اولین ماریجوانای دارویی قانونی در آسیا به نام تایلند ثبت شد | ایران اینترنشنال

اولین ماریجوانای دارویی قانونی در آسیا به نام تایلند ثبت شد

 

تایلند اولین کشور قاره آسیاست که با قانونی کردن مصرف درمانی ماریجوانا و تحقیق بر داروهای حاوی این گیاه، قوانین سخت‌گیرانه پیشین را لغو کرد.

مجلس تایلند روز سه‌‌شنبه چهارم دی‌ماه، در آستانه سال نوی میلادی، با تصویب آزادی استفاده از ماریجوانای درمانی، قانون مصرف مخدر مصوب سال ۱۹۷۹ در آن کشور را اصلاح کرد. سوماچایی ساوانکارن، رییس مجلس این کشور گفت: «این هدیه سال نوی پارلمان به دولت و مردم است.»

پارلمان تایلند روز سه‌‌شنبه زمان جلسه خود را طولانی‌تر کرده بود تا پیش از تعطیلات سال نو، بتواند این قانون را به تصویب برساند. حالا دولت باید مقررات مربوط به دست‌رسی پژوهشگران به این گیاه و بیماران به داروهای حاوی آن را آماده کند.

در تایلند تا دهه ۱۹۳۰ میلادی از ماریجوانا برای تسکین درد و خستگی مفرط استفاده می‌شد، ولی پس از آنکه مصرف این گیاه در کشورهای اروپایی ممنوع شد، در آسیا هم قوانین استعماری جایگزین سنت‌های محلی شد.

در سال‌های اخیر، پس از فشارهای مدنی، چندین کشور دنیا جرم‌انگاری مصرف ماریجوانا را کنار گذاشته‌اند.

مصرف تفریحی ماریجوانا در اوروگوئه و کانادا به‌طور کامل قانونی شده است و چند کشور دیگر ازجمله هلند، پرتغال و سوییس نیز جرم‌انگاری از مصرف آن را برداشته‌اند.

مصرف درمانی این گیاه در ۳۳ ایالت آمریکا و همچنین چندین کشور جهان ازجمله بریتانیا نیز آزاد شده است.

تصمیم تازه تایلند درحالی است که منطقه آسیای جنوب شرقی به قوانین سخت‌گیرانه درمورد مصرف و عرضه این گیاه شهره است و قاچاق ماریجوانا همچنان در کشورهای سنگاپور، اندونزی و مالزی با حداکثر مجازات، از جمله حکم مرگ همراه است.

دولت تایلند آماده می‌شود تا مقرراتی محدودکننده برای کشت، عرضه و مصرف این گیاه آماده کند، ولی برخی فعال‌های محلی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که تصمیم پارلمان این کشور، می‌تواند مقدمه‌ای برای قانونی شدن مصرف تفریحی ماریجوانا باشد.

در کانادا، تنها در دو هفته نخست پس از قانونی شدن مصرف و عرضه تفریحی گیاه ماریجوانا، دست‌کم ۴۳ میلیون دلار کانادا «گل» فروخته شد و ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده این گیاه، به فراتر از ۳۴ میلیارد دلار رسیده است.

مکزیک هم آماده می‌شود تا سومین کشور دنیا باشد که مصرف ماریجوانا را به‌طور کامل قانونی می‌کند.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More