابله با داعش در پنتاگون و اسکات اتلس عضو...More
وزارت خارجه آمریکا، طی بیانیه‌ای با استقبال از اقدام کشور لتونی در تروریست شناختن کلیت حزب‌الله گفت این اقدام و تصمیم‌های مشابه از سوی سایر کشورها به...More