اولین روز نشست سران گروه هفت بر مقابله با شیوع کرونا، تغییرات اقلیمی و احیای اقتصاد جهانی تمرکز داشت | ایران اینترنشنال

اولین روز نشست سران گروه هفت بر مقابله با شیوع کرونا، تغییرات اقلیمی و احیای اقتصاد جهانی تمرکز داشت

اولین روز نشست گروه هفت در شهر کورنوال بریتانیا بر رایزنی سران این کشورها درباره مقابله با شیوع کرونا و تغییرات اقلیمی و چگونگی احیای اقتصاد جهانی تمرکز داشت.

رهبران کشورهای عضو گروه هفت در نشست روز جمعه توافق کردند که به ارائه بسته‌های کمکی اقتصادی برای مقابله با آثار منفی شیوع کرونا ادامه دهند.

ارائه یک میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهای کم‌درآمد یکی دیگر از موضوع‌های اصلی مورد بررسی در این نشست بود.

مقابله با تغییرات اقلیمی جهان از دیگر موضوع‌های کلیدی مورد بحث بود. دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رهبران توافق کردند تا برای به صفر رساندن سطح تولید دی‌اکسید کربن در کشورهای خود تلاش و اطمینان حاصل کنند که کشورهای درحال توسعه نیز به فناوری‌های سبز دسترسی پیدا می‌کنند.»

کمک به احیای اقتصاد جهانی در پی شیوع کرونا یکی دیگر از محورهای نشست سران گروه هفت بود. جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، خواستار توافق‌هایی شد که از اقتصاد جهانی در دوران پس از کرونا و نیز مقابله با گرمایش زمین حمایت کند.

بایدن همچنین در این نشست به دنبال این است که موافقت گروه هفت را برای تعیین حداقل ۱۵ درصد مالیات شرکت‌های بین‌المللی جلب کند.

از سوی دیگر، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، در حالی در نشست گروه هفت شرکت کرده است که اختلاف‌های او با رهبران بریتانیا و آلمان درباره حق مالکیت واکسن کرونا همچنان ادامه دارد.

مکرون که تاکید دارد برای مقابله جهانی با کرونا، حق مالکیت انحصاری واکسن کرونا باید لغو شود، در این نشست گفت: «گروه هفت باید در مواردی همچون لغو حق مالکیت معنوی واکسن، اهدای واکسن کرونا به کشورهای دیگر و تامین مالی سیستم‌های درمانی در جهان وارد عمل شود.»  

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که این پانزدهمین و آخرین حضور او در نشست گروه هفت است، گفت در این مذاکرات به دنبال این است که اختلاف‌های کشورش با آمریکا درباره خط لوله نورداستریم-۲ برای انتقال گاز روسیه به کشورش را با جو بایدن بررسی کند.   

در جریان برگزاری این نشست، ملکه الیزابت در پروژه باغ عدن، بزرگ‌ترین پروژه گلخانه جهان واقع در منطقه تفریحی کاربیس‌ بی، میزبان سران کشورهای عضو گروه هفت بود و در این ضیافت، با جو بایدن دیدار و گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر، رایزنی‌های سایر مقام‌های کشورهای عضو گروه هفت در شهر کورنوال ادامه دارد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در توییتی، از دیدار با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی‌اش، خبر داد و گفت دو طرف در این دیدار، بر هماهنگ کردن رویکردها در مورد روسیه، مقابله با تغییرات اقلیمی و حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان تاکید کردند.

تازه چه خبر؟
بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند. این بانک اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت...More
ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد. رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت...More
به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است. بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین...More
سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی...More
ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است. قاسم‌زاده در...More