انفجار در یکی دیگر از پایگاه‌های حشد‌‌الشعبی در عراق | ایران اینترنشنال

انفجار در یکی دیگر از پایگاه‌های حشد‌‌الشعبی در عراق

 

در پی انفجارها و آتش‌سوزی‌های مشکوک یک ماه گذشته در پایگاه‌های نیروهای حشد‌‌الشعبی، از نیروهای شیعی وابسته به ایران در عراق، یکی دیگر از پایگاه‌های این گروه در استان صلاح‌الدین منفجر شد.

رسانه‌های عراقی دلایل مختلفی برای انفجار عصر سه‌شنبه ۲۹ مرداد در پایگاه نظامی «بلد»، در شمال بغداد، عنوان کرده‌اند. برخی این انفجار را در نتیجه یک حمله هوایی، یا موشکی و برخی هم ناشی از انفجار در داخل خود پایگاه دانسته‌اند.

بنابر گزارش‌ها انفجار در انبار مهمات این پایگاه رخ داده  و منجر به آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای شده است.

گروه حشدالشعبی با تایید این خبر، اعلام کرد که انفجار عصر سه‌شنبه «تصادفی» نبوده است اما از بیان جزییات بیشتر در این باره نیز خودداری کرد.

طی یک ماه گذشته، چند پایگاه دیگر این گروه شبه‌نظامی شیعی، در استان‌های مختلف عراق، هدف حمله‌های هوایی یا آتش‌سوزی‌های مشکوک قرار گرفتند.

هفته گذشته نیز در پی یک آتش‌سوزی در پایگاه دیگر این گروه در منطقه عویریج ، حومه جنوبی بغداد، شمار نامشخصی مهمات و راکت منفجر شد.

عامل حمله به حشد‌الشعبی و نقش احتمالی اسرائيل

هنوز هیچ گروه یا دولتی به طور رسمی مسئولیت حمله یا انفجارها و آتش‌سوزی‌ها در پایگاه‌های گروه حشدالشعبی در عراق را بر عهده نگرفته است، با این حال گزارش‌های پرشماری منتشر شده است که اسرائیل را عامل این حمله‌ها معرفی می‌کنند.

روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، روز سه‌شنبه هشتم مرداد در گزارشی نوشت که حمله هوایی روز ۲۸ تیر به پایگاه دیگر این گروه در همین  استان صلاح‌الدین نیز، از سوی جنگنده‌های اف۳۵ ارتش اسرائيل انجام گرفته است. پیشتر گزارش شده بود که این حمله، با به‌کارگیری پهپاد، هواپیماهای بدون سرنشین، صورت گرفته است.

بنابر گزارش‌ها، هدف از حمله ۲۸ تیر، نابودی شماری از موشک‌های بالستیک ایران بوده که در این پایگاه نظامی مخفی شده بود.

بر پایه گزارش‌ها، در روزهای پنجم و ششم مردادماه نیز یک پایگاه نظامی دیگر حشدالشعبی در استان دیالی، در شرق عراق در نزدیکی بغداد، هدف حمله‌های هوایی قرار گرفت که احتمال داده شده ارتش اسرائیل عامل آن باشد.

روزنامه الشرق الاوسط در گزارش خود نوشت که در حمله‌های پنجم و ششم مردادماه، پایگاه «اشرف»، مقر پیشین نیروهای سازمان مجاهدین خلق، هدف حمله قرار گرفت که ظاهرا در این حمله هم انباری از موشک‌های بالستیک ایران هدف بوده است.

روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به طور تلویحی مسئولیت حمله‌های ماه گذشته به پایگاه‌های نیروهای حشد الشعبی، در عراق را پذیرفت. او در یک نشست خبری در کیف، پایتخت اوکراین، در پاسخ به پرسشی درباره دامنه اقدام‌های اسرائیل در برابر ایران گفت: «ایران در هیچ‌ جایی مصون نیست.»

از زمان عملیات موسوم به «اپرا» در تابستان ۱۹۸۱، که در جریان آن نیروی هوایی ارتش اسرائيل یک نیروگاه اتمی در حال ساخت عراق را در اوایل جنگ با ایران نابود کرد، این نخستین عملیات نظامی ارتش اسرائيل در حریم هوایی عراق به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
مهدی علی‌حسینی، کشتی‌گیر ۳۰ساله اهل اندیمشک، صبح دوشنبه ششم بهمن‌ماه در زندان دزفول اعدام شد. او در سال ۹۴ به اتهام ارتکاب قتل در جریان یک نزاع،...More
حسنعلی اصغری، مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین، با تایید تنبیه بدنی یک دانش‌آموز سوم ابتدایی در یکی از روستاهای این استان توسط معلمش گفت ادعای معلم...More
اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، از شرکت آسترازنکا خواست تا همه ابزارهای ممکن را برای تسریع در ارسال واکسن کرونا ساخت این شرکت به اتحادیه...More
شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا...More
علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نشانه‌های جدید و «نگران‌کننده» از خیز کرونا در تهران خبر داد و گفت: «در حوزه بیماران...More