اوباما درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا کاری نکرد | ایران اینترنشنال
تحلیل یکی از دستیاران ارشد جورج بوش رییس‌جمهور اسبق آمریکا؛

اوباما درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا کاری نکرد

 

شبکه خبری سی‌ان‌ان در گزارش تحلیلی به قلم یکی از دستیاران ارشد جورج بوش، رییس‌جمهور اسبق آمریکا، نوشت که گزارش رابرت مولر، دادستان ویژه، درباره نقش روسیه در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶، به ضرر باراک اوباما تمام می‌شود.

اسکات جنینگز در تحلیل خود نوشت: «جنگ جناحی بر سر گزارش مولر شدت خواهد گرفت، اما یک چیز را نمی‌توان انکار کرد: باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق، چهره بدی از خود نشان داد. روس‌ها جلوی چشمش در دموکراسی ما دخالت  کردند و دولت او در این باره کاری نکرد.»

گزارش جنجالی مولر صراحتا می‌گوید روسیه از سال ۲۰۱۴ مداخله خود را در دموکراسی آمریکا آغاز کرد و طی سال‌های بعدی این کار ادامه یافت تا در انتخابات ۲۰۱۶ به ثمر نشست.

به نوشته جنینگز، اوباما از این موضوع آگاه بود اما باز هم کاری نکرد.

او در ادامه به نقل از کتاب «بازی رولت روسی: اصل داستان جنگ پوتین علیه آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ» اثر مشترک مایکل ایزیکوف و دیوید کورن نوشت: «در سال ۲۰۱۶، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما، از کارکنان اداره خود خواست از هرگونه اقدام متقابل علیه مداخله روس‌ها صرف‌نظر کنند.»

جنینگز در ادامه با طرح این پرسش که چرا اوباما نسبت به روس‌ها نرم برخورد کرد، نوشت: «به نظر من علت آن این بود که  کل تمرکزش روی معامله هسته‌ای با ایران بود.»

به عقیده او، اوباما می‌خواست ولادیمیر پوتین، همتای روس‌اش، جزئی از توافق هسته‌ای موسوم به برجام باشد که نهایتا در سال ۲۰۱۵ بین ایران و شش قدرت جهانی منعقد شد.

به نوشته جنینگز، برخورد اوباما با پوتین در مورد مداخله در انتخابات آمریکا، مذاکرات را با مانع مواجه می‌ساخت و «این موضوع منجر به یک تصمیم مفتضحانه در عرصه سیاست‌گذاری شد.»

تحلیلگر سی‌ان‌ان همچنین گفت حامیان اوباما مدعی شده‌اند اعمال تحریم علیه روس‌ها نوعی مجازات برای مداخله آنان در انتخابات آمریکا بود. اما در این حالی است که به نوشته روزنامه واشنگتن پست، تحریم‌های تصویب‌شده از سوی اوباما بیشتر جنبه «نمادین» داشتند.

بنا بر نوشته جنینگز، پرسشی که هم‌اکنون جمهوری‌خواهان طرح کرده‌اند این است که موضوع «تبانی» ادعایی می تواند نوعی «داستان‌سرایی برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی‌های اوباما» باشد.

این تحلیلگر سی‌ان‌ان نوشت علیرغم تلاش‌های اوباما و یارانش برای منحرف کردن اذهان از اشتباهات دولتش، گزارش مولر این موضوع را روشن می‌کند که اوباما به تنهایی مسئول مداخله روس‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

جنینگز در پایان مقاله خود با اشاره به پاره‌ای سیاست‌های اوباما از جمله امتناع از تعقیب قضایی جولیان آسانژ، موسس ویکی‌لیکس و اولویت‌بخشی به رابطه با پوتین بر سر ایران، نوشت: «بررسی‌های بعدی این موضوع باید چگونگی و چرایی ناکامی کاخ سفید دوره اوباما را مشخص کند و اینکه آیا مساله تبانی موضوعی ساختگی برای مخفی کردن ناکامی‌ها بود یا خیر.»

تازه چه خبر؟
کمیته یهودیان آمریکا اعلام کرد کمپینی جهانی را برای ممنوع کردن حضور ایران در بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۱ ژاپن آغاز کرده است. این سازمان در نامه‌ای به...More
در پی شلیک یک راکت به یک خانه مسکونی در بغداد سه کودک و دو زن کشته شده و دو کودک دیگر مجروح شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف اصلی این راکت محل...More
به گزارش دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد جان‌باختگان بر اثر کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۸۰...More
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به...More
عباسعلی درستی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر وخیم‌تر شدن وضعیت کرونا در استان آذربایجان‌شرقی گفت که هم‌اکنون یک هزار نفر از...More