ایران با رد پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا اعلام کرد: زمان برگزاری نشست پیشنهادی را مناسب نمی‌دانیم | ایران اینترنشنال

ایران با رد پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا اعلام کرد: زمان برگزاری نشست پیشنهادی را مناسب نمی‌دانیم

همزمان با گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی مبنی براینکه ایران پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا و برگزاری نشست مشترک با حضور ایالات متحده را رد کرده است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که جمهوری اسلامی زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی مناسب نمی‌داند.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشت که اقدام ایران در رد پیشنهاد اتحادیه اروپا برای مذاکرات اتمی مستقیم میان ایران و آمریکا، خطر تنش جدید میان تهران و کشورهای غربی را برانگیخته است.

این دو دیپلمات گفته‌اند که ایران شرکت در جلسه‌ای در اروپا را رد کرده و گفت است که اول باید تضمین شود آمریکا پس از جلسه، برخی از تحریم‌ها را لغو می‌کند.

ساعتی پس از انتشار گزارش وال‌استریت‌ژورنال، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد با توجه به مواضع و اقدام های اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، «جمهوری اسلامی ایران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی توسط هماهنگ کننده اروپایی برجام را مناسب نمی داند».

خطیب‌زاده با تاکید براینکه «اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده بستان نیست و همه بده بستان‌ها پنج سال پیش انجام شده است»، گفت که مسیر پیش رو بسیار روشن است، آمریکا باید به تحریم‌ها خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد و «این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن اشاره به اینکه «جمهوری اسلامی به رایزنی‌های نزدیک خود با کشورهای عضو کنونی برجام و نیز با جورپ بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام» ادامه خواهد داد، تاکید کرد که ما عمل را با عمل پاسخ خواهیم داد و همان‌گونه که متناسب با رفع تحریم‌ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهیم داد.

همزمان مجید تخت‌‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که «تهران تمایلی به افزایش تنش با واشینگتن و انجام اقدامات تحریک‌آمیز ندارد» اما تاکید کرد که «تغییری در سیاست آمریکا در قبال برجام» نیز مشاهده نکرده‌ایم.

دیلپمات‌هایی غربی که با وال‌استریت‌ژورنال صحبت کرده‌اند، گفته‌اند که اقدام ایران تمام امیدهای مذاکرات مستقیم در ماه‌های آینده را به یاس تبدیل نکرده است. آنها گفتند که اقدام ایران احتمالا تلاشی برای کسب امتیاز در مذاکرات آینده است.

وال‌استریت‌ژورنال نوشته است که این مذاکرات ممکن است قبل از عید نوروز آغاز شود.

همزمان فرانسه، بریتانیا و آلمان روی قطعنامه‌ای کار می‌کنند که قرار است هفته آینده به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهند.این قطعنامه ایران را به دلیل اقدام اخیرش در افزایش فعالیت‌های اتمی و عدم همکاری با تحقیقات آژانس درباره فعالیت‌های اتمی‌اش، نکوهش می‌کند.

ایران تهدید کرده که اگر قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام پیش برود، به توافق اخیرش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌دهد. این توافق موقت و سه ماهه، هفته گذشته در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران، و پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی میان ایران و آژانس به امضا رسید.

دولت جو بایدن گفته است که به دنبال بازگشت به برجام است اما تا وقتی که تهران از اقداماتش در نقض توافق اتمی عقب‌نشینی نکند، تحریم‌ها را تعلیق نمی‌کند.

دیپلمات‌های اروپایی هشدار داده‌اند که کنار کشیدن ایران از مذاکراتی که اتحادیه اروپا امیدوار است از هفته آینده آغاز شود، ممکن است تهران را از نظر دیپلماتیک منزوی‌تر کند.

یک دیپلمات اروپایی به وال‌استریت جورنال گفت که ایران نمی‌خواهد پس از مذاکره با آمریکا دست‌خالی به خانه برگردد زیرا این وضع پیامدهای عمده در پی خواهد داشت. 

تازه چه خبر؟
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More