ایران و ترکیه سفیران یکدیگر را احضار کردند | ایران اینترنشنال

ایران و ترکیه سفیران یکدیگر را احضار کردند

 

وزارت‌های خارجه ایران و ترکیه روز یکشنبه سفیران یکدیگر را در واکنش به اظهارات طرف مقابل درباره تحولات عراق احضار کردند.

وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد و گفت: «انتظار آنکارا از تهران نه مخالفت با مبارزه ترکیه علیه تروریسم، بلکه همراهی با ترکیه است.»

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز شنبه به شبکه «روداو» در اقلیم کردستان عراق گفته بود: «ایران حضور هیچ گونه نیروی خارجی در عراق و دخالت نظامی را نمی‌پذیرد و نیروهای ترکیه باید از عراق عقب‌نشینی کرده و تهدیدی را متوجه سرزمین عراق نکنند.»

فاتح یلیدیز، سفیر ترکیه در عراق، در واکنش به اظهارات ایرج مسجدی در توییتر خود نوشت: «سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

آنکارا که حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) را یک «گروه تروریستی» می‌داند، در سال‌های اخیر به مواضعی در شمال عراق حمله کرده است.

کمی پس از انتشار خبر احضار سفیر ایران در آنکارا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داد که دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران، به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

ایرنا دلیل این احضار را «سخنان غیرقابل قبول وزیر کشور ترکیه درباره حضور عناصر پ‌ک‌ک در خاک ایران» اعلام کرد.

به نوشته ایرنا، در این احضار همچنین اظهارات سفیر ترکیه در عراق نیز «غیرموجه خوانده شد و مورد انتقاد قرار گرفت».

چند روز پیش سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، در پارلمان این کشور گفت «پنج هزار نفر» از نیروهای حزب کارگران کردستان در ایران و عراق حضور دارند. جمهوری اسلامی تاکنون حضور این نیروها در خاک خود را رد کرده است.

به تازگی درگیری‌های ترکیه و پ‌ک‌ک در شمال عراق افزایش یافته و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفته کشورش عملیات فرامرزی علیه نیروهای مبارز کرد را گسترش خواهد داد.

چند روز پیش، به دنبال حمله هوایی ارتش ترکیه به منطقه گاره، در اقلیم کردستان عراق، اعلام شد که ۱۳ تن از نیروهای ترکیه که در این منطقه زندانی بودند کشته شده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید پ‌ک‌ک این اسرا را کشت و پ‌ک‌‌ک گفته است ترکیه عمدا محل نگهداری اسرایش را بمباران کرد.

به دنبال آن، وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه اعلام کرد ۷۱۸ نفر در ۴۰ استان این کشور از جمله اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها، متعلق به کردهای ترکیه که سومین حزب پارلمان این کشور به شمار می‌رود، بازداشت شدند.

چند ماه پیش نیز در پی خواندن شعر «ارس» توسط رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در باکو، روابط آنکارا-تهران برای مدتی با تنش همراه شد و جمهوری اسلامی خواندن این شعر را «مداخله در مورد تمامیت ارضی خود» دانست.

همچنین رسانه‌های دولتی ترکیه به تازگی به افشاگری‌هایی درباره قتل‌های سیاسی عوامل جمهوری اسلامی در خاک ترکیه پرداخته است.

ایران و ترکیه درباره تحولات سوریه نیز دچار اختلافند؛ با این حال، روسای جمهوری دو کشور به تازگی در یک گفت‌وگوی تلفنی بر همکاری‌های دوجانبه دو کشور تاکید کردند.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More