انفجار بیروت؛ همدردی و همبستگی جهانی با لبنان، ارسال کمک‌های پزشکی | ایران اینترنشنال

انفجار بیروت؛ همدردی و همبستگی جهانی با لبنان، ارسال کمک‌های پزشکی

در پی انفجار شدید در بندر بیروت که به کشته شدن حدود ۷۸ نفر و زخمی شدن بیش از چهار هزار نفر انجامید، موج واکنش‌های جهانی در همدردی با مردم لبنان ادامه دارد.

 امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه، در صفحه توییتر خود با ابزار «همبستگی برادرانه» با مردم لبنان نوشت: «فرانسه در کنار لبنان ایستاده است. همیشه. کمک‌ها و منابع فرانسه در حال انتقال به آنجاست.»

مکرون از اعزام گروه امداد و چندین تن تجهیزات پزشکی به لبنان خبر داد و گفت پزشکان فرانسوی هر چه سریع‌تر برای کمک به بیمارستان‌ها به لبنان می‌روند.

کاخ سفید نیز با ابراز همدردی با مردم لبنان اعلام کرد که آمریکا وقایع بیروت را از نزدیک دنبال می‌کنید.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید با اشاره به انفجار شدید بندر بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای ترسناک» خواند. او گفت که آمریکا آماده کمک به لبنان است.

ترامپ گفت: «در مورد انفجار [بیروت] با تعدادی از فرماندهان جلسه داشتم و به نظر می رسید که فکر می کنند این یک حمله بوده است. به نظر نمی رسد این انفجار یک حادثه کارخانه‌ای باشد. آنها (فرماندهان) فکر می کنند این حادثه یک حمله بوده و نوعی بمب در آن استفاده شده است.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، انفجار شدید در بیروت را «شوکه کننده» خواند و با آسیب‌دیدگان این حادثه ابراز همدردی کرد. جانسون آمادگی بریتانیا را برای کمک به لبنان اعلام کرد.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز از طرف این اتحادیه با مردم لبنان ابراز همبستگی کرد و آمادگی این کشورها را برای ارسال کمک به لبنان اعلام کرد.

اسرائیل که در ماه‌های اخیر با حزب‌الله لبنان در سوریه درگیری‌های فراوانی داشته، اعلام کرد که دخالتی در انفجار امروز بیروت نداشته است.

ارتش اسرائیل در صفحه توییتر  خود با انتشار عکسی از دو پرچم لبنان و اسرائیل در کنار هم نوشت این کشور پیشنهاد داده از طریق مراجع امنیتی و بین‌المللی کمک‌های درمانی و انسان‌دوستانه خود را به لبنان برساند. حساب ارتش اسرائیل نوشت: «زمان آن است که فراتر از مناقشات برویم.»

در خاورمیانه، برج خلیفه دبی که بلندترین ساختمان جهان است به رنگ پرچم لبنان نورپردازی شد.

شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات، نیز با انتشار توییتی به آسیب دیدگان این حادثه تسلیت گفت و برای آنها دعا کرد.

وزارت خارجه عربستان نیز اعلام کرد که «با نگرانی فراوان» پیامدهای انفجار بیروت را دنبال می‌کند و بر عزم ریاض بر حمایت و محافظت از مردم لبنان تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، نیز با ارسال پیام تسلیتی به همتای لبنانی خود میشل عون آمادگی مسکو را برای حمایت از لبنان اعلام کرد.

امیران کویت و بحرین نیز ضمن ابراز تاسف شدید در مورد این حادثه، دستور ارسال کمک به لبنان را صادر کردند.

در ایران، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در نسخه عربی پیام توئیتری خود نوشت: «قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است.»

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز با ابراز همدردی با مردم و دولت لبنان از آمادگی بغداد برای کمک به این کشور ابراز کرد.

 

تازه چه خبر؟
محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که...More
محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان...More
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More