انستیتو دریایی آمریکا از اقدام سپاه پاسداران در ساخت دست‌کم سه شناور جنگی جدید خبر داد | ایران اینترنشنال

انستیتو دریایی آمریکا از اقدام سپاه پاسداران در ساخت دست‌کم سه شناور جنگی جدید خبر داد

انستیتو دریایی آمریکا به استناد تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد که نیروی دریایی سپاه پاسداران در حال ساخت نسل جدیدی از شناورهای جنگی دو بدنه است که در مقایسه با کشتی‌های جنگی کنونی سپاه پاسداران، بزرگ‌تر و مدرن‌تر است و قابلیت‌های بیشتری دارد.

طبق گزارش انستیتو دریایی آمریکا، سپاه پاسداران در حال ساخت دست‌کم سه ناوچه از نوع جدید است که یکی از آنها در «سایت کشتی‌سازی محلاتی» بوشهر، دیگری در یک کارگاه قایق‌سازی کوچک در نزدیک بندرعباس و سومی در کارگاهی در منطقه شیب‌دراز قشم درحال ساخت است.

این گزارش افزود این شناور به یاد قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، شناور سلیمانی نامگذاری شده و طراحی آن به صورتی‌ است که کار شناسایی را برای رادار سخت می‌کند.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در خرداد ماه ۱۳۹۹ گفته بود طول شناور سلیمانی ۶۵ متر است و قابلیت حمل بالگرد دارد.  

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت انواع مختلفی از سلاح‌ها و تجهیزات مدرن ساخت داخل، از جمله موشک‌های سطحی و هوایی، برای نصب بر روی این شناور در نظر گرفته شده است.

گزارش انستیتو دریایی آمریکا اقدام سپاه پاسداران در ساخت شناور سلیمانی را نشانه تغییری احتمالی در دکترین سپاه دانست و گفت: «نیروی دریایی سپاه پاسداران تا کنون بر راهکارهای مبتنی بر فناوری‌های ساده‌تر و جنگ‌های غیرمتقارن متکی بوده و شناور جدید امکانات تاکتیکی جدیدی را اختیار این نیرو قرار می‌دهد.»

بر اساس این گزارش، اگرچه سپاه پاسداران تعدادی قایق موشک‌انداز دارد، اما بیشتر آنها کوچک بوده و تنها قادر به پرتاب موشک‌های سبک هستند.

گزارش انستیتو دریایی آمریکا به اقدام جدید دیگر سپاه پاسداران در آزمایش یک زیردریایی بزرگ بی‌سرنشین نیز اشاره کرد و گفت: «یک دلیل احتمالی برای ساخت انواع پلتفرم‌های متعارف است که تاکتیک‌های غیرمتعارفی که در درگیری‌های نیابتی اخیر استفاده می‌شدند، کم اثر بوده‌اند.»

در این گزارش آمده است که «اگرچه ایران به شبه‌نظامیان حوثی‌ مورد حمایتش، قایق‌های انفجاری بی‌سرنشین و مین‌های دریایی ارائه کرده که در برخی موارد، از جمله در حمله به کشتی‌های جنگی، موثر بوده است اما این امکانات نتوانسته مسیر جنگ یمن را تغییر دهد.» 

انستیتو دریایی آمریکا تاکید کرد که ممکن است نتایج موجود در جنگ یمن، سپاه پاسداران را بر آن داشته که به سمت تهیه امکانات بیشتر حرکت کند.

 

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More