اولین تلاش دموکرات‌ها برای جلوگیری از جنگ آمریکا و ایران در سنا ناکام ماند | ایران اینترنشنال

اولین تلاش دموکرات‌ها برای جلوگیری از جنگ آمریکا و ایران در سنا ناکام ماند

اولین تلاش سناتورهای دموکرات در کنگره آمریکا برای جلوگیری از جنگ آمریکا و ایران با ۱۳ رای مخالف سناتورهای جمهوری‌خواه در مقابل ۹ رای موافق، ناکام ماند.

کریس مورفی، سناتور کنتیکات و تام اودال، سناتور نیومکزیکو در کمیته روابط خارجی سنا، اصلاحیه‌ای را به رای گذاشتند که بر پایه‌اش اگر جنگی بدون اجازه کنگره شروع شود، «کنگره بودجه‌ای برایش ندهد».

 

 

مورفی پیش از رای‌گیری در حساب توییتری خود نوشت: «الان در کمیته روابط خارجی در کنار سناتور تام اودال نشستم. چند دقیقه فاصله داریم تا کمیته را مجبور به رای‌گیری بر عدم اعطای بودجه برای هر جنگ پیشگیرانه بدون مجوز در مقابل ایران کنیم. منتظر نتیجه بمانید».

 

 

دقایقی بعد او نوشت: «۱۳ به ۹ باختیم. همه جمهوری‌خواهان به جز سناتور پل راند (سناتور کنتاکی) مخالف بودند».

ساعاتی پیش از این رای‌گیری، خبرگزاری رویترز نوشت که جمعی از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره، به‌دنبال پایان دادن به قانون مصوب سال ۲۰۰۱ میلادی به نام «قانون مجوز استفاده از نیروهای نظامی» هستند.

این قانون سه روز پس از حملات یازده سپتامبر به رهبری القاعده بر تاسیسات آمریکایی از جمله پنتاگون و برج‌های دوقلوی نیویورک تصویب شد. برابر آن، دولت آمریکا اجازه یافت تا از نیروهای نظامی آمریکا علیه مسئولان حملات یازده سپتامبر و «نیروهای مرتبط به این حملات» استفاده کند.

قانونی که راه را برای حمله نیروهای به رهبری آمریکا به عراق و سپس افغانستان باز کرد.

به گفته رویترز، روز سه‌شنبه یکم خرداد، این بحث در مجلس نمایندگان مطرح شده که پس از ۱۸ سال، وقت کنار گذاشتن این قانون رسیده است.

همچنین رویترز گفت نمایندگان «نمی‌خواهند از این قانون برای توجیه حمله به ایران استفاده شود».

باربرا لی، نماینده دموکرات به رویترز گفت:‌ «این (قانون) یک چک سفید امضا شده برای جنگ‌های بی‌پایان سه دولت (آمریکا) بود».

او افزود: «این قانون آن‌قدر باز است که تقریبا هر عملیات نظامی را بر پایه‌اش می‌توان انجام داد».

دولت دونالد ترامپ بارها جمهوری اسلامی ایران را متهم به همکاری با القاعده کرده است.

یکی از ۱۲ شرط این دولت برای برداشتن تحریم‌های ایران، این است که «ایران باید دست از حمایت طالبان و همچنین سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان و منطقه بردارد و همچنین پناه دادن به القاعده را متوقف کند».

دموکرات‌ها در کنگره آمریکا حائز اکثریت‌اند ولی جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را در دست دارند. قوانین آمریکا بایستی رای اکثریت هر دو مجلس کنگره را کسب کنند.

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More