اولین ماریجوانای دارویی قانونی در آسیا به نام تایلند ثبت شد | ایران اینترنشنال

اولین ماریجوانای دارویی قانونی در آسیا به نام تایلند ثبت شد

 

تایلند اولین کشور قاره آسیاست که با قانونی کردن مصرف درمانی ماریجوانا و تحقیق بر داروهای حاوی این گیاه، قوانین سخت‌گیرانه پیشین را لغو کرد.

مجلس تایلند روز سه‌‌شنبه چهارم دی‌ماه، در آستانه سال نوی میلادی، با تصویب آزادی استفاده از ماریجوانای درمانی، قانون مصرف مخدر مصوب سال ۱۹۷۹ در آن کشور را اصلاح کرد. سوماچایی ساوانکارن، رییس مجلس این کشور گفت: «این هدیه سال نوی پارلمان به دولت و مردم است.»

پارلمان تایلند روز سه‌‌شنبه زمان جلسه خود را طولانی‌تر کرده بود تا پیش از تعطیلات سال نو، بتواند این قانون را به تصویب برساند. حالا دولت باید مقررات مربوط به دست‌رسی پژوهشگران به این گیاه و بیماران به داروهای حاوی آن را آماده کند.

در تایلند تا دهه ۱۹۳۰ میلادی از ماریجوانا برای تسکین درد و خستگی مفرط استفاده می‌شد، ولی پس از آنکه مصرف این گیاه در کشورهای اروپایی ممنوع شد، در آسیا هم قوانین استعماری جایگزین سنت‌های محلی شد.

در سال‌های اخیر، پس از فشارهای مدنی، چندین کشور دنیا جرم‌انگاری مصرف ماریجوانا را کنار گذاشته‌اند.

مصرف تفریحی ماریجوانا در اوروگوئه و کانادا به‌طور کامل قانونی شده است و چند کشور دیگر ازجمله هلند، پرتغال و سوییس نیز جرم‌انگاری از مصرف آن را برداشته‌اند.

مصرف درمانی این گیاه در ۳۳ ایالت آمریکا و همچنین چندین کشور جهان ازجمله بریتانیا نیز آزاد شده است.

تصمیم تازه تایلند درحالی است که منطقه آسیای جنوب شرقی به قوانین سخت‌گیرانه درمورد مصرف و عرضه این گیاه شهره است و قاچاق ماریجوانا همچنان در کشورهای سنگاپور، اندونزی و مالزی با حداکثر مجازات، از جمله حکم مرگ همراه است.

دولت تایلند آماده می‌شود تا مقرراتی محدودکننده برای کشت، عرضه و مصرف این گیاه آماده کند، ولی برخی فعال‌های محلی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که تصمیم پارلمان این کشور، می‌تواند مقدمه‌ای برای قانونی شدن مصرف تفریحی ماریجوانا باشد.

در کانادا، تنها در دو هفته نخست پس از قانونی شدن مصرف و عرضه تفریحی گیاه ماریجوانا، دست‌کم ۴۳ میلیون دلار کانادا «گل» فروخته شد و ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده این گیاه، به فراتر از ۳۴ میلیارد دلار رسیده است.

مکزیک هم آماده می‌شود تا سومین کشور دنیا باشد که مصرف ماریجوانا را به‌طور کامل قانونی می‌کند.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد. نعمانی افزود که...More
کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که...More
خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در...More
روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این...More
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، از لغو قرارداد این کشور برای خرید زیردریایی‌‌های فرانسوی دفاع کرد و گفت: «من از تصمیمی که منافع ملی استرالیا را در...More